Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Ból nóg - przyczyny, sposoby leczenia

 Kinga Olchowy
28.06.2022 14:47
Na ból nóg może pomóc pływanie
Na ból nóg może pomóc pływanie (123rf.com)

Bóle nóg to bardzo powszechna dolegliwość, która pojawia się u ludzi bez wzglęu na ich wiek czy płeć. Uczucie ciężkich nóg i bóle w obrębie mięśni czy stawów często dotykają kobiety w okresie menopauzy, a także osoby mające siedzącą lub stojącą pracę i zażywające mało ruchu. Warto wiedzieć, jak sobie z tym radzić i jakie mogą być inne przyczyny takich dolegliwości.

spis treści

1. Przyczyny bólu nóg

Ból nóg to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która wiąże się z prowadzeniem niezdrowego stylu życia, czyli złego odżywiania się i braku aktywności fizycznej. Czynniki te sprzyjają puchnięciu nóg. Obrzęki utrudniają normalne funkcjonowanie, problemem staje się przebywanie w pozycji stojącej. Niezdrowy styl życia naraża nas na nadwagę i otyłość, co bardzo sprzyja ciągłym bólom nóg.

Zmęczone nogi dokuczają przede wszystkim osobom pracującym przez kilka godzin dziennie w pozycji siedzącej lub stojącej. Niekiedy bóle nóg wiążą się z noszeniem niewłaściwego obuwia, zwłaszcza wysokich obcasów. Dolegliwość może też wystąpić po intensywnym treningu sportowym, który obciąża nogi.

2. Jak sobie radzić z bólem nóg

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Ból nóg zawsze jest konsekwencją jakiegoś naszego działania, które wpływa negatywnie na nasze naczynia krwionośne, mięśnie czy stawy. Czasem wystarczy zmienić pozycję, aby ból ustąpił. Dlatego trzeba dbać o odpowiednią ilość ruchu. Nawet podczas oglądania filmu warto co jakiś czas zmienić swoją pozycję.

W przypadku bólu nóg pomocne mogą okazać się także:

  • Dieta bogata w błonnik – wszelkie problemy jelitowe, jak na przykład zaparcia, mają bezpośredni wpływ na układ krążenia i powodują uczucie ciężkości i ból nóg. Włącz do diety owoce, warzywa, siemię lniane, produkty zbożowe
  • Nawadnianie organizmu – picie mineralnej wody, świeżych soków owocowych (bez cukru, przygotowanych domowym sposobem) i zup oczyszcza ciało z toksyn i eliminuje tłuszcze, dzięki czemu zapobiega bólowi.
  • Właściwy odpoczynek – osoby pracujące w pozycji siedzącej lub stojącej powinny spać z nogami podniesionymi do góry. Pod zmęczone nogi należy podkładać koc, nogi powinny znajdować się wyżej niż głowa, wtedy poprawi się krążenie krwi. Można stosować specjalne poduszki lub materace antyżylakowe.
  • Wygodne ubranie – ból nóg pojawia się u kobiet, które noszą zbyt obcisłe spodnie, rajstopy lub getry. Obcisła odzież utrudnia przepływ krwi. O wygodnym i przewiewnym ubraniu powinny pamiętać zwłaszcza kobiety w okresie menopauzy, gdyż są narażone na zalewy potne i uderzenia gorąca.
  • Wygodne buty – źle dobrane obuwie może powodować ból nóg. Problem dotyczy osób noszących zabudowane buty lub kobiet chodzących w szpilkach. Tymczasem najzdrowszy dla nóg jest optymalny obcas, którego wysokość nie przekracza dwóch centymetrów. Nie powoduje on obciążenia nóg i umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru ciała.
Obolałe i spuchnięte nogi
Obolałe i spuchnięte nogi

Ciąża jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety, która odczuwa to na wiele sposobów. Jednym z

zobacz galerię
  • Aktywność fizyczna – każdego dnia należy spacerować lub wykonywać ćwiczenia usprawniające krążenie w nogach. Skuteczne jest pływanie lub jazda na rowerze.
  • Równowaga hormonalna – za ból nóg odpowiada niedobór estrogenów. Kobiety w okresie menopauzy powinny uzupełniać brak tego hormonu naturalnymi preparatami roślinnymi.
  • Relaks w wodzie – latem dobrym sposobem na zmęczone nogi jest moczenie ich w chłodnej wodzie. Przed snem na zmęczone nogi pomoże zastosowanie na przemian zimnego i ciepłego prysznica.
  • Prosta postawa – jeśli przebywamy długo w jednej pozycji, powinniśmy pamiętać o trzymaniu prostej postawy. Osoby, które mają problem z garbieniem się, powinny codziennie ćwiczyć wspinanie się na palcach, skłony i przysiady.

Czasem warto zafundować sobie relaks w gabinecie masażu. Zmęczone nogi wymagają masażu na całej powierzchni. Uciskanie powinno się rozpoczynać od stóp i przechodzić w kierunku mięśni ud. W masażu można zastosować maść na ból nóg.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze