Jak zadbać o wzrok w czasie pandemii?
Według badania Ipsos przeprowadzonego na zlecenie Huawei, dwie trzecie Polaków przyznaje, że spędza więcej czasu przed komputerem w porównaniu do okresu sprzed pandemii, a w niemal połowie przypadków czas spędzany przed ekranem wydłużył się o przynajmniej 3 godziny dziennie. Jedną kwestią jest naturalny rozwój technologii i rosnące jej możliwości (coraz więcej spraw możemy załatwić przez Internet - od zakupów spożywczych, przez zarządzanie finansami po kontakty z urzędami), osobnym tematem jest pandemia, która zadziałała za zasadzie szkła powiększającego, uwypuklając procesy przenoszenia różnorakich aktywności w świat wirtualny.
Pytani o główną przyczynę wydłużenia czasu spędzanego przed ekranami komputerów, badani podzielili się na dwie równe grupy: 50% wskazało pracę i naukę zdalną jako wiodący powód, zaś druga połowa wskazała „zajęcia niezwiązane z pracą czy nauką”. W tej drugiej grupie najczęstszymi przyczynami wydłużenia jest przeglądanie stron internetowych (24%), oglądanie filmów i seriali (20%), zakupy online (13%) i media społecznościowe (11%).
Więcej czasu przed ekranem
Przed pandemią mieliśmy wybór – zakupy (nawet budowlane czy motoryzacyjne), zarządzanie finansami czy złożenie wniosku w urzędzie; wszystko to mogliśmy załatwić on-line lub podczas spotkań twarzą w twarz. Obostrzenia związane z koronawirusem ograniczyły nam ilość opcji do jednej – a ten brak wyboru, w połączeniu z uruchomieniem nauki w trybie zdalnym – oraz tam, gdzie to możliwe również pracy – spowodował, że przed ekranami komputerów spędzamy rekordowo dużo czasu.
Negatywny wpływ
Zdecydowana większość badanych (70%) dostrzega negatywny wpływ wydłużonego czasu korzystania z komputera na kondycję ich wzroku. Najczęściej doświadczanymi objawami są: zmęczenie oczu (62%), pogorszenie ostrości widzenia (40%), łzawienie i pieczenie (40%) oraz suchość oka (39%). Co piąta osoba (20%) wskazała też na pogłębienie już istniejącej wady wzroku.
Jednocześnie, jak wynika z przytaczanego badania, aż 43% Polaków nie wykonuje żadnych czynności mogących poprawić kondycję wzroku, mimo, że dostrzegają oni zależność między dłuższym czasem korzystania z komputera a zdrowiem oczu. Powody są różne, ale zdecydowanie dominuje wśród nich brak wiedzy jak to robić (45% badanych).
6 dobrych nawyków
Huawei w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Optometrii i Optyki przygotował kampanię edukacyjną „Włącz Ochronę Oczu”. W jej ramach opublikowano katalog 6 dobrych nawyków, które pomogą samodzielnie zadbać o oczy i wzrok.
Jednym z najważniejszych działań, do których specjaliści zachęcają, jest nawilżanie oczu w codziennej pielęgnacji.
Naturalną ochroną i najlepszym nawilżaczem dla naszych oczu są łzy – niezbędne zarówno do zachowania zdrowia zewnętrznej powierzchni oka, jak i ostrości widzenia. Ich ilość, jakość oraz ochrona, którą zapewniają, zależy od wielu czynników. Aby ograniczyć parowanie łez i zadbać o narząd wzroku nawet przy długiej pracy przed ekranem, warto wspomóc nasz organizm przez dostarczanie odpowiednich składników odżywczych (jak kwasy omega-3 i witaminy) oraz prawidłowe nawodnienie (min. 2 litry wody codziennie).
Luiza Krasucka, optometrystka i przewodnicząca PTOO, zaznacza:
- Pacjenci, którzy pojawiają się w moim gabinecie, często skarżą się na uczucie piasku pod powieką lub odruchowe łzawienie przy zmianie temperatury pomieszczeń albo w czasie wietrznej pogody. To objaw niskiej jakości łez w ich oczach oraz, co za tym idzie, ryzyko pojawienia się choroby suchego oka. Chcąc rozwiązać problem, proponujemy dokładne badanie przedniego odcinka oka, ocenę łez pod kątem jakościowym i ilościowym oraz analizę codziennych nawyków – ilość czasu spędzanego przed ekranem komputera, wypijanej kawy i herbaty, czyli napojów, które wzmagają wysuszanie oczu, przyjmowane leki czy ilość snu. Do badania łez optometrysta wykorzystuje lampę szczelinową, która pozwala dokładnie obejrzeć powierzchnię oka, nawet w 40-krotnym powiększeniu. Jest to szczególnie ważne, gdy pacjent decyduje się na soczewki kontaktowe, bo ich stosowanie wymaga dobrej jakości łez, a to z kolei regularnych kontroli. Warto wspomnieć, że jakość łez spada wraz z wiekiem i może być też efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków.
Technologia wspomagająca ochronę oczu
Z cytowanego badania wynika, że z laptopów korzystamy więcej, ale nasza świadomość istnienia technologii ochrony wzroku w laptopach jest relatywnie niska. 61% badanych nie wie, co to jest redukcja niebieskiego światła, a Jeszcze gorszy wynik dotyczy wiedzy o funkcji redukcji migotania ekranu – nie wie o jej istnieniu 69% badanych.
Huawei wprowadził do sprzedaży w Polsce nowy laptop Huawei MateBook D 16, pierwszy model marki z 16-calowym ekranem i pierwszy z dwoma certyfikatami TÜV Rheinland potwierdzającymi redukcję niebieskiego światła i redukcję migotania ekranu.
Redukcja tych dwóch elementów – światła niebieskiego i migotania ekranu – dla osób chcących zadbać o oczy powinna być jednym z wyznaczników wyboru sprzętu komputerowego, przed którym spędzamy tak dużo czasu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.