Trwa ładowanie...

Jak zdiagnozować i leczyć wszawicę?

Avatar placeholder
31.01.2019 16:38
Jak zdiagnozować i leczyć wszawicę?
Jak zdiagnozować i leczyć wszawicę?

Około 50% dzieci w wieku 1-3 lat jest narażonych na wszawicę. Problem jest dość poważny również w krajach rozwiniętych, a wszy chętnie opanowuję także „czystą” głowę. Po czym poznać, że na głowie naszego dziecka lub innego domownika pojawiła się wszawica? Objawy są dość jednoznaczne. Wszy we włosach są trudne do usunięcia, podobnie jak gnidy. We włosach na szyi i grzywce mogą pozostawać nawet po niektórych kuracjach, dlatego warto poszukać sprawdzonego preparatu.

1. Wszawica – objawy

Wszy we włosach to problem najczęściej pojawiąjący się u dzieci uczęszczających do przedszkola lub żłobka, które zarażają się od rówieśników. Wszy potrafią przeżyć poza ludzką głową nawet 36 godzin, dlatego nietrudno o zarażenie. Następnie przenoszą się na pozostałych członków rodziny.

Objawy wszawicy są bardzo dokuczliwe. Przede wszystkim odczuwamy silny świąd. Wszy we włosach żywią się krwią, a pod skórę wpuszczają przy okazji toksyny powodujące swędzenie. Zwłaszcza najmłodsi machinalnie drapią się wówczas po głowie, co doprowadza do powstania ranek i strupków, którymi charakteryzuje się wszawica. Objawy są dokuczliwe, ale szczególnie na jasnych włosach, wymagają niekiedy dokładnych oględzin.

2. Uwaga nie tylko na wszy we włosach

Wszystko za sprawą gnid we włosach. Dorosłe osobniki mogą z początku nie występować w dużej liczebności. Jednak samica wszy składa do 10 jajeczek (gnid) w ciągu doby, z których wszy wylęgają się po około 8 dniach. Dlatego tak bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie, że jednego z członków rodziny zaatakowała wszawica. Objawy mogą wskazywać na problemy dermatologiczne, jednak gnidy we włosach rozwiązują nasze wątpliwości. Mają postać podłużnych jasnych jajeczek o długości poniżej 1 mm. Gnidy żywią się spoiwem, które przyczepia je do naszych włosów.

Jak zdiagnozować i leczyć wszawicę?
Jak zdiagnozować i leczyć wszawicę?

3. Jak radzić sobie z wszawicą?

Wszy we włosach to problem wymagający szybkiej interwencji. Warto pamiętać, że te małe owady są bardzo wytrzymałe i odporne między innymi na brak powietrza i wodę podgrzaną do temperatury 50oC. Teoretycznie wytrzymują również kilka godzin zamrożone. Na rynku dostępne są między innymi specjalne szampony zabijające wszy. Stosując je, należy jednak często powtarzać kurację, a w tego typu preparatach spotkamy poza parabenami toksyczne substancje chemiczne. Nie są więc odpowiednie szczególnie dla najmłodszych.

4. Gnidy we włosach utrzymują się nawet po zabiciu wszy!

Warto również pamiętać, że nawet gdy pozbędziemy się wszy, gnidy we włosach pozostają żywe, a po kilku dniach wylęgają się z nich kolejne osobniki żywiące się naszą krwią. Dobry preparat na wszy powinien jednocześnie pozbywać się gnid – na przykład poprzez zniszczenie spoiwa, przy pomocy którego jajeczka są przytwierdzone do włosa na wysokości 1 cm.

Dobrze zapytać farmaceutę o środek działający kompleksowo na wszy i gnidy oraz niezawierający wspomnianych parabenów i toksycznych substancji chemicznych, taki jak Parasidose z wygodnym aplikatorem i grzebieniem. Skuteczny i przeznaczony również dla najmłodszych dzieci preparat powinien rozwiązać problem już po jednym prawidłowym zastosowaniu. Jeżeli wszawica pojawi się u jednego z domowników, kurację powinni przejść wszyscy, ze względu na łatwe i szybkie rozprzestrzenianie się tych pasożytów.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze