Jak zmienia się Twoja skóra?
Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że to właśnie na niej najbardziej i najwcześniej uwidaczniają są zmiany, które zachodzą w wyniku starzenia się organizmu. Początkowo jest delikatna, gładka i sprężysta, z biegiem lat staje się coraz bardziej wiotka, sucha i pomarszczona. Również na włosach i paznokciach możemy dostrzec różnice pojawiające się wraz z wiekiem. Cały ten proces jest nieunikniony, jednak są sposoby na to, by go spowolnić.
Jakie są objawy starzenia się skóry?
Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. W wyniku starzenia się w każdej z tych warstw zachodzą zmiany mające wpływ na nasz wygląd. Starzenie się skóry zależy jednak nie tylko od czynników genetycznych i hormonalnych (tzw. starzenie endogenne), ale również działania czynników środowiskowych, np. promieniowania UV czy wolnych rodników (tzw. starzenie egzogenne).
Początkowo objawy starzenia są prawie niewidoczne, choć sam proces uruchamia się już w wieku 25 lat. Wtedy zaczynamy tracić kolagen (ok. 1 proc. rocznie), który odpowiada za jędrność i gęstość skóry. Jest on jej podstawowym budulcem, więc zmniejszenie jego produkcji najbardziej uwidacznia się w wyglądzie. W tym wieku przestają być również produkowane włókna elastynowe. Z kolei kwas hialuronowy powoli zaczyna tracić zdolność wiązania dużych ilości wody.
Warstwy żywe naskórka z biegiem czasu robią się coraz cieńsze, zwiększa się za to grubość warstwy rogowej. Skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, w tym promieni słonecznych, gdyż zmniejsza się ilość melanocytów w naskórku. Również produkcja łoju jest ograniczona, co często prowadzi do nadmiernego wysuszenia.
Wraz z utratą jędrności i elastyczności skóra zaczyna tracić swoje napięcie i pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Początkowo są one płytkie i drobne, zazwyczaj na czole, wokół oczu i ust ze względu na silniejszą mimikę tych miejsc. Z czasem uwidaczniają się na szyi, dekolcie. Stają się głębsze i trudniejsze do zamaskowania.
W wyniku działania czynników zewnętrznych może też zmienić swój koloryt. Pojawiają się na niej przebarwienia, nadmierne rogowacenie, czasem zaskórniki.
W zależności od tego, w jaki sposób troszczymy się o swoją skórę oraz jakie są nasze predyspozycje genetyczne, starzeje się ona w różnym tempie. Właściwa pielęgnacja, zdrowy styl życia, prawidłowy rytm dobowy, odżywianie i suplementacja potrafią opóźnić ten proces.
Inne objawy starzenia się, czyli zmiany w kondycji włosów i paznokci
Procesy starzeniowe nie dotyczą tylko skóry. Manifestują się również w wyglądzie naszych włosów i paznokci.
Już około 30. roku życia widocznie może zmniejszyć się objętość włosów. Związane jest to z utratą keratyny, która jest podstawowym budulcem włosa. , Stają się one bardziej matowe, łamliwe i suche, tracą na elastyczności i blasku. Dzieje się tak dlatego, że cebulki włosa są mniej ukrwione, a połączenia obecne między łuskami tracą na sile.
Po trzydziestce spada również tempo wzrostu włosów. Znacznie rzadziej pojawiają się te młode, mieszki włosowe i cebulki są mniejsze. Spowolnione są też procesy podziałów komórkowych występujące w cebulkach.
Spadek poziomu melaniny powoduje utratę koloru oraz sztywnienie. Siwe włosy są oporne na farbowanie, szybciej wypadają, stają się kruche i są trudniejsze do układania. Jednocześnie skóra głowy produkuje mniej sebum, więc włosy wolniej przetłuszczają się. Również na paznokciach widoczny staje się upływ czasu. Zmienia się ich struktura i budowa. W płytce paznokciowej zwiększa się ilość wapnia, a zmniejsza poziom żelaza, które wchodzi w skład keratyny – głównego budulca płytki.
Grubsze stają się naczynia znajdujące się w łożysku paznokcia, co nie poprawia ich ukrwienia. Wręcz przeciwnie – tempo wzrostu paznokci spada o ok. 0,5% rocznie.
Zmienia się również grubość płytki paznokciowej. Z reguły jest to przerost paznokci, jednak zdarza się też, że są one bardzo cienkie. U osób starszych często też dochodzi do spadku nawodnienia, co skutkuje m.in. kruchością paznokci, pojawieniem się na nich poprzecznych bruzd i nieregularnych brzegów.
Z biegiem lat może dojść do zmiany koloru płytki paznokciowej (na biały, żółty, brązowy albo ciemniejszy), która też traci na przejrzystości. Również kształt paznokci się zmienia. Może stać się on bardziej spłaszczony albo zwinięty w rulonik.
Bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, w tym także włosów i paznokci, w celu spowolnienia procesów starzeniowych. Co jeszcze można zrobić, aby przeciwdziałać widocznym oznakom starzenia się?
Jak przeciwdziałać starzeniu się skóry, włosów i paznokci?
Starzenie się jest procesem naturalnym. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedniej pielęgnacji oraz narażanie swojego organizmu na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych mogą przyspieszyć ten proces.
Zróżnicowana i dobrze zbilansowana dieta, dbałość o nawodnienie organizmu, unikanie używek, a także stosowanie właściwych kosmetyków i suplementów diety poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci oraz spowalniają procesy starzeniowe.
Nasz organizm potrzebuje witamin i składników mineralnych, które wspomogą jego funkcjonowanie na wielu płaszczyznach. Jeśli Twoja dieta nie jest zróżnicowana na tyle, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych, możesz rozważyć stosowanie suplementów diety, które uzupełnią niedobory.
Dla dobra naszej skóry, włosów i paznokci przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom:
- witamin: E, C, B2, A, D, kwasu foliowego, biotyny i niacyny. Witamina C wspiera tworzenie się kolagenu i chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Witamina A wspiera procesy przemiany komórkowej, więc to dzięki niej nasz naskórek złuszcza się i może tworzyć się nowy. Witaminy z grupy B stymulują wzrost włosów i zapobiegają pojawianiu się białych plamek na płytce paznokci. Witamina D z kolei chroni skórę przed promieniowaniem UV. Witamina E hamuje procesy starzeniowe i chroni organizm przed stresem oksydacyjnym. Biotyna i niacyna utrzymują odpowiednie nawilżenie oraz zapobiegają wypadaniu włosów;
- składników mineralnych: m.in. cynku, żelaza. Żelazo działa wzmacniająco na paznokcie. Cynk ma wpływ na utrzymanie w dobrej kondycji włosów i skóry;
- kolagenu i kwasu hialuronowego. Kolagen odpowiada za elastyczność skóry, a kwas hialuronowy za wiązanie wody i jej odpowiednie nawilżenie.
Aby dodać skórze blasku warto i zadbać o jej nawilżenie, warto sięgnąć po suplement diety GlowMe. To skoncentrowany koktajl witamin i składników mineralnych, znajdujący się w wygodnych saszetkach, które rozpuszcza się w ¾ szklanki wody. Składniki suplementu diety GlowMe a wykazują działanie przeciwstarzeniowe i poprawiają kondycję skóry. Zawiera kolagen rybi, witaminy A, C i E, a także oligoproantocyjanidyny (OPC) i hialuronian sodu.
Jeśli zaś zależy Ci na kompleksowej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, warto wypróbować suplement diety NewMe, który wspiera produkcję kolagenu, poprawia kondycję włosów i umożliwia zachowanie zdrowych paznokci i skóry. Produkt składa się z dwóch słoiczków: na dzień i na noc, a składniki dobrane są w sposób uwzględniający synergizmy i antagonizmy. Suplement diety NewMe zawiera m.in. skrzyp polny, kolagen rybi, ekstrakt z dzikiej róży, cynk, witaminy A,, B12 i D, a także kwas foliowy, miedź i żelazo.
Tylko holistyczne podejście do swojego organizmu pozwoli Ci na zachowanie dobrej kondycji i zdrowia włosów, skóry i paznokci mimo upływu lat.