Trwa ładowanie...

Jakie problemy z włosami mają Polki i jak sobie z nimi radzą?

 Agnieszka Gotówka
27.08.2024 13:11
Płatna współpraca z marką Kerabione
Jakie problemy z włosami mają Polki i jak sobie z nimi radzą?
Jakie problemy z włosami mają Polki i jak sobie z nimi radzą?

Wypadanie włosów i ich łamliwość to główne problemy z włosami, jakich doświadczają kobiety. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat. Wiele pań jest tego świadoma i na własną rękę próbuje poprawić kondycję swoich włosów. Czy jednak robią to odpowiednio? I jak zadbać o swoje pasma, odżywiając je od środka?

Piękne włosy to marzenie każdej kobiety. Dbamy o nie i pielęgnujemy, stosując nierzadko drogie kosmetyki. Te jednak nie zawsze dają wymarzony efekt.

Dzieje się tak dlatego, że kondycja naszych włosów uzależniona jest od wielu czynników. Co ciekawe, wiele kobiet zdaje sobie z tego sprawę, bo – jak wynika z przywołanych już badań – źródła problemów z włosami Polki słusznie upatrują w:

⦁ nadmiernym stresie (30 proc.),

⦁ wahaniach hormonalnych (22 proc.),

⦁ nieodpowiedniej diecie (16 proc.),

⦁ skłonnościach genetycznych (10 proc.),

⦁ przyjmowanych lekach i chorobach przewlekłych (8 proc.).

I faktycznie: przewlekły stres może przyczynić się do wypadania włosów. Nie tylko dlatego, że ogranicza dostępność składników odżywczych dla cebulek włosów, ale też skraca fazę wzrostu włosa (anagenu) i szybciej wprowadza włosy w fazę spoczynkową (telogen).

Wypadanie włosów może mieć też związek z wahaniami hormonalnymi, do jakich dochodzi na różnych etapach życia kobiety, zwłaszcza w okresie połogu i menopauzy. Ale i poza tymi okresami, kiedy hormony odpowiedzialne za wzrost, grubość i naturalne wypadanie włosów (m.in. testosteron, estrogen i progesteron) nie są w równowadze, może dojść do osłabienia naszych pasm i ich szybszej utraty.

(Adobe Stock)

Nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca również może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Trzeba zatem zachować czujność i nie bagatelizować problemu, zrzucając go tylko na karb urody. Dobrze jest porozmawiać z lekarzem i wykonać badania krwi, oznaczając hormony tarczycowe.

Dieta a wypadanie włosów

Na co dzień mało kto o tym pamięta, ale zdrowe włosy i paznokcie to w głównej mierze zasługa odpowiedniej diety. Zdrowo się odżywiając, dostarczamy organizmowi pełen pakiet substancji odżywczych, m.in. biotynę, miedź, selen, cynk oraz aminokwasy siarkowe – metioninę i cysteinę – z których zbudowana jest keratyna będąca podstawowym składnikiem włosa (jej odpowiednia ilość sprawia, że włos jest wytrzymały i elastyczny).

Jeśli jednak jemy w pośpiechu, a nasze posiłki nie zawsze są odpowiednio zbilansowane, warto sięgnąć po dobrej jakości preparat. Idealnie sprawdzi się Kerabione, który uzupełnia niedobory substancji odżywczych i budulcowych dla włosów i paznokci.

To suplement diety polecany przy nadmiernym wypadaniu włosów (również w przypadku łysienia telogenowego) oraz przy braku cennych substancji odżywczych. Mogą go też stosować osoby z włosami zniszczonymi przez zabiegi stylizacyjne i promieniowanie UV.

Kapsułki Kerabione zawierają wszystko, czego potrzebują nasze pasma (również te składniki, które według Polek najlepiej wpływają na zdrowie włosów, czyli biotynę, aminokwasy siarkowe (L-cysteinę, L-lizynę, L- metioninę) oraz cynk i selen, a także:

⦁ ekstrakt z kiełków bambusa (źródło krzemu, składnika budulcowego włosów),

⦁ miedź (niezbędna do utrzymania prawidłowej pigmentacji włosów i skóry, chroni je przed stresem oksydacyjnym),

⦁ witaminę B2 (ryboflawinę),

⦁ kwas hialuronowy (nawilża i pozytywnie wpływa na elastyczność skóry),

⦁ witaminę PP (niacyna),

⦁ witaminę A,

⦁ witaminę E,

⦁ witaminę C (poprawia syntezę kolagenu).

Suplement diety Kerabione uzupełnia niedobory substancji odżywczych i budulcowych, dając efekty już po 2-3 miesiącach regularnego stosowania.

Co zrobić, gdy włosy nadmiernie wypadają?

Z badania przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat wynika, że Polki nie są bierne, gdy ich włosy ulegają osłabieniu. Starają się też dbać o nie na co dzień, stosując dobrane odżywki i szampony (34 proc.), suplementację i dietę (19 proc.), a także naturalne sposoby, takie jak wcierki, płukanki, olejowanie (14 proc.).

(Adobe Stock)

Każdy z tych zabiegów faktycznie może przyczynić się do poprawy kondycji włosów, niekiedy jednak potrzeba bardziej zaawansowanych działań, do których warto wykorzystać Kerabione Booster. To wzmacniające kapsułki dla kobiet i mężczyzn, które stymulują porost włosów. W ich składzie obecne są:

⦁ kwasy omega-3,

⦁ gęsty wyciąg z owoców palmy sabałowej (przyczynia się do prawidłowego wzrostu włosów),

⦁ olej z nasion wiesiołka dwuletniego (wspomaga prawidłowy metabolizm i funkcjonowanie układu hormonalnego),

⦁ witamina E (chroni komórki przed stresem oksydacyjnym),

⦁ miedź,

⦁ witamina A.

Kerabione Booster wpływa na czynniki hamujące porost włosów, m.in. na:

⦁ stres oksydacyjny (nadmiar wolnych rodników działa destrukcyjnie na komórki mieszka włosowego),

⦁ zaburzenia metabolizmu (zakłócenia procesów biochemicznych zachodzących w organizmie, np. prawidłowy cykl wzrostu włosa),

⦁ brak równowagi układu hormonalnego (występuje przy chorobach tarczycy, w menopauzie i w przypadku łysienia androgenowego).

Dla osiągnięcia szybszych efektów Kerabione i Kerabione Booster można stosować razem. Ich składy zostały opracowane w taki sposób, aby nie powodować ryzyka przedawkowania, równocześnie uzupełniając swoje działanie.

Kerabione Booster przeciwdziała wypadaniu włosów, a Kerabione odżywia i dostarcza materiał budulcowy dla nowo rosnących włosów.

Jak dbać o włosy na co dzień, by zapobiec ich wypadaniu?

Stosowanie dobrej jakości suplementu diety oraz wzmacniającego serum powinno iść w parze z codzienną troską o włosy, stąd też:

⦁ Codziennie czesz włosy, najlepiej szczotką z naturalnym włosiem, np. Kerabione z naturalnym włosiem dzika. Wykonuj ten zabieg spokojnie, bez pośpiechu, zgodnie z kierunkiem ułożenia łusek włosowych (z góry na dół). Czesz włosy pasmami, zaczynając od końców, i dopiero później rozczesując je od nasady.

⦁ Regularnie wykonuj peeling skóry głowy.

⦁ Nigdy nie nakładaj szamponu bezpośrednio na włosy. Jego niewielką ilość wylej najpierw na mokre dłonie i dopiero potem nałóż na zmoczone wcześniej włosy. Unikaj gorącej wody.

⦁ Chroń włosy przed promieniowaniem UV. Noś kapelusz lub czapkę.

⦁ Unikaj kładzenia się spać z mokrymi włosami.

⦁ Do minimum ogranicz takie zabiegi jak: trwała ondulacja, nawijanie włosów na wałki, kręcenie, prostowanie oraz ich tapirowanie. Niosą duże ryzyko uszkodzenia łodyg włosów.

⦁ Z rozwagą stosuj preparaty do stylizacji (lakiery, woski, żele). Niepotrzebnie obciążają łodygi włosów i mogą działać niekorzystnie na skórę głowy.

⦁ Po wizycie na basenie lub kąpieli w morzu zawsze dokładnie umyj włosy.

⦁ Unikaj spinania i splatania pasm w zbyt ciasne warkocze, kucyki i koki, bo może to zintensyfikować wypadanie włosów.

⦁ Staraj się jak najrzadziej dotykać włosów i skóry głowy (z pozoru błahe drapanie może spowodować uszkodzenie skóry).

⦁ Regularnie podcinaj końcówki. To spowoduje, że włosy będą się mniej elektryzować, lepiej układać i wyglądać.

Pielęgnacja włosów wymaga nieco czasu i zaangażowania, jednak dość szybko powinna dać efekty w postaci zdrowych i lśniących włosów.

Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Płatna współpraca z marką Kerabione
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze