Trwa ładowanie...

Japonki czy klapki? W Polsce latem są hitem, ale ortopeda ostrzega

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
03.07.2023 19:44
Jakie obuwie na lato? Eksperci wskazują na najczęstsze błędy
Jakie obuwie na lato? Eksperci wskazują na najczęstsze błędy (Getty Images, TikTok)

Po japonki, klapki czy sandałki najczęściej sięgamy latem. Jednak lekarze ostrzegają, że tego typu obuwie zwiększa ucisk na przodostopie i sprzyja urazom. Czym się kierować przy wyborze butów na lato? Jakie najlepiej sprawdzą się na długie spacery?

spis treści

1. Japonki i klapki - prosta droga do skręcenia stawów

Lekkie, przewiewne i odkrywające stopę obuwie wydaje się idealnym rozwiązaniem na upalne dni. Zapytaliśmy lekarzy, czy to na pewno zdrowe dla naszych stóp.

- Oczywiście japonki i klapki nie zabijają, ale też nie przykładają się do tego, żeby stopa odpoczywała - mówi dr n. med. Robert Świerczyński, specjalista ortopedii i medycyny sportowej z Ortopedika.

- Przede wszystkim tego typu buty są niestabilne, można w nich doznać urazu. Japonki mają tę wadę, że nie mają żadnego podtrzymania dla okolicy pięty, więc jeżeli stopa się spoci, powierzchnia podeszwowej części buta będzie śliska, może dojść do skręcenia stawów skokowych czy wypadnięcia stopy z klapka i wtedy można zrobić sobie krzywdę - wyjaśnia lekarz.

Zobacz film: "Japonki mogą trwale uszkodzić stopy"
Częste noszenie klapek może spowodować nawet trwałe deformacje palców, jak palce młotkowate lub szponiaste
Częste noszenie klapek może spowodować nawet trwałe deformacje palców, jak palce młotkowate lub szponiaste (TikTok/paulthepodiatrist)

Klapki utrzymują stopy w nienaturalnej pozycji. Osoby, które je noszą, są też znacznie bardziej narażone na skaleczenia i inne drobne urazy jak wbicie drzazgi. Japonki i klapki są niewskazane m.in. dla osób cierpiących na cukrzycę. W ich przypadku, jeżeli dojdzie do otarcia, rany będą goiły się znacznie dłużej, łatwiej też o powikłania. Kto jeszcze powinien unikać takiego obuwia?

- Zwłaszcza jeżeli ktoś ma problemy z przodostopiem, może u niego dojść do dolegliwości bólowych, czyli tzw. metatarsalgii albo nawet neuropatii Mortona, czyli drażnienia gałązki międzypalcowej z powodu napinania się więzadeł rozszerzonych przez rozjeżdżające się sklepienie stopy. Takie urazy mogą powodować japonki, ale też klapki, które nie mają w przodostopiu taśmy, tylko wąskie paski. To powoduje, że kości śródstopia się rozjeżdżają, a ponieważ mięśnie są rozleniwione, naprężają się struktury więzadłowo-torebkowe i tam może dochodzić do dyskomfortu i bólu - tłumaczy dr Świerczyński.

Przesuszenie stóp i pękniecia są szczególnie groźne dla diabetyków
Przesuszenie stóp i pękniecia są szczególnie groźne dla diabetyków (TikTok/paulthepodiatrist)

Nie oznacza to, że powinniśmy zupełnie zrezygnować z japonek czy klapek. Ortopeda podkreśla, że wszystko zależy od tego, jak często nosimy taki typ obuwia i na jakim podłożu.

- Jeżeli ktoś koniecznie chce chodzić w klapkach, to sugerowałbym, żeby przynajmniej miały modelowaną podeszwę, elastyczną, przyczepną - dzięki temu stopa będzie bardziej stabilna. Jest też pewna zaleta butów typu japonki - dzięki nim układ w przodostopiu rozwiera okolice palucha i drugiego palca, to może zmuszać mięśnie krótkie do intensywnej pracy, więc w perspektywie długofalowej to bywa korzystne dla stopy - zaznacza lekarz.

Japonki powodują ucisk na przodostopie i nienaturalne ruchy stopy
Japonki powodują ucisk na przodostopie i nienaturalne ruchy stopy (Adobe Stock)

2. Jakie buty na lato zamiast japonek? Ortopeda radzi

Lekarz wskazuje, że znacznie lepszym rozwiązaniem są sandały, z drobnym zastrzeżeniem - ważne, żeby pięty były osłonięte. - Przy sandałach trzeba zwrócić uwagę, jak zlokalizowane są paski, żeby nie ocierały stopy w okolicy kostki czy kości śródstopia. Rekomendowane jest, żeby tyłostopie było trzymane stabilnie. Lepszym rozwiązaniem są sandały z małym zapiętkiem, który poprawia warunki stabilności podczas chodzenia - radzi ortopeda.

Dr Świerczyński zaznacza, że w upalne dni bardzo ważną rolę odgrywa również materiał, z którego wykonane jest obuwie.

- Jeżeli to będzie plastikowe obuwie, można sobie zafundować otarcia, nagniotki, pęcherze. Generalnie uważam, że latem, kiedy jest duża wilgotność, wysoka temperatura powietrza, powinniśmy wybierać albo obuwie z naturalnej skóry, albo z materiału. Wtedy będzie ono przewiewne, pozwoli utrzymać higienę i komfort dla stopy, która będzie wentylowana - tłumaczy.

- Noszenie obuwia nieoddychającego, nieprzewiewnego, z dodatkiem gumy, plastiku, sprzyja przepacaniu, a przepacanie może powodować infekcje czy grzybicę - dodaje.

Ekspert zaznacza, żeby unikać też butów na wysokim obcasie. Jaka jest maksymalna dopuszczalna wysokość?

- Jeżeli chodzi o wysokość obuwia, podwyższenie do cala, czyli do 2,5 cm nie jest zgubne dla funkcji stopy. Jeżeli będzie to mały koturn czy grzybek, to stopa bez problemu to zaakceptuje, natomiast wszystko powyżej tej wysokości już zmusza stopę do pracy i ją męczy - zaznacza lekarz.

@paulthepodiatrist The 3rd shoe are my actual nemisis! These are some of the things I tell my patients every single day. #fypsg #shoes #footwear #fashion #podiatrist #heels #slippers #secrets ♬ The Champion - Lux-Inspira

3. Nieodpowiednie obuwie sprzyja powstawaniu obrzęków

Flebolog prof. Łukasz Paluch zaznacza, że nieodpowiednie obuwie i zbyt mocno uciskające skarpetki mogą negatywnie wpłynąć również na problemy żylne.

- Musimy zawsze pamiętać, że tym, czym dla tętnic jest serce, tym dla żył jest prawidłowo działająca pompa mięśniowa - pompa stopy, łydki i całych kończyn dolnych, bardzo istotne są również mięśnie dna miednicy i przepona. Mamy największy wpływ na to, jak funkcjonuje nasza pompa mięśniowa kończyn dolnych, więc musimy robić wszystko, aby ruch naszych stóp był jak najpełniejszy i jak najbardziej fizjologiczny, wtedy będziemy w sposób prawidłowy pompować krew do naszego serca - podkreśla lekarz.

Prof. Paluch przypomina, że w lecie nasze żyły są znacznie bardziej przeciążone, mięśnie muszą pokonać większy opór, ponieważ ilość krwi w żyłach jest większa. Właśnie dlatego ich prawidłowa funkcja jest w tym okresie kluczowa.

- W związku z tym powinniśmy chodzić w obuwiu bardzo dobrze dopasowanym, absolutnie niezbyt obcisłym, dlatego nie są wskazane buty na obcasie, japonki, ponieważ powodują ucisk na przodostopie i nienaturalny ruch stopy. Jeżeli jesteśmy na plaży, na łące, powinniśmy się starać chodzić na bosaka, ponieważ to jest najbardziej fizjologiczny sposób chodzenia. Druga ważna kwestia - powinniśmy jak najwięcej chodzić, nie powinniśmy leżeć, wylegiwać się, zwłaszcza parząc się słońcem i pijąc alkohol, ponieważ wtedy jeszcze bardziej potęgujemy zastój krwi w naszych żyłach - podkreśla ekspert.

Lekarz zwraca uwagę również na dobór skarpetek w upalne dni. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza u osób, które mają już problemy żylne np. z niewydolnością żylną.

- Skarpetki nie powinny uciskać nóg, bo to utrudnia przepływ krwi, dlatego optymalne jest chodzenie bez skarpet, a najlepiej na bosaka. Jeżeli już stosujemy skarpetki, to wybierajmy sportowe lub profesjonalne, odpowiednio dobrane wyroby uciskowe, które mają stopniowany ucisk - radzi prof. Paluch.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze