Trwa ładowanie...

Kaszak na powiece - charakterystyka, przyczyny, leczenie, domowe sposoby

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
19.01.2023 15:05
Kaszak na powiece to nic innego jak torbiel zastoinowa, spowodowana długotrwałym zatkaniem bądź zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych
Kaszak na powiece to nic innego jak torbiel zastoinowa, spowodowana długotrwałym zatkaniem bądź zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych (123rf)

Kaszak na powiece to nic innego jak torbiel zastoinowa, spowodowana długotrwałym zatkaniem bądź zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Kaszaki na powiece mogą powodować dyskomfort, a także utrudniać pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Jakie są najczęstsze przyczyny na kaszaka na powiece? Czy istnieją jakieś domowe sposoby, dzięki którym można pozbyć się torbieli zastoinowej?

spis treści

1. Co to jest kaszak na powiece?

Kaszak na powiece to dość powszechnie występujący problem medyczny. Kaszak, nazywany również cystą lub naroślą skórną występuje pod postacią łagodnej torbieli. Kaszaki na powiece zazwyczaj są tej samej barwy co skóra pacjenta, aczkolwiek zdarzają się również takie cysty, które przybierają barwę żółtą lub białą.

Pod względem histologicznym ściana kaszaka zbudowana jest z cienkiej warstwy nabłonka wielowarstwowego płaskiego. We wnętrzu łagodnej torbieli znajduje się zaś masa zrogowaciałego naskórka, a także wydzielina łojowa. Dodatkowo, kaszak na powiece może zawierać fragmenty mieszków włosowych.

2. Jakie są przyczyny na kaszaka na powiece?

Zobacz film: "Męty w oku"

Kaszak na powiece pojawia się wówczas, gdy dochodzi do długotrwałego zatkania bądź zaczopowania ujścia gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Wewnątrz torbieli dochodzi do nagromadzenia substancji łojowych, komórek naskórka, a także fragmentów mieszków włosowych. Problem ten może dotyczyć młodzieży w okresie dojrzewania. Wahania hormonów, a także wzmożona produkcja gruczołów łojowych to czynniki, które mogą doprowadzić do rozwoju kaszaka na powiece.

Kaszak na powiece może rozwinąć się wskutek długotrwałego stosowania tłustych, oleistych produktów kosmetycznych. W szczególności powinniśmy wystrzegać się produktów, w składzie których znajdują się substancje komedogenne.

Masło shea, olej kokosowy, olej z awokado, lanolina, masło kokosowe – te popularne produkty mogą zapychać ujścia gruczołów łojowych i powodować rozwój kaszaków. Innym czynnikiem, który wpływa na rozwój kaszaka na powiece jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Kaszak na powiece może rozwinąć się także u osób, które:

  • nie przestrzegają zasad higieny osobistej,
  • są dotknięte niektórymi chorobami genetycznymi (wysokim ryzykiem rozwoju kaszaków obciążeni są pacjenci z chorobą Gardnera),
  • mają problem z mieszkami włosowymi (defekty te zazwyczaj pojawiają się wskutek zabiegów operacyjnych, uszkodzeń naskórka czy otarcia skóry).

Zobacz także

3. Leczenie kaszaka na powiece

Jak przebiega leczenie kaszaka na powiece? Okazuje się, że większość małych kaszaków ulega samoistnemu wchłonięciu. Duże kaszaki mogą z kolei ulec samoistnemu pęknięciu, jeśli dojdzie do nagromadzenia się w torbieli dużej ilości sebum. W wyżej wymienionych przypadkach warto zasięgnąć dodatkowej opinii lekarza okulisty.

Torbieli nie należy pod żadnym pozorem rozdrapywać, przekłuwać czy naciskać. Bez względu na rozmiar kaszaka na powiece, warto udać się na wizytę do gabinetu lekarskiego. Specjalista zleci odpowiednie postępowanie terapeutyczne i przepisze odpowiednie środki farmaceutyczne.

Kaszaki na powiece można również usunąć chirurgicznie. Lekarze zalecają usunięcia kaszaka w sytuacji, w której torbiel powoduje przewlekłe podrażnienie lub osiąga duże rozmiary. Zwlekanie z usunięciem kaszaka na powiece może doprowadzić do rozwoju ropnia lub infekcji.

Jak przebiega chirurgiczne usuwanie kaszaka na powiece?

W trakcie zabiegu lekarz nacina skórę w okolicy kaszaka, wykonuje drenaż z dokładnym oczyszczeniem tkanek, a następnie zakłada opatrunek. Jeśli kaszak pojawił się wskutek zakażenia, konieczne jest wyleczenie stanu zapalnego. W takiej sytuacji pacjentowi podaje się przeciwzapalny lek na bazie sterydów.

4. Domowe sposoby na kaszaka na powiece

Istnieją pewne domowe sposoby, dzięki którym można pozbyć się kaszaka na powiece. Kaszaków na powiece nie powinno się ściskać, przekłuwać czy rozdrapywać! Można natomiast zastosować okłady detoksykujące na okolice powiek. Niezwykle skutecznym sposobem jest stosowanie okładów na bazie zielonej herbaty. Namoczony w zielonej herbacie wacik powinno się przykładać do zmienionej chorobowo skóry kilka razy dziennie. Jeśli nie mamy w domu zielonej herbaty, możemy skorzystać z naparu ze skrzypu polnego.

Domowe sposoby mogą okazać się niezwykle pomocne, ważne jednak byśmy pamiętali o regularności.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze