Trwa ładowanie...

Kauteryzacja hemoroidów

Hemoroidy to żylaki odbytu. Czynniki, które wpływają na wystąpienie hemoroidów to: zatwardzenia, ciąża, pikantne potrawy, długotrwałe siedzenie, nadwaga oraz wiele innych. Leczenie hemoroidów obejmuje leczenie farmakologiczne i zabiegi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Jak powstają hemoroidy i jak można je zdiagnozować?

Hemoroidy są żylakami odbytu, które mogą być odpowiednio zdiagnozowane przez lekarza proktologa. Na początku choroby występuje jedynie bezbolesne krwawienie w czasie oddawania stolca. Krew barwy żywoczerwonej można zaobserwować na papierze toaletowym. Następnie w miarę rozwoju choroby żylaki przekształcają się w guzki, które są bolesne i mogą wypadać na zewnątrz przy defekacji. Krew można zaobserwować nie tylko w czasie wypróżnień, ale również dochodzi do brudzenia bielizny.

Nie należy krępować się i zapytać lekarza pierwszego kontaktu o problem występowania krwawienia z odbytu. Lekarz proktolog wykonując badanie per rectum może wstępnie postawić rozpoznanie. Następnie w celu poszerzonej diagnostyki można wykonać anoskopię, sigmoidoskopię bądź badanie kolonoskopowe. Badania te dokładnie ustalą źródło krwawienia, a pobrane ewentualne wycinki do badania histopatologicznegoumożliwią weryfikację zmian w kierunku chorób nowotworowych.

Czy hemoroidy mają podłoże genetyczne?
Czy hemoroidy mają podłoże genetyczne?

Żylaki odbytu to struktury naczyniowe w kanale odbytu, które pod wpływem czynników fizycznych ulegają...

zobacz galerię

2. Leczenie hemoroidów

Usunięcie hemoroidów może być wykonane na wiele sposobów. Istotna jest dieta bogata w błonniki uboga w produkty wysokooczyszczone. Jeśli pojawi się ból, zaleca się ciepłą kąpiel lub zimny okład. Dobrym pomysłem jest także nasiadówka z rumianku lub napar z kory dębu. Osobom z hemoroidami zaleca się także czopki lub maści stosowane miejscowo. W przypadku dużych hemoroidów wykonuje się operację ich usunięcia. W przypadku większych hemoroidów można zastosować podwiązanie guzków krwawniczych gumową podwiązką, która hamuje dopływ krwi i guzek samoistnie obumiera. Alternatywną metodą jest kauteryzacja. Po zastosowaniu leczenia zarówno zachowawczego, jak i operacyjnego istotny jest zdrowy styl życia, czyli odpowiednia dieta i umiarkowany wysiłek fizyczny.

3. Co to jest kauteryzacja?

Kauteryzacja inaczej nazywana jest przyżeganiem. Przyżeganie to zabieg polegający na termicznym, chemicznym lub laserowym koagulowaniu żywej, lecz patologicznie zmienionej tkanki, np. hemoroidu. Zabieg kauteryzacji wykorzystywany jest w wielu gałęziach medycyny, w ginekologii operacyjnej do usuwania nadżerek szyjki macicy, w trakcie operacji do zatamowania krwawienia z miejsca operowanego. Do kauteryzacji wykorzystuje się ciepłą temperaturę, niską temperaturę bądź źródło elektryczne.

4. Przebieg kauteryzacji hemoroidów

Lekarz powoduje mikroskopijne oparzenia za pomocą elektrycznego kautera, wiązki promieni podczerwonych lub laserowych i odcina koniec guzka krwawniczego. Jest to mniej inwazyjny zabieg na hemoroidy niż tradycyjna metoda – hemoroidektomia. Hemoroidektomia to tradycyjna operacja usunięcia zewnętrznych guzków krwawniczych wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Jeśli jednak pacjent nie zmieni trybu życia, żaden zabieg na hemoroidy nie zapobiegnie ich nawrotom.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.