Trwa ładowanie...

Kawa z cytryną na odchudzanie. Jak to działa?

Avatar placeholder
24.07.2023 14:39
Kawa z cytryną na odchudzanie
Kawa z cytryną na odchudzanie (Getty Images)

Czy kawa z cytryną wpływa na odchudzanie? Wszyscy lubimy wypić o poranku filiżankę pachnącej kawy. Jednak mało kto wie, że łyżka soku z cytryny dodana do malej czarnej pomoże nam schudnąć. Jakie są właściwości kawy z cytryną? Na co pomaga kawa z cytryną?

spis treści

1. Kawa na odchudzanie

Mało kto może sobie wyobrazić poranek bez kawy. Większość Polaków wypija co najmniej kilka filiżanek tego napoju dziennie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kawa działa nie tylko pobudzająco, może też skutecznie przyspieszyć spalanie tłuszczu, wystarczy dodać do niej świeży sok z cytryny.

Połączenie to może wydać się zaskakujące, ale szybko zyskało zwolenników na całym świecie, a zwłaszcza w USA. Dietetycy jednak przestrzegają, aby kawę z cytryną stosować rozsądnie. Co trzeba wiedzieć odchudzającym działaniu kawy z cytryną?

2. Zalety picia kawy

Picie kawy to dla wielu osób codzienny rytuał, powtarzany w celu pozbycia się uczucia senności i zmęczenia. Filiżankę napoju często wypijamy przed pracą, by polepszyć swoją zdolność koncentracji i zapamiętywania, nie są to jednak jedyne korzyści.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Zarówno kawa, jak i cytryna nie od dziś są znane ze swoich dobroczynnych właściwości dla ludzkiego organizmu. Palone ziarna kawy zawierają ponad 1 tys. związków bioaktywnych. Kofeina i kwas chlorogenowy (CGA) wyróżniają się jako kluczowe związki aktywne o zdolności przeciwutleniającej, czyli chroniącej nas przed rakiem.

Wszystkie te związki przyśpieszają również utratę masy ciała. Oprócz tego kawa przyspiesza metabolizm, łagodzi zaparcia i minimalizuje wchłanianie cukru.

3. Właściwości cytryny

Jakie właściwości i ile kcal ma cytryna? Owoc ten jest doskonałym źródłem witaminy C oraz flawonoidów, które działają jako silne przeciwutleniacze, dodatkowo zawiera jedynie niespełna 29 kalorii w 100 g.

Sok z cytryny również działa korzystnie na metabolizm, właśnie dlatego wielu dietetyków zaleca zaczynać dzień od szklanki wody z cytryną. Cytryna pomaga również wypłukiwać z organizmu toksyny oraz sprzyja wytwarzaniu żółci w wątrobie, co dodatkowo wspiera trawienie i detoksykację. Oprócz tego pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie w organizmie i na dłużej zachować uczucie sytości.

Cytryna słynie jednocześnie ze wspomagania odporności, zwalczania stanów zapalnych dróg oddechowych, poprawiania wyglądu skóry i wspierania leczenia trądziku.

Owoc ten wspomaga również funkcjonowanie wątroby i układu krążenia, zapobiega wystąpieniu miażdżycy, zawału serca lub udaru mózgu. Może przeciwdziałać rozwojowi nowotworu żołądka, jamy ustnej, płuc i piersi.

4. Kawa i cytryna na odchudzanie - jak działa?

Oba składniki – kawę i cytrynę – zazwyczaj można znaleźć w każdej kuchni. Mało kto jednak wie, że z ich połączenia można otrzymać bogaty w smak napój, a w dodatku pomagający spalić zbędne kilogramy.

Dietetycy zalecają wycisnąć połowę cytryny do kawy i wypić napój, dopóki jest ciepły. Przy tym oczywiście trzeba zrezygnować z dodawania cukru i mleka.

Mikstura będzie jeszcze bardziej skuteczna, jeśli wypijemy ją na pół godziny przed treningiem. Kawa z cytryną może szczególnie pomóc w spalaniu tłuszczu z okolic brzucha.

Czy kawa z cytryną odchudza? Wykazano, że napój ten:

5. Kawa z cytryną na odchudzanie – efekty stosowania

Brakuje jasnych dowodów, wskazujących na nadzwyczajne efekty picia kawy z cytryną. Wpływ na masę ciała ma kofeina, która również bez innych dodatków wspiera pozbywanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Nie można również oczekiwać, że włączenie jednego napoju do diety sprawi, że pozbędziemy się nadwagi. Główną rolę odgrywa w tym przypadku dieta oraz aktywność fizyczna, kawa z sokiem z cytryny powinna być jedynie dodatkiem do zdrowego trybu życia. W takiej sytuacji efekty po zastosowaniu kawy i cytryny mogą być zadowalające.

6. Ile można schudnąć pijąc kawę z cytryną?

Cytryna, kawa i gorąca woda to nie jest środek odchudzający, który spowoduje spalenie kilkuset kalorii. Co daje picie kawy z cytryną? Głównym efektem jest przyspieszenie metabolizmu i stymulowanie jelita grubego.

Warto pamiętać jednak, że cytryna z kawą na odchudzanie w połączeniu ze zdrową dietą oraz dużą ilością ruchu w ciągu dnia z pewnością przyczyni się do osiągnięcia widocznych rezultatów.

Utrata kilogramów zależy jednak w głównej mierze od ilości spożywanych kalorii i trybu życia, gorąca kawa z cytryną nie ma w tej kwestii znaczącego wpływu.

7. Kawa. Ile można wypić?

Choć zarówno cytryna, jak i kawa są bogate w składniki odżywcze, dietetycy radzą, aby stosować je z umiarem. Skutki uboczne kawy z cytryną to:

Nie zaleca się również picia kawy na kaca, ponieważ napój ten może spotęgować odczuwane dolegliwości. W tej sytuacji ból głowy po kawie będzie bardziej dotkliwy. Choć istnieje grono osób, które polecają kawę z cytryną na kaca oraz kawę z cytryną na ból głowy, stąd można przyjąć, że samopoczucie po wypiciu napoju jest kwestią indywidualną.

Badania udowodniły, że bezpieczna dobowa dawka kofeiny to maksymalnie 400 mg, czyli 3-4 filiżanki tego napoju. Ile kofeiny ma łyżeczka kawy? Dwie łyżeczki kawy rozpuszczalnej zawierają niespełna 65 mg kofeiny.

8. Jak przygotować kawę z cytryną?

Przepis na kawę z cytryną na odchudzanie jest niezwykle łatwy w przygotowaniu. Na początek zaparzamy 2 łyżeczki kawy lub robimy klasyczne espresso. Jaka kawa z cytryną na odchudzanie? Możemy zastosować tak naprawdę dowolny jej rodzaj, podobną skuteczność będzie miała kawa rozpuszczalna z cytryną i espresso wymieszane z sokiem.

Do gotowego napoju wrzucamy plasterek cytryny, wyciskamy kilka kropel soku z cytryny i dokładnie mieszamy. Kawę z cytryną można dodatkowo osłodzić miodem lub cukrem, ale nie jest to niezbędny krok. Wiele osób zastanawia się również, czym zastąpić sok z cytryny, niestety w tym przypadku zamiana głównego składnika nie wchodzi w grę.

Warto eksperymentować również z ilością cytryny dodanej do kawy. Niektórzy twierdzą, że kawa na ból głowy powinna zawierać nawet połowę soku z wyciśniętego owocu. Nie brakuje również opinii o kawie z cytryną, zgodnie z którymi zwiększona ilość kwaśnego soku ma lepszy wpływ na odchudzanie.

9. Kiedy najlepiej pić kawę z cytryną?

Kawę z cytryną najlepiej spożywać w pierwszej połowie dnia, ze względu na zawartość kofeiny, która może utrudniać zaśnięcie. Zaleca się wypicie napoju tuż po śniadaniu, by dodatkowo zwiększyć poziom energii i zdolność koncentracji. Kawa z cytryną na czczo może u bardziej wrażliwych osób spowodować problemy żołądkowe, takie jak zgaga czy biegunka.

10. Czy kawa z cytryną ma jakieś dodatkowe właściwości zdrowotne?

Kawa pobudza układ nerwowy do produkcji dopaminy, ma pozytywny wpływ na nastrój i odczuwanie szczęścia, przeciwdziała również depresji. Napój neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się organizmu, a także chroni nad przed rozwojem raka jelit, prostaty czy wątroby.

Regularne picie kawy zmniejsza także ryzyko zachorowania na:

Napój oddziałuje również na układ pokarmowy i nasila perystaltykę jelit, z tego względu u niektórych osób pojawia się biegunka po kawie.

Kawa z cytryną wpływa na potencję, ułatwia osiąganie i utrzymywanie erekcji, pozwalając tym samym na odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego.

11. Czy kawa z cytryną jest bezpieczna dla zdrowia?

Nie istnieją żadne badania, które wskazywałyby na to, że wymieszanie kawy z sokiem z cytryny miałoby być szkodliwe dla zdrowia. Zalecany jest jedynie umiar w ilości wypijanych w ciągu dnia kaw, ze względu na możliwość przedawkowania kofeiny.

12. Kawa z cytryną - skutki uboczne

Kawa z cytryną u większości osób nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Istnieją jednak podejrzenia, że napój ten może nasilać objawy refluksu lub nadkwasoty.

Nie bez znaczenia jest również ryzyko wystąpienia alergii na cytrusy czy uszkodzenia szkliwa ze względu na kwaśne pH napoju. Warto pamiętać również o tym, że kawa wypita późnym wieczorem może odpowiadać za problemy ze snem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze