Ketonal forte – skład, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania
Ketonal forte to preparat w postaci tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Zawiera ketoprofen, który zalicza się do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancja hamuje rozwój procesów zapalnych i działa przeciwbólowo. To dlatego lek stosuje się w terapii stanów zapalnych i bólowych. Jak dawkować Ketonal forte? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do terapii?
1. Co to jest Ketonal forte?
Ketonal forte to preparat przeciwbólowy i przeciwzapalny o działaniu ogólnym, który zawiera ketoprofen. Ten niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu propionowego wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Lek jest refundowany i wydawany na receptę.
Jedna tabletka powlekana zawiera 100 mg ketoprofenu (Ketoprofenum). Pozostałe składniki to skrobia, powidon, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna, talk oczyszczony, laktoza. Otoczkę tworzy hypromeloza, makrogol 400, indygotyna (E132), talk, tytanu dwutlenek (E171), wosk Carnauba.
2. Wskazania do stosowania Ketonalu forte
Ketoprofen zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej, takie jak obrzęk, podwyższona temperatura ciała, ból czy sztywność stawów. To dlatego preparat jest wskazany w leczeniu objawowym zwyrodnieniowych, zapalnych i metabolicznych chorób reumatycznych oraz niektórych zespołów bólowych.
Wskazaniem do stosowania Ketonalu forte jest:
- choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza),
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- bolesne miesiączkowanie,
- bóle o umiarkowanym nasileniu.
3. Dawkowanie i działanie leku
Ketonal forte występuje w postaci tabletek powlekanych. Po zażyciu doustnym dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest po około 90 minutach po podaniu. Ketoprofen przenika powoli do płynu maziowego i przestrzeni stawowych (torebki stawowej, błony maziowej i tkanek ścięgnistych).
Jak stosować Ketonal forte? Zazwyczaj stosuje się 100-200 mg ketoprofenu na dobę (1 tabletka jeden do dwóch razy na dobę), zależnie od masy ciała pacjenta i nasilenia objawów. Tabletki należy przyjmować podczas posiłku, połykać w całości popijając co najmniej 100 ml wody lub mleka. Należy pamiętać, że dobowa dawka maksymalna wynosi 200 mg na dobę.
4. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Kiedy nie stosować Ketonalu forte? Przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu, a także na kwas acetylosalicylowy (nazywany aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, ketoprofen, kwas tiaprofenowy).
Stosowanie Ketonal forte jest przeciwwskazane u:
- dzieci i młodzieży do 15. roku życia,
- kobiet w III trymestrze ciąży i karmiących piersią, ponieważ ketoprofen przenika przez łożysko, a także do mleka kobiecego,
- osób z czynną lub przebytą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją,
- pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, wątroby lub serca,
- osób ze skazą krwotoczną.
Ponieważ niektóre choroby mogą stanowić wymagać zmiany dawkowania leku bądź stanowić przeciwwskazanie do jego stosowania, niekiedy niezbędne jest wykonanie badań kontrolnych. Ponadto należy unikać stosowania Ketonalu forte z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.
5. Działania niepożądane
Stosowanie ketoprofenu może wiązać się z dużym ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych. Te pojawiają się zwłaszcza w obrębie przewodu pokarmowego. To dlatego konieczne jest stosowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres. Ryzyko szkodliwego działania leku na przewód pokarmowy zmniejsza jednoczesne przyjęcie leków zobojętniających sok żołądkowy.
W przypadku stosowania Ketonalu forte bardzo często obserwuje się zwiększenie wyników testów czynnościowych wątroby do wartości granicznych. Często pojawia się:
- depresja,
- nerwowość,
- senność,
- koszmary senne,
- astenia,
- złe samopoczucie,
- uczucie zmęczenia,
- obrzęki,
- nudności,
- jadłowstręt,
- wymioty,
- osłabienie,
- parestezje.
Niezbyt często skutkiem ubocznym terapii Ketonalem forte jest:
- niedokrwistość,
- hemoliza,
- nadmierne pocenie się,
- złuszczające zapalenie skóry,
- plamica, skórne reakcje alergiczne,
- ból głowy,
- zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego,
- senność, krwioplucie,
- duszność,
- zapalenie gardła,
- obrzęk krtani (objawy reakcji anafilaktycznej),
- zaparcie lub biegunka,
- zapalenie błony śluzowej żołądka,
- wysypka,
- łysienie,
- świąd,
- wyprysk,
- krwotok miesiączkowy lub obfite nieregularne miesiączkowanie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.