Trwa ładowanie...

Kim był Karl Landsteiner i co ma wspólnego z naszą grupą krwi?

Kim był Karl Landsteiner i co ma wspólnego z naszą grupą krwi?
Kim był Karl Landsteiner i co ma wspólnego z naszą grupą krwi? (google)

Dzisiaj wyszukiwarka Google uhonorowała kolejną osobę swoim obrazkowym Doodle. Kim był Karl Landsteiner?

1. Wybitny naukowiec

Karl Landsteiner to austriacki immunolog i patolog, laureat Nagrody Nobla w 1930 r. Naukowiec urodził się 148 lat temu w Wiedniu w rodzinie austriackich Żydów. Jego ojciec, Leopold, był cenionym dziennikarzem, doktorem prawa i wydawcą prasy. Zmarł, gdy chłopiec miał sześć lat. Wychowaniem syna zajmowała się więc matka.

Wikipedia/ Karl Landsteiner w swoim labolatoriu, 1930 r.
Wikipedia/ Karl Landsteiner w swoim labolatoriu, 1930 r.

Karl Landsteiner był profesorem Uniwersytetu Wiedeńskiego od 1911 r. oraz Rockefeller Institute for Medical Research w Nowym Jorku od 1922  r. W 1932 r. został wybrany do Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie.

2. Odkrywca grup krwi

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W 1901 roku odkrył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny, które warunkują zjawisko aglutynacji, czyli zlepiania się krwinek w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej.

Na podstawie tych obserwacji naukowiec wyodrębnił trzy grupy krwi – A, B oraz 0, którą początkowo nazwał C. Za odkrycie grup krwi otrzymał w 1930 r. Nagrodę Nobla.

Dwa lata później Adriano Sturli i Alfred von Decastello – uczniowie Landsteinera, odkryli czwartą grupę krwi – AB.

W 1940 roku z Alexandrem Wienerem odkrył czynnik Rh. W 1946 r. został pośmiertnie uhonorowany przyznaniem Nagrody Laskera w dziedzinie badań klinicznych. Karl Landsteiner zmarł w Nowym Jorku w 1943 r.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.