Trwa ładowanie...

Klawiterapia- co to jest, jak wygląda zabieg klawiterapii, bezpieczeństwo, klawiterapia okiem lekarzy

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
12.08.2020 14:22
Klawiterapia cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Metoda opracowana przez Ferdynanda Barbasiewicza zaliczana jest do technik medycyny alternatywnej.
Klawiterapia cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Metoda opracowana przez Ferdynanda Barbasiewicza zaliczana jest do technik medycyny alternatywnej. (pixabay)

Klawiterapia cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Metoda opracowana przez Ferdynanda Barbasiewicza zaliczana jest do technik medycyny alternatywnej. Oparta jest na podobnych założeniach co refleksoterapia czy akupunktura. W trakcie wykonywania zabiegu klawiterapii określone miejsca na ciele uciskane są za pomocą klawików. Zdaniem pacjentów metoda poprawia funkcjonowanie układu nerwowego oraz pokarmowego. Doskonale redukuje także poziom stresu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat klawiterapii? Do kogo jest skierowana?

spis treści

1. Co to jest klawiterapia?

Klawiterapia to nowatorska technika leczenia, zaliczana do metod z pogranicza medycyny alternatywnej. Jej twórcą jest doktor Ferdynand Barbasiewicz, absolwent Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Celem klawiterapii jest wzbudzanie przewodnictwa nerwowego poprzez ucisk chorych punktów na ciele za pomocą specjalistycznego narzędzia, tzw. klawika. Klawiki, które swoim kształtem i wyglądem przypominają zwykły gwóźdź, wykonane są ze stali chirurgicznej. Narzędzia używane podczas zabiegu klawiterapii pomimo pewnej ostrości nie naruszają ciągłości skóry.

Zobacz także:

2. Jak wygląda zabieg klawiterapii?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W trakcie wykonywania zabiegu klawiterapii określone miejsca (a dokładniej punkty) na ciele poddawane są uciskowi za pomocą specjalistycznego narzędzia, tzw. klawika. Osoba wykonująca zabieg korzysta z 14 klawików, trzymając w każdej z dłoni 7 sztuk. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego odstępu między klawikami (zazwyczaj wynosi on 5-6 milimetów). Specjalista stymuluje określone punkty na ciele od jednego do nawet dziesięciu razy, a gdy ból ustąpi jeszcze dwa lub trzy razy. Częstotliwość i długość zabiegu zazwyczaj zależy od stopnia zaawansowania i rodzaju choroby.

3. Do kogo skierowana jest klawiterapia?

Klawiterapia uznawana jest za metodę holistyczną, ponieważ wpływa pozytywnie nie tylko na na ciało pacjenta, ale również na jego stan psychiczny. Autor metody, doktor Ferdynand Barbasiewicz znalazł 1100 punktów na ludzkim ciele, które to odpowiadają za różne schorzenia i choroby. Klawiterapia polecana jest pacjentom z bólami głowy, bólami mięśni, chorymi zatokami, ale również z katarem siennym, czy chorobami neurode neurodegeneracyjnymi, takimi jak stwardnienie rozsiane. Oprócz tego metoda klawiterapii może pomóc osobom z bólami kręgosłupa oraz ludziom narażonym na wysoki poziom stresu.

4. Czy zabieg klawiterapii jest bezpieczny?

Zabieg klawiterapii jest w pełni bezpieczny dla każdego pacjenta, bez względu na jego wiek i stan zdrowia. W trakcie zabiegu specjalista posługuje się sterylnymi klawikami, które choć są narzędziami ostrymi, nie przerywają ciągłości skóry pacjenta. Leczenie zaawansowanych napięć mięśniowych może skutkować lekkim dyskomfortem, który mija po zakończeniu procedury leczniczej.

Dla pacjentów, którzy chcą wypróbować niestandardowe metody leczenia bólu i niektórych dolegliwości, klawiterapia może być dobrym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać o tym, by z rozwagą wybierać odpowiedni gabinet oraz osobę, która przeprowadza zabieg klawiterapii.

5. Klawiterapia okiem lekarzy

Przez wzgląd na brak wystarczających badań naukowych, metoda klawiterapii nie zyskała przychylności środowiska medycznego. Jej efekty można ocenić wyłącznie na podstawie opinii poszczególnych pacjentów. Brakuje wystarczających dowodów na to, by jednoznacznie stwierdzić, że klawiterapia działa leczniczo.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze