Trwa ładowanie...

Kodeina

To popularny składnik leków na kaszel i przeziębienie. Stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza likwiduje nieprzyjemne dolegliwości, jednak jej stosowanie w nadmiarze może prowadzić nawet do poważnego uzależnienia. O czym mowa?

Zobacz film: "Czy wszystkie suplementy diety są złe?"

spis treści

1. Czym jest kodeina?

Kodeina należy do organicznych związków chemicznych. Wchodzi w skład substancji opioidowych, w związku z tym wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Występuje w formie białego proszku, który łatwo rozpuszcza się w wodzie.

Wykazuje zbliżone działanie do morfiny, jednak słabsze i mniej toksyczne. Niweluje odczucie bólu i zmniejsza odczuwanie głodu. W celach leczniczych, przy zastosowaniu odpowiednich dawek, powoduje złagodzenie lub całkowity zanik kaszlu. U większości osób ponad 60% kodeiny jest wydalane w ciągu dnia wraz z moczem. Powoduje pojawienie się stanów euforycznych, uczucie senności i apatię. Spowalnia także prace żołądka oraz jelit.

Właściwości kodeiny są cenione w medycynie, m. in. ze względu na jej szybkie wchłanianie w przewodzie pokarmowym. W Polsce jest substancją ogólnie dostępną. Kodeina bardzo często jest wykorzystywana jako środek przeciwkaszlowy, przeciwbiegunkowy oraz składnik leków przeciwbólowych i znieczulających. Kodeina przedostaje się do krwi w ciągu około godziny. Działa od 2 do 6 godzin.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Skutki uboczne kodeiny

Nadmiar kodeiny może mieć poważne konsekwencje. Stosowanie nawet małych, terapeutycznych dawek kodeiny może wiązać się z nudnościami, wymiotami, zaparciami, świądem i oszołomieniem. Długotrwałe przyjmowanie leków z kodeiną może skutkować pojawieniem się apatii i otępienia, nadmiernej senności oraz zawrotów głowy. Poza tym mogą pojawić się reakcje uczuleniowe w postaci wysypki lub swędzenia skóry. Kodeina może znacznie osłabić koncentrację, w związku z tym lepiej zrezygnować z prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Po zastosowaniu dawki przekraczającej 30 mg, może się pojawić stan półsnu. W wyniku dużego stężenia kodeiny we krwi następują zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu. Występuje również dezorientacja oraz chwilowa utrata świadomości. Mogą też pojawić się problemy z oddychaniem. Kodeina zaburza prawidłowy przepływ impulsów nerwowych, co odbija się niekorzystnie na sprawności organizmu. W przypadku ostrego zatrucia najpierw następuje pobudzenie kory mózgowej, po tym z kolei pojawia się nadmierna senność.

7 leków, które posiadasz w domu i nawet o tym nie wiesz
7 leków, które posiadasz w domu i nawet o tym nie wiesz [7 zdjęć]

Gospodynie domowe używają sody oczyszczonej zamiast proszku do pieczenia, dodając ją do wypieków. Jednak...

zobacz galerię

Trzeba uważać na przyjmowanie kodeiny równocześnie z innymi lekami. Depresyjny wpływ kodeiny na ośrodkowy układ nerwowy nasilają m.in. neuroleptyki, benzodiazepiny oraz leki przeciwhistaminowe. W przypadku, gdy cierpisz na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, niedoczynność tarczycy lub jaskrę, a zamierzasz przyjmować leki z kodeiną, należy bezzwłocznie zgłosić się wcześniej do specjalisty. Szczególną ostrożność w czasie stosowana preparatów z kodeiną powinny zachować karmiące matki, ze względu na to, że może ona przedostawać się w śladowych ilościach do mleka.

3. Uzależnienie od leków

W wyniku długotrwałego stosowania kodeiny może ona prowadzić do uzależnienia. Wystarczy pół roku jej regularnego zażywania, aby zauważyć u siebie pierwsze objawy uzależnienia. Stosowanie kodeiny może być powodem zarówno uzależnienia psychicznego, jak i fizycznego. Specjaliści biją na alarm, aby wszystkie leki z kodeiną były dostępne tylko na receptę. Część z nich nadal jednak można kupić bez problemu w aptekach. Jednakże ze względu na możliwość używania kodeiny w celach innych niż medyczne w ramach jednorazowej sprzedaży w aptekach można kupić nie więcej niż jedno opakowanie produktu leczniczego zawierającego kodeinę.

Zobacz także:

Po zaprzestaniu stosowania kodeiny mogą pojawić się objawy typowe dla zespołu odstawienia, jak ból głowy, pobudzenie, drażliwość, natychmiastowa potrzeba ponownego kontaktu ze środkiem uzależniającym. Osoby uzależnione początkowo nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu ze względu na stosowanie małych dawek. Z czasem jednak sięgają po coraz większe ilości określonych preparatów, nie zdając sobie sprawy, że wpadają w wir uzależnienia.

Szczególnie wśród młodych ludzi zdarzają się przypadki uzależnień od syropów na kaszel, których składnikiem jest kodeina. Często stosują je bez wiedzy rodziców i konsultacji lekarskiej nawet w przypadku braku jakichkolwiek dolegliwości. Młodzi ludzie sięgają po nie, nie jako lek na problemy zdrowotne, a „złoty środek” na różne młodzieńcze problemy. W konsekwencji nadmiar kodeiny w organizmie może być przyczyną utraty kontaktu z rzeczywistością. Powoduje spadek koncentracji. Do tego dochodzą problemy z przemianą materii, brak apetytu, spadek wagi ciała, a nawet zaburzenia pracy serca.

Na aptecznych półkach istnieje duża różnorodność leków wykazujących podobne działanie, ale bez właściwości narkotyzujących. Wybierając zatem jakikolwiek lek na kaszel czy przeziębienie bez recepty, warto dokładnie czytać jego skład lub skonsultować się ze specjalistą.

Następny artykuł: Powikłania

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.