Kołatanie serca – kiedy należy się martwić?

Kto z nas nie doświadczył uczucia szybszego lub nierównego bicia serca w piersi? Przyspieszony rytm nie zawsze musi wzbudzać niepokój. Jeśli jednak zjawisko to występuje bez wpływu stresu, wysiłku fizycznego czy innych przyczyn, które mogą je w naturalny sposób spowodować, powinniśmy natychmiast zrobić podstawowe badania i udać się do lekarza. Kołatanie może bowiem świadczyć o chorobach, które nie mają nic wspólnego z sercem.

Czy kołatanie serca zawsze jest niebezpieczne?

Serce bije z częstotliwością 60-80 uderzeń na minutę. Podczas snu zmniejsza się do 40-60, a podczas wysiłku wzrasta do 90-180. Kołatanie serca może pojawić się kiedy odczuwamy strach, jesteśmy zdenerwowani czy podnieceni. W większości przypadków, niezależnie od czasu trwania i natężenia, kołatanie jest nieszkodliwe – serce wówczas bije miarowo.

Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków

Profesor Jean-Yves Le Heuzey, kardiolog, specjalista zaburzeń rytmu serca, twierdzi, że kołatanie serca jest dosyć powszechne wśród jego pacjentów, jednak nie zawsze musi być związane z poważną chorobą serca.

– To jest bardzo powszechne zjawisko we wszystkich sytuacjach, które przyspieszają bicie serca: podczas wysiłku fizycznego, stresu, zażywania używek, w czasie gorączki czy podczas ciąży. Ale kołatanie serca pojawia się także przy chorobach, które nie mają nic wspólnego z sercem – mówi.

Może wystąpić w wyniku nadużywania kofeiny, nikotyny, alkoholu oraz narkotyków. Pojawia się także przy zażywaniu tabletek odchudzających. Wynika także z zaburzeń pracy serca, dlatego prof. Le Heuzey radzi, aby skonsultować się z lekarzem, jeżeli kołatanie nie ustępuje przez dłuższy czas.

O ile odseparowany objaw nie musi być niebezpieczny, to symptomy towarzyszące już tak. Zwykle wiąże się ono z arytmią serca, a więc jego nietypowym biciem, a to jest już stan, którego nie wolno bagatelizować.

Może wówczas dojść do tachykardii (inaczej nazywanej częstoskurczem lub tachyarytmią), przy której serce bije tak szybko, jakby chciało wyrwać się z piersi.

Kołatanie może wynikać z zaburzenia poziomu elektrolitów przy biegunkach, wymiotach czy po spożyciu większej ilości alkoholu. Kardiolodzy wyodrębniają tzw. zespół sobotniej nocy.

Jednym z objawów jest właśnie kołatanie serca pod wpływem odwodnienia oraz toksycznego działania używek, pojawiające się po ostro zakrapianej imprezie. Symptomy wywołane odwodnieniem mogą wystąpić także w upalne dni.

Kołatanie serca pojawia się przy chorobach układu krążenia, ale występuje także przy chorobie refluksowej przełyku, chorobie nadnerczy, przepuklinie oraz nadczynności tarczycy. Zjawisko to może występować także na tle nerwowym lub być wynikiem niedoboru potasu.

Jak się przed nim uchronić? Czasami wystarczy unikać używek (kofeiny, alkoholu, narkotyków). Należy także odpocząć, zrelaksować się, wysypiać i regularnie uprawiać sport. Wówczas kołatanie serca powinno ustąpić.

Jednak, gdy jest ono oznaką choroby układu krążenia, ważne jest, aby wyeliminować czynniki zwiększające ryzyko kołatania, jak palenie tytoniu, siedzący tryb życia i nadwaga.

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kołatanie serca
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Kołatanie serca
Kołatanie serca

Profilaktyka chorób serca

Profilaktyka chorób serca jest bardzo ważna dla każdego - nie tylko dla tych osób, które są obciążone genetycznie, chore na cukrzycę czy otyłe. Każdy (...) powinien dbać o serce. Choroby serca i naczyń...

Kołatanie serca

Migotanie przedsionków - objawy, sposoby leczenia

. Objawy migotania przedsionków występujące najczęściej to: uczucie kołatania serca, napadowe poty, zwiększona męczliwość, duszności, a nawet omdlenia (...) Czym jest migotanie przedsionków? Jest to najczęściej diagnozowane...

Kołatanie serca

Zespół Barlowa - czym jest, przyczyny, leczenie

Jeśli jakiejś osobie dokucza kołatanie serca albo czuje ból w klatce piersiowej, powinien zgłosić się do lekarza. Może być to objawem wypadania (...) zespołu Barlowa bezwzględnie podejmuje się wtedy, kiedy chory utyskuje...

Kołatanie serca

Na czym polega kołatanie serca? (WIDEO)

Na czym polega kołatanie serca? (WIDEO) Odtwórz wideo

Odczuwanie kołatania serca może być spowodowane nieprawidłowymi czynnościami serca, jak np. migotaniem przedsionków, które dotyczy około 1% osób powyżej 65. roku życia. Przyczyny sercowe migotania...

Kardiologia

Kołatanie serca

Kołatanie serca

pomogą lekarzowi w ustaleniu przyczyny twoich dolegliwości. Jeśli wykluczy potencjalne poważne przyczyny kołatania serca, należy spróbować (...) , cukrzycę lub wysoki poziom cholesterolu. Zobacz odpowiedzi...

Produkty żywnościowe

Głóg - jesienny superprodukt dla zdrowia serca

Głóg - jesienny superprodukt dla zdrowia serca

. Lepiej przygotować z nich napary czy konfitury, których codzienne stosowanie wspomoże pracę serca, pozwoli pozbyć się nerwobóli, usunie kołatanie serca (...) Głóg dla serca W ogrodzie...

EKG spoczynkowe – charakterystyka, wskazania, opis badania

Czy EKG boli? (WIDEO)

Czy EKG boli? (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie EKG polega na zapisie czynności bioelektrycznej mięśnia serca. Elektrokardiografia (EKG) należy do podstawowych badań serca. Badanie (...) , jak bóle w klatce piersiowej, duszność, kołatanie...

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Przeciwwskazania do ablacji (WIDEO)

Przeciwwskazania do ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

. Ablacja należy do zabiegów inwazyjnych i wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta oraz wykonania specjalistycznych badań serca. Chociaż zabieg (...) Ablacja przezskórna to jeden z wielu zabiegów kardiologicznych....