Przejdź na WP

Kołatanie serca – kiedy należy się martwić?

Kto z nas nie doświadczył uczucia szybszego lub nierównego bicia serca w piersi? Przyspieszony rytm nie zawsze musi wzbudzać niepokój. Jeśli jednak zjawisko to występuje bez wpływu stresu, wysiłku fizycznego czy innych przyczyn, które mogą je w naturalny sposób spowodować, powinniśmy natychmiast zrobić podstawowe badania i udać się do lekarza. Kołatanie może bowiem świadczyć o chorobach, które nie mają nic wspólnego z sercem.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Czy kołatanie serca zawsze jest niebezpieczne?

Serce bije z częstotliwością 60-80 uderzeń na minutę. Podczas snu zmniejsza się do 40-60, a podczas wysiłku wzrasta do 90-180. Kołatanie serca może pojawić się kiedy odczuwamy strach, jesteśmy zdenerwowani czy podnieceni. W większości przypadków, niezależnie od czasu trwania i natężenia, kołatanie jest nieszkodliwe – serce wówczas bije miarowo.

Profesor Jean-Yves Le Heuzey, kardiolog, specjalista zaburzeń rytmu serca, twierdzi, że kołatanie serca jest dosyć powszechne wśród jego pacjentów, jednak nie zawsze musi być związane z poważną chorobą serca.

– To jest bardzo powszechne zjawisko we wszystkich sytuacjach, które przyspieszają bicie serca: podczas wysiłku fizycznego, stresu, zażywania używek, w czasie gorączki czy podczas ciąży. Ale kołatanie serca pojawia się także przy chorobach, które nie mają nic wspólnego z sercem – mówi.

Może wystąpić w wyniku nadużywania kofeiny, nikotyny, alkoholu oraz narkotyków. Pojawia się także przy zażywaniu tabletek odchudzających. Wynika także z zaburzeń pracy serca, dlatego prof. Le Heuzey radzi, aby skonsultować się z lekarzem, jeżeli kołatanie nie ustępuje przez dłuższy czas.

O ile odseparowany objaw nie musi być niebezpieczny, to symptomy towarzyszące już tak. Zwykle wiąże się ono z arytmią serca, a więc jego nietypowym biciem, a to jest już stan, którego nie wolno bagatelizować.

Może wówczas dojść do tachykardii (inaczej nazywanej częstoskurczem lub tachyarytmią), przy której serce bije tak szybko, jakby chciało wyrwać się z piersi.

Kołatanie może wynikać z zaburzenia poziomu elektrolitów przy biegunkach, wymiotach czy po spożyciu większej ilości alkoholu. Kardiolodzy wyodrębniają tzw. zespół sobotniej nocy.

Kołatanie serca – kiedy należy się martwić?
Kołatanie serca – kiedy należy się martwić? (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock )

Jednym z objawów jest właśnie kołatanie serca pod wpływem odwodnienia oraz toksycznego działania używek, pojawiające się po ostro zakrapianej imprezie. Symptomy wywołane odwodnieniem mogą wystąpić także w upalne dni.

Kołatanie serca pojawia się przy chorobach układu krążenia, ale występuje także przy chorobie refluksowej przełyku, chorobie nadnerczy, przepuklinie oraz nadczynności tarczycy. Zjawisko to może występować także na tle nerwowym lub być wynikiem niedoboru potasu.

Jak się przed nim uchronić? Czasami wystarczy unikać używek (kofeiny, alkoholu, narkotyków). Należy także odpocząć, zrelaksować się, wysypiać i regularnie uprawiać sport. Wówczas kołatanie serca powinno ustąpić.

Jednak, gdy jest ono oznaką choroby układu krążenia, ważne jest, aby wyeliminować czynniki zwiększające ryzyko kołatania, jak palenie tytoniu, siedzący tryb życia i nadwaga.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Ważne tematy