Trwa ładowanie...

Kołdry z pierzem lepsze dla astmatyków?

Ataki astmy powodowane są miedzy innymi alergenami. Jak chorzy na astmę mogą ograniczać ich ilość w swoim środowisku? Najnowsze badania donoszą, że kołdry puchowe mogą być lepsze dla astmatyków niż powszechnie przez nich używane syntetyczne substytuty. Okazało się bowiem, że kołdry z pierzem zawierają mniej zarodników grzybów niż kołdry syntetyczne. Wysoki poziom tych zarodników ma niebagatelne znaczenie dla astmatyków, ponieważ znacznie utrudnia im prawidłowe oddychanie.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Puch czy syntetyki dla astmatyków?

W kołdrach syntetycznych wykryto wysoki poziom beta glukanu – substancji silnie powiązanej z powstawaniem grzybów. Substancja ta jest także obecna w zwykłym, domowym kurzu, który również stanowi utrudnienie w oddychaniu dla astmatyków. - Z całą pewnością można więc stwierdzić, że kołdry puchowe – wbrew obiegowej opinii – są lepsze dla osób borykających się z astmą – twierdzą autorzy badań. To nie są pierwsze badania, które zostały przeprowadzone w celu udowodnienia, że kołdry syntetyczne są gorszą alternatywą dla astmatyków. Wcześniejsze badania również wykazały, że wzmagają one objawy astmy.

Nowozelandcy naukowcy przebadali 178 próbek kurzupochodzącego z podłóg, materacy, kołder i poduszek. Obecność beta glukanu w syntetycznych poduszkach była 2–3 krotnie wyższa niż w tych puchowych. Różnica w poziomie beta glukanu w kołdrach była jeszcze większa – okazało się, że jest 7-krotnie wyższa w syntetycznych niż w puchowych. Jest to bardzo ważna informacja dla astmatyków, którzy skuteczniej będą mogli skuteczniej walczyć z przyczynami astmy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.