Kroplówka na kaca - co to jest, skutki uboczne, cena
Kroplówka na kaca, określana również mianem wlewu witaminowego, ma wielu niewątpliwych admiratorów, jak i konsekwentnych oponentów. Zwolennicy tej metody uważają, że kroplówka witaminowa wykazuje szereg dobroczynnych właściwości. Nie tylko pozwala wrócić do siebie po mocno zakrapianej imprezie, ale również stanowi doskonały sposób na oczyszczenie, zregenerowanie oraz wzmocnienie organizmu. Co warto wiedzieć? Jakie tabletki na kaca zastosować, jeśli dokuczają nam nieprzyjemne objawy?
1. Co to jest kroplówka na kaca?
Kroplówka na kaca, znana również jako kroplówka witaminowa, koktajl witaminowy, wlew witaminowy jest metodą ukierunkowaną na dostarczenie glukozy, witamin, minerałów oraz elektrolitów do organizmu.
Podanie kroplówki witaminowej może odbywać się w specjalnej klinice lub pod wskazanym adresem. Jeśli bierzemy pod uwagę drugą opcję, musimy wcześniej zadzwonić do firmy oferującej kroplówkę z dojazdem do klienta, a także podać swoje aktualne miejsce pobytu.
Zwolennicy dożylnych koktajli witaminowych twierdzą, że metoda ta pozwala w bezpieczny sposób oczyścić, zregenerować, a przede wszystkim wzmocnić przemęczony organizm. Spożycie dużej ilości wódki lub drinków alkoholowych w wielu przypadków skutkuje przeciążeniem wątroby, nerek, złym samopoczuciem, nudnościami i wymiotami, bólem głowy, odwodnieniem lub uporczywym kacem. Kroplówka na odtrucie alkoholowe rekomendowana jest jako środek wielozadaniowy.
Standardowa wersja zawiera w swoim składzie płyny infuzyjne, leki przeciwbólowe, wyciszające, nasenne, relaksacyjne oraz przeciwwymiotne. Kroplówka na odtrucie alkoholowe w wersji premium zawiera witaminy, elektrolity, glukozę, leki przeciwbólowe, leki przeciwwymiotne, leki nasenne, koenzym Q10, leki relaksacyjne i wyciszające oraz glutatione TAD 600.
Ci, którzy korzystali z koktajli witaminowych uważają, że po zastosowaniu kroplówki mieli więcej energii do działania, a ich ogólna kondycja organizmu uległa znacznej poprawie. Regularne korzystanie z tej metody rekomendowane jest również tym, którzy chcieliby:
- poprawić wygląd paznokci i włosów
- poprawić stan swojej skóry,
- poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego,
- wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową,
- spowolnić procesy starzenia się organizmu,
- zredukować nadmiar stresu,
- zregenerować ciało po intensywnym wysiłku fizycznym,
- poczuć się lepiej po przebytej infekcji czy chorobie.
2. Czy kroplówka na kaca powoduje skutki uboczne?
Czy kroplówka na kaca powoduje skutki uboczne? To pytanie najczęściej zadają osoby, które są tuż przed wykonaniem dożylnego wlewu witaminowego. Okazuje się, że nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych, które byłyby spowodowane podaniem koktajlu z glukozy, elektrolitów i witamin.
Należy jednak podkreślić, że brak jest wystarczających badań oraz statystyk, które pokazywałyby prawdziwą skalę korzystania z tego typu metod, długofalowego sposobu ich działania na organizm. Lekarze nie mają wątpliwości, że kroplówki witaminowe dla osób cierpiących na choroby chroniczne mogą stanowić wyłącznie formę wspomagania terapii, a nie jedyną formę terapii.
3. Kroplówka na kaca – cena
Ile kosztuje kroplówka na kaca? Cena takiej usługi waha się zazwyczaj między 700, a 1000 złotych. Wszystko zależy od tego, czy decydujemy się na wlew dożylny w klinice, czy zamawiamy kroplówkę witaminową z dojazdem do domu.
4. Co zamiast kroplówki na kaca?
Alernatywą dla kroplówki witaminowej mogą być tabletki na kaca. Są one dostępne w aptekach bez recepty i w prosty sposób pozwalają uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości takich jak nudności, wymioty, ból brzucha, ból głowy czy nadmierne pocenie się. Najpopularniejszym preparatem są tabletki: 2KC. Dodatkowo, pomocne może być zastosowanie kwasu acetylosalicylowego, czyli aspiryny. Po wypiciu dużej ilości alkoholu niewskazane jest zaś stosowanie paracetamolu.
Innym sposobem na pozbycie się bólu brzucha, głowy czy nudności po imprezie jest zastosowanie elektrolitów z apteki. Elektrolity na kaca pozwalają nawodnić organizm oraz zniwelować zmęczenie.
Doskonały lek na kaca to także tabletki musujące z dodatkiem magnezu i potasu. Można je zakupić zarówno w aptece, jak i w drogeriach.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.