Trwa ładowanie...

Krwiściąg lekarski- właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Avatar placeholder
14.05.2020 08:20
Krwiściąg lekarski jest rośliną należącą do rodziny różowatych, która posiada wiele właściwości leczniczych.
Krwiściąg lekarski jest rośliną należącą do rodziny różowatych, która posiada wiele właściwości leczniczych. (Gettyimages)

Krwiściąg lekarski jest rośliną należącą do rodziny różowatych, która posiada wiele właściwości leczniczych. W medycynie ludowej używa się jej do tamowania krwi i leczenia gruźlicy płuc. Wspomaga terapię schorzeń skórnych, ale i łagodzi dolegliwości w obrębie przewodu pokarmowego, radzi sobie również z gronkowcem złocistym. Jak stosować krwiściąg lekarski? Jakie są wskazania i przeciwwskazania? Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Właściwości krwiściągu lekarskiego

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis L.) to gatunek rośliny należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Jego nazwa pochodzi z łaciny. Sanguis znaczy krew, a sorbeo - absorbować, chłonąć. To wiele mówi o jej cechach i potencjale. Ta wieloletnia roślina występuje w środkowej i południowej Europie oraz Północnej Ameryce i Azji. Ma prostą łodygę osiągającą długość 30-150 cm, a także małe, ciemnobrunatne kwiaty o wydłużonym, kłosowatym kształcie, zebrane w kwiatostan groniasty. Rośnie na suchych i wilgotnych łąkach. Kwitnie od czerwca do września. Krwiściąg lekarski to roślina miododajna, która stanowi pokarm dla błonkówek. Ponadto jest żywicielem pośrednim dla larw motyli modraszków oraz rzadko spotykanego motyla - błyszczki zosimi.

Zobacz także:

2. Zastosowanie krwiściągu lekarskiego

Zobacz film: "Rumiankowa herbata z miętą i cytryną. Poprawia nastrój i strawia na nogi"

Krwiściąg lekarski to roślina lecznicza, która ma znaczenie między innymi w homeopatii, medycynie chińskiej i tybetańskiej. Korzystne działanie na organizm wykazują jej części nadziemne oraz kłącze, które zawierają garbniki, kwas salicylobinowy, saponiny trójterpenowe, pochodne kwasu ursolowego i oleanolowego, flawonoidy, kwasy fenolowe oraz taniny (elagitanina i gallotanin). Roślina jest stosowana wewnętrznie i zewnętrznie. Pita w postaci naparów, odwarów i nalewek lub używana jako okłady czy nasiadówki przy powiększonych hemoroidach i owrzodzeniach skóry, płukanki na włosy przy łojotoku czy łupieżu, w postaci nasiadówek do wsparcia leczenia świądu i infekcji w okolicy narządów płciowych. To również roślina jadalna. Młode liście i pędy zbiera się przed kwitnieniem. Dodaje się je do sałatek lub zup. Krwiściąg traktuje się także jako roślinę pastewną i ozdobną.

3. Działanie lecznicze rośliny

Krwiściąg lekarski ma wiele zastosowań, jednak tak naprawdę trudno jest określić jego skuteczność. Przypisuje mu się różne właściwości, takie jak:

  • tamowanie krwawień,
  • absorbowanie z krwi niepożądanych produktów przemiany materii,
  • działanie antyoksydacyjne, chroniące układ sercowo-naczyniowy,
  • przeciwnowotworowe (przed rakiem chroni ziyuglycosida II),
  • neuroprotekcyjnie,
  • spowolniające procesy starzenia,
  • przeciwzapalnie (dzięki obecności fenoli, kwasu elagowego i kwercetyny). Ziele pomaga przy infekcjach, ale również stanach zapalnych błony śluzowej i skóry (AZS, alergie, egzemy, trądzik),
  • napotne i przeciwgorączkowe,
  • przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe,
  • ściągające - roślina sprawdza się przy zapaleniu błony śluzowej żołądka, wrzodach dwunastnicy, powiększonych hemoroidach, a także zapaleniach żył i żylaków,
  • przeciwbakteryjne, hamujące biofilm, czyli błonę biologiczną wytwarzaną przez bakterie gronkowca złocistego (stąd stosuje się krwiściąg lekarski na gronkowca),
  • hemostatycznie (wspomaga mechanizmy odpowiedzialne za krzepniecie krwi).

Surowiec zielarski stanowi suszone kłącze (Radix Sanguisorbae), czasami również ziele (Herba Sanguisorbae). Roślina może być stosowana zarówno ogólnoustrojowo, jak i miejscowo. Wykorzystuje się ją do robienia nalewek, soku i odwarów.

4. Przeciwwskazania do stosowania

Krwiściąg lekarski nie jest rośliną dobrze przebadaną, stąd trudno ręczyć za jego bezpieczeństwo. Z tego względu nie mogą go stosować ciężarne i kobiety karmiące piersią, a także małe dzieci. Przeciwwskazaniem do zażywania jest również zakrzepica.

Ze spożywaniem rośliny wiążą się różne skutki uboczne. Może to być nadwrażliwość bądź alergia, a także problemy żołądkowo-jelitowe oraz zmiany na błonie śluzowej i skórze.

5. Krwiściąg lekarski – opinie, sklep, cena

Krwiściąg lekarski cieszy się dobrymi opiniami użytkowników, jego cena też nie jest wysoka. Zwykle 50 g ziela czy korzenia kosztuje kilka złotych, a nalewka z krwiściągu lekarskiego nieco powyżej 20 zł. Problemem jednak bywa jednak jego dostępność.

W jakich sklepach kupić surowiec? Zwykle w sklepach zdrową żywnością, sklepach zielarskich, a także aptekach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Można go również zebrać samodzielnie i ususzyć. Ziele krwiściągu zbiera się w czasie kwitnienia, zaś korzeń pozyskuje się późną jesienią lub wczesną wiosną. Suszy się je w temperaturze 35-40 stopni Celsjusza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze