Kurcze cieplne mięśni

Kurcze cieplne mięśni są to mimowolne, nadmierne skurcze mięśni, powodujące często uczucie bólu. Powstają zazwyczaj na skutek nadmiernego wysiłku lub odwodnienia. Następuje wtedy nadmierna utraty elektrolitów (potasu, magnezu i wapnia). Kurcze pojawiają się nagle, najczęściej w mięśniach rąk i nóg. Aby do skurczów nie doszło, należy uzupełniać poziom elektrolitów – pić duże ilości wieloelektrolitowych napojów izotonicznych, a w przypadku ich braku – lekko osoloną wodę.

#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?

Przyczyny powstania kurczy cieplnych mięśni

Przyczyną, może być nadmierny wysiłek fizyczny, w trakcie, którego elektrolity wydalane są z organizmu wraz z dużą ilością potu. Kurcze cieplne mięśni mogą wystąpić podczas intensywnych ćwiczeń lub pracy w gorącym środowisku, a nawet mogą pojawić się kilka godzin później. Następuje odwodnienie organizmu. Wraz z wodą usuwane są z organizmu elektrolity – magnez, wapń, sód – niezbędne do prawidłowej pracy mięśni. Najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia kurczy cieplnych mięśni są osoby, które wykonują pracę lub działalność w ciepłym pomieszczeniu - zazwyczaj w ciągu kilku pierwszych dni pracy nie jesteśmy przyzwyczajeni do środowiska pracy i wtedy też występują one często.

Objawy i leczenie kurczy cieplnych mięśni

Kurcze mięśni najczęściej występują w udach, łydkach i ramionach, ale mogą pojawić się w prawie każdym mięśniu. Objawiają się bardzo silnym bólem mięśni. Skurcze mięśni mogą być szczególnie uciążliwe w okresie ciąży, u pacjentów z zaburzeniami elektrolitowymi (hiponatremia) oraz u pacjentów poddawanych hemodializie.

W przypadku, gdy kurcze mięśni są łagodne i ustępują samoistnie do leczenie wystarczające będą maści lub tabletki doustne z lekami przeciwbólowymi dostępnymi jako OTC (bez recepty). Jeżeli natomiast objawiają się silnym, uciążliwym i długotrwałym bólem należy wybrać się do lekarza w celu ustalenia leczenia. Najczęściej przepisywanym lekiem przez lekarza w leczeniu skurczów mięśni jest siarczan chininy.

Pierwsza pomoc przy kurczach mięsni

Przede wszystkim należy delikatnie masować obszar, w którym pojawił się kurcz. Następnie rozciągnąć mięśnie powoli i delikatnie, do momentu, gdy nie będzie odczuwany ból. Należy zacząć poruszać nogą, w której pojawił się kurcz (chodzenie, skakanie), a następnie podnieść ją w górę. Następnie chwycić palcami i pociągnąć w górę w stronę kolana. Powinno być odczuwalne rozciągnięcie mięśni.

Należy również upewnić się, czy spożywana jest odpowiednia ilość płynów. Jeśli skurcze występują po wysiłku, zaleca się pić wodę lub napój sportowy lub sok do nawodnienia organizmu i przywrócenia równowagi elektrolitowej. Woda będzie wystarczająca do nawodnienia, jednakże, lepiej jest wybrać w takim wypadku napój sportowy zawierający elektrolity.

Zaleca się wziąć ciepłą kąpiel lub gorący prysznic czy też ogrzewanie miejsca kurczu przez 20 minut. Ciepło poprawia krążenie powierzchniowe i sprawia, że mięśnie są bardziej elastyczne. Można stosować także masaż lodem. Lód jest jak zarówno lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Masaż z lodu na powierzchni zaleca się wykonać nie dłużej niż dziesięć minut, do momentu aż powierzchnia będzie jasnoczerwona. Oznacza to, że komórki krwi powróciły do ogrzewania mięśni.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Buchfelder A., Buchfelder M. Podręcznik pierwszej pomocy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3581-0
  • Kokot F. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3295-6

Źródła zewnętrzne

Pierwsza pomoc

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kurcze cieplne mięśni
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Kurcze cieplne mięśni
Objawy cukrzycy - pierwsze symptomy, wczesna diagnoza

Pięć chorób, które można pomylić z cukrzycą

Pięć chorób, które można pomylić z cukrzycą

tkanki nerwowej. Choroba charakteryzuje się okresami remisji i zaostrzeń. Może prowadzić do kalectwa. Objawy SM to zaburzenie czucia, kurcze mięśni

Choroby i dolegliwości

Najbardziej bolesne rodzaje śmierci

Najbardziej bolesne rodzaje śmierci

do tego temperatura otoczenia jest bardzo wysoka, pojawić się mogą bolesne kurcze mięśni brzucha i kończyn, zawroty głowy, uczucie zmęczenia. W przypadku (...) . Zaburzona jest zatem termoregulacja. Dochodzi do udaru...

Kontuzje i urazy

Ból mięśni a wizyta u lekarza

Ból mięśni a wizyta u lekarza

Kiedy pójść z bólem mięśni do lekarza? Ból mięśni może być bardzo uciążliwy i nie zawsze szybko mija. Czasami niezbędna jest wizyta u lekarza.

Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Prostowniki nadgarstka

Prostowniki nadgarstka

Miejsce przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (Łokieć tenisisty)

Białko - budowa, właściwości, podział, niedobór, wpływ na odchudzanie

Sery źródłem białka

Sery źródłem białka

Białko dodaje energii, poprawia humor i gwarantuje szybką regenerację mięśni, a to jeszcze nie wszystkie jego zalety. Białka są źródłem cennych (...) aminokwasów, potrzebnych do katalizowania wielu reakcji enzymatycznych w organizmie....

Rehabilitacja

Nowatorski robot rehabilitacyjny Luna

Nowatorski robot rehabilitacyjny Luna Odtwórz wideo

Luna, nowatorski robot rehabilitacyjny, może być stosowany we wszelkiego rodzaju chorobach związanych z zanikiem mięśni. Uczy się ruchu pacjenta (...) , pomaga mu w aktywizacji mięśni, które wymagają ćwiczeń. Może być...

Ćwiczenia z ławką

Ćwiczenia z ławką - zdjęcia

Ćwiczenia z ławką - zdjęcia

Ławka jest pomocna we wzmacnianiu mięśni górnych partii ciała. Odpowiednio dostosowana, może być wykorzystana nawet przez kobiety.

Tańce egzotyczne

Tancerka

Tancerka

Tancerka belly dance nie może być nadmiernie szczupła, bowiem kobieta krągła jest symbolem zdrowia i witalności. Taniec brzucha idealnie modeluje poszczególne partie mięśni brzucha.

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Ćwiczenia na mięśnie głębokie

Ćwiczenia na mięśnie głębokie Odtwórz wideo

Ćwiczenia na kręgosłup mają za zadanie wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup. Jest to bardzo istotna grupa mięśni, ponieważ od ich wydolności (...) i kręgosłupa. Niestety, większość ćwiczących osób zapomina o...

Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Ćwiczenie mięśni Kegla

Ćwiczenie mięśni Kegla

Mięśnie Kegla można napinać również w pozycji leżącej.