Trwa ładowanie...

Lecytyna - rodzaje, właściwości zdrowotne, źródła lecytyny w diecie, nadmiar

 Paula Jakubasik
14.06.2023 13:15
Lecytyna zwiększa przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Lecytyna zwiększa przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. (123rf)

Lecytyna to mieszanina związków tłuszczowych, które uskuteczniają wchłanianie witamin i cennych składników odżywczych. Lecytyna wywiera dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jakie są źródła lecytyny w diecie?

spis treści

1. Czym jest lecytyna?

Lecytyna to mieszanina związków tłuszczowych, głównie fosfolipidów, składających się z glicerolu, grupy fosforowej, kwasów tłuszczowych, choliny, inozytolu lub seryny.

W składzie lecytyny znajduje się również woda, trójglicerydy oraz węglowodany. Mieszanina ta po raz pierwszy została pozyskana w 1846 roku z żółtka jaja kurzego. Wraz z upływem czasu udowodniono pozytywny wpływ lecytyny na zdrowie.

2. Rodzaje lecytyny

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Istnieją trzy główne rodzaje lecytyny: sojowa, słonecznikowa oraz rzepakowa. Bez względu na odmianę produktu około 30% składu to oleje w różnych proporcjach kwasów tłuszczowych. Lecytyna słonecznikowa i sojowa charakteryzuje się przewagą omega-6, natomiast rzepakowa kwasów omega-3.

3. Właściwości zdrowotne lecytyny

Lecytyna jest obecna we wszystkich komórkach organizmu, również tych znajdujących się w mózgu. Ma duży wpływ na układ nerwowy, zdolność koncentracji i zapamiętywania.

Dodatkowo jest składnikiem niezbędnym do regeneracji organizmu po wysiłku oraz przemiany materii. Lecytyna zmniejsza ryzyko wystąpienia marskości wątroby, kamieni żółciowych i miażdżycy.

Usprawnia krążenie krwi i przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Pomaga usunąć szkodliwe substancje z organizmu i ogranicza szkody wywoływane przez picie alkoholu czy stosowanie leków.

Lecytyna ma pozytywny wpływ na sprawność seksualną mężczyzn i występuje w płynie nasiennym. Ma też dobroczynny wpływ na osoby, które cierpią na zaburzenia maniakalno-depresyjne, urojenia czy halucynacje.

Lecytyna chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, opóźnia procesy starzenia i podnosi stężenie dobrego cholesterolu HDL, jednocześnie obniżając szkodliwą frakcję LDL i trójglicerydy.

Zobacz także:

4. Zapotrzebowanie na lecytynę

Dzienne zapotrzebowanie na lecytynę wynosi 2-2,5 grama. Większość osób dostarcza odpowiednią ilość tej mieszaniny wraz z dietą, ale zdarza się również że niezbędna jest suplementacja. Na niedobór lecytyny mogą być narażone osoby, które ciężko pracują fizycznie lub umysłowo, bądź intensywnie trenują.

5. Źródła lecytyny w diecie

  • żółtka jaj,
  • słonecznik,
  • olej rzepakowy nierafinowany,
  • wątróbka,
  • pełnoziarniste pieczywo,
  • orzechy,
  • ryby,
  • nabiał,
  • zielone warzywa,
  • awokado,
  • oliwki,
  • siemię lniane.

6. Nadmiar lecytyny

Kilkukrotne przekroczenie dziennego zapotrzebowania zwykle skutkuje bólami brzucha, nudnościami, biegunką lub uczuciem ciężkości w brzuchu. Przedawkowanie lecytyny może mieć też znacznie groźniejsze skutki, takie jak zaburzenia pracy serca i znaczny spadek ciśnienia krwi

Warto pamiętać, że często suplementy z lecytyną są wzbogacone witaminą E, która nie powinna być nadużywana przez pacjentów, stosujących środki rozrzedzające krew. Niektóre produkty mogą też zawierać alkohol, co jest szczególnie istotną informacją dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz kierowców.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Miłorząb japoński
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze