Trwa ładowanie...

Leczenie żylaków – najczęściej stosowane metody

Avatar placeholder
27.11.2018 11:51
Leczenie żylaków – najczęściej stosowane metody
Leczenie żylaków – najczęściej stosowane metody

Żylaki stanowią nie tylko duży problem natury estetycznej, ale mogą także spowodować bolesne stany zapalne, prowadzić do nadciśnienia tętniczego czy zwłóknienia skóry. Istnieją różne sposoby leczenia poszerzonych żył, do których należą metody zachowawcze, farmakologiczne, operacyjne, a także nieinwazyjna skleroterapia. Na czym polegają i w jaki sposób się je przeprowadza?

1. Kompresjoterapia – leczenie uciskowe

Istnieje wiele metod leczenia żylaków
Istnieje wiele metod leczenia żylaków

Metody zachowawcze sprawdzają się zwłaszcza na początkowym etapie rozwoju żylaków, kiedy poszerzone żyły nie są jeszcze bardzo dokuczliwe. Do najczęściej stosowanych sposobów należy leczenie uciskowe (kompresjoterapia), polegające na noszeniu specjalnych rajstop, podkolanówek, pończoch lub opasek, które równomiernie uciskają kończynę i pozwalają na obkurczenie żył oraz zminimalizowanie nieprzyjemnych obrzęków. Stosowana systematycznie metoda usprawnia krążenie krwi w żyłach, eliminuje zastoje, a nieestetyczne obrzęki stopniowo się zmniejszają. Jest także stosowana w profilaktyce – zapobiega powstawaniu żylaków.

Nie każdy może korzystać z kompresjoterapii – przeciwwskazaniem do stosowania leczenia uciskowego jest m.in. choroba zakrzepowa żył oraz miażdżyca. Pacjent powinien więc wcześniej skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni rozmiar pończochy – dostosowany do indywidualnych potrzeb chorego. Pończochy najlepiej jest zakładać w pozycji półleżącej, rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Żeby osiągnąć najlepsze rezultaty, konieczne jest noszenie ich przez cały dzień. Kompresjoterapia zalecana jest osobom z przewlekłą niewydolnością żylną, kobietom w ciąży, a także pacjentom z obrzękami pourazowymi.

2. Leczenie farmakologiczne

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Lekarze stosują również metody farmakologiczne, które mają charakter uzupełniający i są zalecane w przypadku osób, u których żylaki nie są jeszcze bardzo zaawansowane. W przebiegu terapii farmakologicznej stosowane są przede wszystkim leki przeciwzapalne, wzmacniające i uszczelniające ściany żył, przeciwkrzepliwe oraz flebotropowe. Ostatnia grupa leków pozwala na zredukowanie bólu oraz uczucia ciężkości nóg. Specjaliści zalecają stosowanie preparatów zawierających flawonoidy, które zmniejszają przepuszczalność naczyń oraz usprawniają przepływ limfy. Częstym składnikiem leków na żylaki jest wzmacniająca naczynia rutyna, wyciąg z kasztanowca czy heparyna.

3. Skleroterapia – nieinwazyjna metoda leczenia żylaków

Zabieg, zwany także obliteracją, polega na ostrzykiwaniu poszerzonych żył środkami wywołującymi powstanie odczynu zapalnego, w którego wyniku powstaje skrzeplina, co prowadzi w rezultacie do zwłóknienia żyły i zamknięcia jej światła. Metoda ta wykazuje się bardzo dużą skutecznością, porównywalną z leczeniem operacyjnym i jest obecnie powszechnie stosowana – zarówno wobec pacjentów cierpiących na głębokie żylaki, jak i drobne teleangiektazje. Zabieg trwa maksymalnie pół godziny, a po jego wykonaniu pacjent może wrócić do domu. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia skleroterapii żylaków są między innymi choroby reumatyczne, przewlekła niewydolność żylna, zakrzepica żył głębokich, a także okres ciąży i karmienia.

4. Leczenie chirurgiczne

Wymienione wyżej metody leczenia żylaków nie zawsze są możliwe do zastosowania – w przypadku wielu zaawansowanych postaci choroby żylakowej konieczne jest wykonanie operacji. Jako przeciwwskazania wymienia się między innymi niedrożność żył oraz rozwiniętą chorobę zakrzepową. Specjaliści zalecają natomiast zabiegi chirurgiczne w przypadku niewydolności zastawek w obrębie żyły odstrzałkowej lub odpiszczelowej. Zabieg trwa około godziny i polega na chirurgicznym usunięciu niewydolnej żyły.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat sposobów radzenia sobie z problemem poszerzonych żył? Już teraz sprawdź jak przebiega kompleksowe leczenie żylaków w tourmedica.pl.

Artykuł sponsorowany

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze