Lędźwie – ból, diagnostyka, leczenie

Ból okolicy lędźwiowej należy do jednych z najczęściej występujących rodzajów bólu – szacuje się, że występuje nawet u 80 proc. procent ludzi raz w życiu. Jak widać jego rozpowszechnienie jest bardzo duże, jakie zatem mogą być przyczyny jego powstawania? Jak sobie radzić z dokuczliwym bólem lędźwi, który niejednokrotnie ogranicza nasze codzienne życie?

1. Lędźwie – ból

Większość osób kojarzy ból lędźwi z dolegliwościami kręgosłupa. Warto jednak zaznaczyć, że ból ten może mieć zupełnie inne podłoże – często bowiem jest objawem innych, groźnych chorób. Ból lędźwi jest problemem powszechnym.

Ból w okolicy lędźwiowej często spowodowany jest siedzącym trybem życia i małą ilością ruchu. Siedzenie bez przerwy przez kilka godzin powoduje między innymi przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała – często siedzimy zgarbieni, co nasila dolegliwości płynące z kręgosłupa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Przyczyną bólu lędźwi może być siedzący tryb życia
Przyczyną bólu lędźwi może być siedzący tryb życia (123RF)

Z tego powodu, aby uniknąć bólu lędźwi należy również unikać nieprawidłowych pozycji ciała, a w szczególności tych, które powodują zaburzenie jego naturalnego kształtu. W lędźwiach może lokalizować się ból, który występuje na tle na przykład zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Również osoby otyłe mogą narzekać na ból lędźwi. W większości przypadków mamy do czynienia jednak z bólem nieswoistym, który może powstać z bliżej nieokreślonej przyczyny – włączając w to przeciążenia i różne urazy. Przyczyną bólu lędźwi mogą być również zbyt słabe mięśnie brzucha – w takiej sytuacji mięśnie pleców muszą przejmować rolę kompensacyjną w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.

Lędźwie mogą boleć także w przebiegu różnych chorób, do których można zaliczyć kamicę nerkową i inne choroby nerek. Również schorzenia narządów rodnych mogą objawiać się bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

2. Lędźwie – diagnostyka bólu

Ból lędźwi można zdiagnozować przez dokładne badanie układu ruchu – doświadczony lekarz, najlepiej ortopeda bez problemu już na tej podstawie powinien postawić trafną diagnozę.

W razie konieczności warto skorzystać z przeprowadzenia badań obrazowych, do których zaliczyć można tomografię komputerową czy też rezonans magnetyczny. Doświadczony fizjoterapeuta również może postawić właściwe rozpoznanie przyczyny bólu lędźwi.

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży
Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży [10 zdjęć]

Wystający brzuszek przenosi środek ciężkości i w związku z tym często nieświadomie plecy wykrzywiają...

zobacz galerię

3. Lędźwie – leczenie bólu

Bardzo dobre efekty w uśmierzaniu bólu lędźwi ma odpowiednia rehabilitacja – warto jednak wspomnieć, że powinna być przeprowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę. Odpowiednie ćwiczenia czy też masaże, również mogą nieść pomoc w leczeniu bólu lędźwi.

Jeśli ból jest dokuczliwy, można skorzystać z leków przeciwbólowych, do których można zaliczyć na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Należy jednak pamiętać, że stosowane przewlekle zwiększają ryzyko choroby wrzodowej żołądka. Z tego powodu należy podchodzić ostrożnie do ich stosowania przez długi okres czasu. U niektórych osób może okazać się konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który może pomóc w uśmierzeniu bólu lędźwi. Wszystko zależy jednak od powodu, który przyczynia się do powstania bólu lędźwi.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy