Lędźwie – ból, diagnostyka, leczenie

Ból okolicy lędźwiowej należy do jednych z najczęściej występujących rodzajów bólu – szacuje się, że występuje nawet u 80 proc. procent ludzi raz w życiu. Jak widać jego rozpowszechnienie jest bardzo duże, jakie zatem mogą być przyczyny jego powstawania? Jak sobie radzić z dokuczliwym bólem lędźwi, który niejednokrotnie ogranicza nasze codzienne życie?

Lędźwie – ból

Większość osób kojarzy ból lędźwi z dolegliwościami kręgosłupa. Warto jednak zaznaczyć, że ból ten może mieć zupełnie inne podłoże – często bowiem jest objawem innych, groźnych chorób. Ból lędźwi jest problemem powszechnym.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Ból w okolicy lędźwiowej często spowodowany jest siedzącym trybem życia i małą ilością ruchu. Siedzenie bez przerwy przez kilka godzin powoduje między innymi przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała – często siedzimy zgarbieni, co nasila dolegliwości płynące z kręgosłupa.

Z tego powodu, aby uniknąć bólu lędźwi należy również unikać nieprawidłowych pozycji ciała, a w szczególności tych, które powodują zaburzenie jego naturalnego kształtu. W lędźwiach może lokalizować się ból, który występuje na tle na przykład zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Również osoby otyłe mogą narzekać na ból lędźwi. W większości przypadków mamy do czynienia jednak z bólem nieswoistym, który może powstać z bliżej nieokreślonej przyczyny – włączając w to przeciążenia i różne urazy. Przyczyną bólu lędźwi mogą być również zbyt słabe mięśnie brzucha – w takiej sytuacji mięśnie pleców muszą przejmować rolę kompensacyjną w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.

Lędźwie mogą boleć także w przebiegu różnych chorób, do których można zaliczyć kamicę nerkową i inne choroby nerek. Również schorzenia narządów rodnych mogą objawiać się bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Lędźwie – diagnostyka bólu

Ból lędźwi można zdiagnozować przez dokładne badanie układu ruchu – doświadczony lekarz, najlepiej ortopeda bez problemu już na tej podstawie powinien postawić trafną diagnozę.

W razie konieczności warto skorzystać z przeprowadzenia badań obrazowych, do których zaliczyć można tomografię komputerową czy też rezonans magnetyczny. Doświadczony fizjoterapeuta również może postawić właściwe rozpoznanie przyczyny bólu lędźwi.

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

Wystający brzuszek przenosi środek ciężkości i w związku z tym często nieświadomie plecy wykrzywiają się w łuk co powoduje ból mięśni. Prawidłowa postawa...

Lędźwie – leczenie bólu

Bardzo dobre efekty w uśmierzaniu bólu lędźwi ma odpowiednia rehabilitacja – warto jednak wspomnieć, że powinna być przeprowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę. Odpowiednie ćwiczenia czy też masaże, również mogą nieść pomoc w leczeniu bólu lędźwi.

Jeśli ból jest dokuczliwy, można skorzystać z leków przeciwbólowych, do których można zaliczyć na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Należy jednak pamiętać, że stosowane przewlekle zwiększają ryzyko choroby wrzodowej żołądka. Z tego powodu należy podchodzić ostrożnie do ich stosowania przez długi okres czasu. U niektórych osób może okazać się konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który może pomóc w uśmierzeniu bólu lędźwi. Wszystko zależy jednak od powodu, który przyczynia się do powstania bólu lędźwi.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Zamień łzę cierpienia na łezkę wspomnienia

Zamień łzę cierpienia na łezkę wspomnienia

Cześć, mam na imię Karolina, Od kiedy skończyłam 12 lat, mój dziadek zauważył, że jest ze mną coś nie tak… Zaczęłam chodzić na palcach. Zapewne zapytasz: dlaczego? - nie wiem, nie pamiętam. Być może już wtedy stawianie kolejnych, samodzielnych kroków...

Ortopedia i reumatologia

Palcozrost

Palcozrost (syndaktylia) to wada wrodzona, której cechą charakterystyczną jest zrost dwóch lub większej liczby palców. W 50% przypadków jest to wada symetryczna, obustronna. Częściej spotykana jest u płci męskiej. Syndaktylia prosta charakteryzuje się...

Ortopedia i reumatologia

Czaszka

Czaszka to struktura kostna lub chrzęstna. Stanowi szkielet głowy, a jej główną funkcją jest osłona mózgu i innych narządów, które znajdują się w głowie, w tym również początkowych odcinków układu pokarmowego i oddechowego. Można wyróżnić dwie jej części:...

Ortopedia i reumatologia

Zespół CREST

wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0, Puszczewicz M. Wielka interna - reumatologia, Medical Tribune Polska, Warszawa (...) 2010, ISBN 978-83-62597-06-2, Brzosko M. Reumatologia kliniczna,...

Ortopedia i reumatologia

Obniżone napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe, czyli hipotonia, występuje u dziecka, jeżeli jego mięśnie są „zbyt luźne". Hipotonia nie jest dobrze rozumianym zjawiskiem. Dzieci z niskim napięciem mięśniowym często mają opóźnione zdolności ruchowe, osłabione mięśnie...

Ortopedia i reumatologia

Urazy i złamania nosa

Urazy i złamania nosa

w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3416-5, Marczyński W. (red.), Postępowanie praktyczne w ortopedii i traumatologii, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-94-7