Lędźwie – ból, diagnostyka, leczenie
Ból okolicy lędźwiowej należy do jednych z najczęściej występujących rodzajów bólu – szacuje się, że występuje nawet u 80 proc. procent ludzi raz w życiu. Jak widać jego rozpowszechnienie jest bardzo duże, jakie zatem mogą być przyczyny jego powstawania? Jak sobie radzić z dokuczliwym bólem lędźwi, który niejednokrotnie ogranicza nasze codzienne życie?
1. Lędźwie – ból
Większość osób kojarzy ból lędźwi z dolegliwościami kręgosłupa. Warto jednak zaznaczyć, że ból ten może mieć zupełnie inne podłoże – często bowiem jest objawem innych, groźnych chorób. Ból lędźwi jest problemem powszechnym.
Ból w okolicy lędźwiowej często spowodowany jest siedzącym trybem życia i małą ilością ruchu. Siedzenie bez przerwy przez kilka godzin powoduje między innymi przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała – często siedzimy zgarbieni, co nasila dolegliwości płynące z kręgosłupa.
Z tego powodu, aby uniknąć bólu lędźwi należy również unikać nieprawidłowych pozycji ciała, a w szczególności tych, które powodują zaburzenie jego naturalnego kształtu. W lędźwiach może lokalizować się ból, który występuje na tle na przykład zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.
Również osoby otyłe mogą narzekać na ból lędźwi. W większości przypadków mamy do czynienia jednak z bólem nieswoistym, który może powstać z bliżej nieokreślonej przyczyny – włączając w to przeciążenia i różne urazy. Przyczyną bólu lędźwi mogą być również zbyt słabe mięśnie brzucha – w takiej sytuacji mięśnie pleców muszą przejmować rolę kompensacyjną w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.
Lędźwie mogą boleć także w przebiegu różnych chorób, do których można zaliczyć kamicę nerkową i inne choroby nerek. Również schorzenia narządów rodnych mogą objawiać się bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.
2. Lędźwie – diagnostyka bólu
Ból lędźwi można zdiagnozować przez dokładne badanie układu ruchu – doświadczony lekarz, najlepiej ortopeda bez problemu już na tej podstawie powinien postawić trafną diagnozę.
W razie konieczności warto skorzystać z przeprowadzenia badań obrazowych, do których zaliczyć można tomografię komputerową czy też rezonans magnetyczny. Doświadczony fizjoterapeuta również może postawić właściwe rozpoznanie przyczyny bólu lędźwi.
3. Lędźwie – leczenie bólu
Bardzo dobre efekty w uśmierzaniu bólu lędźwi ma odpowiednia rehabilitacja – warto jednak wspomnieć, że powinna być przeprowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę. Odpowiednie ćwiczenia czy też masaże, również mogą nieść pomoc w leczeniu bólu lędźwi.
Jeśli ból jest dokuczliwy, można skorzystać z leków przeciwbólowych, do których można zaliczyć na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Należy jednak pamiętać, że stosowane przewlekle zwiększają ryzyko choroby wrzodowej żołądka. Z tego powodu należy podchodzić ostrożnie do ich stosowania przez długi okres czasu. U niektórych osób może okazać się konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który może pomóc w uśmierzeniu bólu lędźwi. Wszystko zależy jednak od powodu, który przyczynia się do powstania bólu lędźwi.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.