Trwa ładowanie...

Lek na zapalenie stawów w walce z czerniakiem

Według naukowców z Uniwersytetu Anglii Wschodniej i Bostońskiego Szpitala Dziecięcego, lek obecnie stosowany w terapii zapalenia stawów może okazać się skuteczny w leczeniu czerniaka...

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Rak skóry

Czerniak to rak skóry, wywodzący się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Jest to najbardziej agresywna forma złośliwego nowotworu skóry i w przeciwieństwie do innych chorób nowotworowych, liczba zgonów z powodu czerniaka z roku na rok rośnie. Każdego roku w Wielkiej Brytanii diagnozuje się czerniaka u ponad 10 000 ludzi. Wczesne wykrycie daje duże szanse na powodzenie operacji, w wyniku której usuwa się guza. Jeśli jednak nowotwór wykryje się po tym, jak dojdzie do przerzutów, szanse na przeżycie są bardzo niewielkie. W Wielkiej Brytanii co roku umiera 2000 ludzi, u których doszło do nawrotu raka po jego chirurgicznym usunięciu.

2. Lek na czerniaka

Naukowcy przeprowadzili analizę tysięcy związków chemicznych w poszukiwaniu substancji, która wpłynęłaby na rozwój komórek pigmentowych u kijanek. Z ich badań wynika, iż farmaceutyk powszechnie stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów znacznie ogranicza wzrost guza u myszy. Co więcej, okazało się, iż połączenie tego farmaceutyku z nowym lekiem na czerniaka, będącym obecnie w fazie badań klinicznych, doprowadziło do niemal całkowitego zahamowania wzrostu guza. Fakt, iż lek, który okazał się skuteczny w zwalczaniu czerniaka jest już w obiegu oznacza, iż czas oczekiwania na wprowadzenie go do terapii raka będzie krótszy niż w przypadku nowych leków, które nie są jeszcze stosowane.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza