Trwa ładowanie...

Lekarka wygrała z rakiem jelita grubego. Mówi, jakiego objawu nie wolno lekceważyć

 Maciej Rugała
28.11.2022 16:35
Te wskazówki pomogą ci uchronić się przed rakiem jelita grubego
Te wskazówki pomogą ci uchronić się przed rakiem jelita grubego (Facebook)

Nowotwory złośliwe jelita grubego są w światowej czołówce najczęściej spotykanych zmian nowotworowych. W 2018 roku spowodowały śmierć ponad 880 tys. osób na całym świecie. Są drugim najczęstszym nowotworem wśród kobiet i trzecim wśród mężczyzn. Lekarka, która wygrała z tą ciężką chorobą mówi, jakie objawy powinny nas skłonić do wykonania dodatkowych badań.

spis treści

1. Wczesne wykrycie raka jelita jest kluczowe

Nowotwory mogą dawać początkowo dość nieswoiste objawy, zwłaszcza na wczesnych etapach choroby. Mimo to akurat rakowi jelita grubego towarzyszy zespół symptomów, które powinny być dość jasne, ze względu na umiejscowienie w układzie pokarmowym. Jeśli je zauważysz, a w ostatnim czasie nie było zmian w twojej diecie, warto udać się do gastroenterologa.

Niektóre z nich mogą być wspólne także dla dolegliwości takich jak nietolerancje pokarmowe, zespół jelita drażliwego, niezdiagnozowana choroba trzewna lub choroba Leśniowskiego-Crohna. Niemniej jednak każdą z nich warto zdiagnozować jak najszybciej, aby podnieść jakość swojego życia, a także uniknąć następstw nieleczonej choroby.

Zobacz film: "Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu?"

Szacuje się, że wykrycie raka w I stadium choroby zwiększa szanse wyleczenia nowotworu nawet do 95 proc. Podkreśla to dr Philippa Kaye w rozmowie z brytyjskim ITV. Sama wygrała walkę z chorobą, a obecnie uświadamia osoby, które nie zdają sobie sprawy z zagrożenia związanego z rakiem.

2. Grupa ryzyka i objawy choroby

Do osób narażonych najbardziej na wystąpienie tego częstego nowotworu, należą osoby po 60. roku życia. Ryzyko zwiększa też otyłość, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, niezrównoważona dieta obfita w tłuste, czerwone mięso oraz predyspozycje genetyczne. Choroby takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz wcześniej wspomniana choroba Leśniowskiego-Crohna, jeśli nie są właściwie leczone, również mogą powodować ryzyko powstania zmian nowotworowych.

Dr Philippa Kaye podkreśla, że do najczęstszych objawów towarzyszących nowotworowi złośliwemu jelita grubego należą:

  • krew w stolcu,
  • zmiany rytmu wypróżnień i biegunka,
  • ból brzucha, wzdęcia i dyskomfort trawienny utrzymujący się nawet przy lekkostrawnej diecie,
  • częstomocz i ściemnienie barwy moczu,
  • zmiana konsystencji i wyglądu stolca,
  • guzowatości zlokalizowane w okolicy odbytu,
  • utrata wagi, męczliwość, a także anemia.

Bardzo istotnym zespołem objawów są także te związane z niedrożnością jelit. Zmiany nowotworowe mogą powodować utrudnianie pasażu masy w jelitach, co powoduje przykre i bolesne następstwa. Należą do nich wymioty przy ciągłym uczuciu pełności, bolesny i wzdęty brzuch, utrata masy ciała, przerywany, nagły i silny ból brzucha. Objawy nasilają się po zjedzeniu posiłku.

Jeśli zauważasz u siebie te symptomy, to nie bagatelizuj swojego stanu. Nie powinno się wówczas zwracać w pierwszej kolejności do dietetyka, a do gastroenterologa. W walce z nowotworem najważniejszy jest czas.

3. Metody leczenia nowotworu jelita grubego

Metodyka leczenia jest podobna jak w przypadku wielu innych nowotworów, a więc w pierwszej kolejności podejmuje się próbę chirurgicznego usunięcia zajętych tkanek. Pacjenta poddaje się przeważnie tzw. hemikolektomii, czyli wycięciu fragmentu jelita grubego. Rekonwalescencja jest problematyczna ze względu na restrykcje żywieniowe oraz komfort życia w przypadku założenia stomii. Nie zawsze jednak stomia zostaje do końca życia, bo właściwą czynność jelit można często przywrócić.

Pozostałe metody to chemioterapia, radioterapia oraz terapie celowane, które są najnowszymi i wciąż rozwijającymi się metodami leczenia raka. Nie ma jednak stuprocentowo działającej metody, najważniejsze jest wczesne wykrycie, co w wielu wywiadach podkreśla również dr Kaye.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze