Trwa ładowanie...

Lekarz zwraca uwagę na nowe objawy COVID. Zmiany widać na twarzy

Jakie nowe objawy daje COVID?
Jakie nowe objawy daje COVID? (Getty Images)

W całym kraju wzrasta liczba zachorowań na COVID-19 - widać to po coraz dłuższych kolejkach w przychodniach i po wzroście liczby pacjentów wymagających hospitalizacji. Brytyjscy lekarze zwracają uwagę na nowe objawy choroby. Z ich obserwacji wynika, że towarzyszą głównie osobom zakażonym wariantem Pirola.

spis treści

1. COVID kolejny raz uderzył jesienią

COVID-19 nie odpuszcza. Lekarze alarmują, że mamy bardzo wysoką falę zachorowań na COVID-19, a liczba nowych przypadków może być wyższa niż podczas ubiegłorocznych wzrostów, w podobnym okresie. Najbardziej niepokoi wzrost liczby pacjentów wymagających hospitalizacji, znowu pojawiły się też ofiary śmiertelne.

W Polsce nadal dominuje wariant Omikron wirusa SARS-CoV-2 w obrębie, którego wyróżnia się różne podwarianty, jak Kraken (podwariant Omikron XBB. 1.5), Eris (podwariant Omikron EG. 5.1) oraz Pirola (podwariant Omikrona BA.2.86), który WHO umieściła na liście mutacji "do obserwacji".

Zobacz film: "W Stanach rośnie w siłę nowy podwariant Omikronu tzw. Kraken. Lekarka wyjaśnia, czy mamy powody do obaw"

W innych krajach notowane są też wzrosty zakażeń wywołane przez kolejnych potomków Omikrona, czyli warianty JN.1 i HV.1.

2. Jak teraz przebiega COVID?

Polscy lekarze wskazują, że w przebiegu COVID nadal dominują objawy grypopodobne, ale w ostatnim czasie widać też pewne zmiany w przebiegu choroby. O ile podczas fali wiosennej 2023 r. dominowały głównie objawy górnych dróg oddechowych, teraz częściej widać, że przebieg choroby jest bardziej uogólniony. Wśród pacjentów wymagających hospitalizacji coraz częściej pojawiają się chorzy z zapaleniem płuc.

Brytyjczycy piszą o nowych objawach zaobserwowanych u pacjentów, dotyczy to przede wszystkim osób zakażonych wariantem Pirola. Lekarze wskazują, że wirus atakuje głównie górne drogi oddechowe, w tym nos i krtań, ale u części pacjentów zmiany ujawniają się na twarzy.

Wysypka na twarzy jest jednym z objawów obserwowanych u pacjentów z COVID-19
Wysypka na twarzy jest jednym z objawów obserwowanych u pacjentów z COVID-19 (Getty Images)

- Pirola może powodować widoczne objawy na twarzy, takie jak podrażnienie oczu - "różowe oko" i wysypkę skórną - wskazuje cytowany przez "Express" dr Johannes Uys, lekarz pierwszego kontaktu z Broadgate General Practice.

Doktor Erick Eiting ze szpitala Mount Sinai Beth Israel w Nowym Jorku dodaje, że u pacjentów najpierw najpierw pojawia się ból gardła, a potem zatkany nos. Dane opublikowane przez klinikę Mayo wskazują na trzy mniej znane objawy notowane u zakażonych pacjentów.

Trzy nietypowe objawy COVID-19:

  • zaburzenia trawienne, jak biegunka;
  • wysypka na palcach dłoni i stóp;
  • splątanie lub delirium - może być głównym lub jedynym objawem COVID-19 u osób starszych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze