Leki na menopauzę – kiedy i dlaczego je stosować?
Leki na menopauzę są pomocne, gdy pojawiają się dokuczliwe objawy przekwitania u kobiet. Ich stosowanie pozwala na zapobieganie wielu dolegliwościom, co poprawia komfort życia. Dostępne są zarówno preparaty stosowane w ramach zastępczej terapii hormonalnej, jak i naturalne roślinne produkty, które imitują działanie hormonów żeńskich. Co warto wiedzieć?
1. Kiedy stosować leki na menopauzę?
Leki na menopauzę są zalecane w sytuacji, gdy pojawiają się objawy klimakterium, co jest związane ze zmniejszeniem produkcji estrogenów w organizmie. To przede wszystkim uderzenia gorąca, nocne poty, problemy ze snem, drażliwość i apatia, wahania nastrojów, zmęczenie, zaburzenia snu, niskie libido, a także bóle i zawroty głowy oraz zwiększenie masy ciała.
Okres przekwitania to naturalny proces w życiu każdej kobiety. Pojawia się w wieku ok. 45–50 lat. Postępuje stopniowo, rozpoczynając się zwykle 5 lat przed menopauzą, trwa kilka lat po niej (menopauza to ostatnia miesiączka, o której mówi się po upływie 12 cykli miesięcznych bez krwawienia).
Wejście w klimakterium można rozpoznać bądź potwierdzić, wykonując domowy test na menopauzę (z moczu). Można go kupić w aptece. Warto również przeprowadzić badania laboratoryjne z krwi (ważny jest poziom FSH i estradiolu).
2. Jakie leki na menopauzę?
Leki na menopauzę można podzielić na:
- preparaty bez recepty z fitoestrogenami (izoflawonami, fitohormonami),
- wydawane na receptę leki z zakresu hormonalnej terapii zastępczej.
Tabletki na menopauzę bez recepty
Naturalne leki na menopauzę bez recepty to preparaty ziołowe, które zawierają w fitoestrogeny (izoflawony lub fitohormony). To związki roślinne o działaniu podobnym do estrogenów, żeńskich hormonów płciowych, które wspomagają regulację aktywności hormonów płciowych w organizmie kobiety.
Niehormonalne leki na menopauzę najczęściej zawierają wyciągi z:
- koniczyny czerwonej (Trifolium pratense),
- nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L.),
- kłącza pluskwicy groniastej (Cimicifugae racemosae rhizoma),
- owocu niepokalanka pieprzowego (Agni casti fructus),
- nasion soi uprawnej (Sojae semen).
Niektóre naturalne preparaty na menopauzę zawierają także wyciąg z szyszek chmielu czy melatoninę, które ułatwiają zasypianie i poprawiają nastrój. Warto wiedzieć, że niektóre są suplementami diety, a inne lekami (lepiej wybierać leki).
Skuteczność preparatów ziołowych na menopauzę opartych na surowcach roślinnych zależy od regularności ich stosowania. Efekt jest odczuwalny po ok. dwóch tygodniach terapii.
Tabletki na menopauzę bez recepty mogą być stosowane przez kobiety, które preferują ziołowe sposoby leczenia lub w przypadku których zażywanie hormonalnych leków na objawy menopauzy jest przeciwwskazane.
Leki hormonalne na menopauzę na receptę
Na menopauzę można także stosować leki hormonalne wydawane na receptę. Decyzję o ich włączeniu poprzedza badanie ginekologiczne, cytologiczne i mammograficzne.
HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza, o której mowa, ma na celu uzupełnienie estrogenów. Polega na zastąpieniu naturalnej czynności hormonalnej jajników poprzez podawanie naturalnych estrogenów i progesteronu lub jego pochodnych (progestagenów). Stosując je dąży się do tego, by dawki hormonów były jak najmniejsze.
Leki hormonalne są dostępne w postaci tabletek, plastrów, iniekcji, globulek i kremów dopochwowych, a także wkładek wewnątrzmacicznych. Niestety nie są pozbawione działań niepożądanych i przeciwwskazań. Nie mogą ich stosować kobiety, które zmagają się z:
- krwawieniami z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie,
- chorobami wątroby,
- zakrzepicą naczyń,
- rakiem piersi i trzonu macicy.
Hormonalna terapia zastępcza nie może być stosowana przez kobiety palące nałogowo papierosy oraz panie, które przebyły zawał serca czy udar mózgu.
Możliwe działania niepożądane to tkliwość piersi, nudności, bóle brzucha, bóle i zawroty głowy, plamienia z pochwy, ale również zwiększone ryzyko nowotworu piersi, jajnika, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czy endometrioza. Z tego powodu podczas stosowania HTZ należy pozostawać pod opieką ginekologa.
3. Po co stosować leki na menopauzę?
Skuteczne leki na menopauzę pozwalają regulować gospodarkę hormonalną u kobiet w okresie klimakterium, a tym samym łagodzą nieprzyjemne objawy i dolegliwości związane z okresem przekwitania. Również:
- chronią komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym,
- wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego (mają właściwości przeciwutleniające),
- ułatwiają kontrolę wagi (szczególnie poszukiwane są leki na menopauzę, po których się nie tyje lub tabletki na menopauzę po których się chudnie),
- ułatwiają kontrolę poziomu cukru we krwi,
- zmniejszają uczucie zmęczenia oraz znużenia.
Dodatkowo leki na menopauzę stosuje się w profilaktyce chorób związanych z okresem przekwitania. Mają zapobiegać osteoporozie, miażdżycy czy chorobie wieńcowej, a także wspierać działanie układu nerwowego i moczowo-płciowego. Warto pamiętać, że przedłużający się niedobór estrogenów jest przyczyną wielu niekorzystnych zmian w organizmie kobiety.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.