Trwa ładowanie...

Leki na zgagę mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu

Avatar placeholder
16.09.2019 15:58
leki na zgagę
leki na zgagę

Inhibitory pompy protonowej (IPP) są jak fałszywy przyjaciel, znajomość z nim nigdy nie wyjdzie Ci na dobre.

Na ulotkach leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym, zawierających inhibitor pompy protonowej znajdziesz obietnice złagodzenia zgagi oraz choroby refluksowej żołądka i przełyku. Ale ta krótkoterminowa ulga, którą dzięki nim poczujesz, jest niczym w porównaniu z długoterminowymi szkodami, jakie może wyrządzić ich przyjmowanie.

Najnowsze badania przeprowadzone niedawno w Danii wykazały istotną korelację między stosowaniem leków IPP a zwiększonym ryzykiem udaru mózgu.

Oczywiście to nie pierwsze badania, które wykazały szkodliwość działania tej grupy leków. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że ich przyjmowanie jest powiązane z występowaniem ataków serca, chorobami nerek, demencją, a nawet rakiem.

Mówimy o wręcz toksycznym związku!

Duńscy naukowcy przebadali ćwierć miliona pacjentów przyjmujących z powodu bólu brzucha i niestrawności leki IPP. Odkryli, że ryzyko udaru mózgu wzrosło u nich średnio o 21 procent.

Ryzyko udaru wśród osób przyjmujących najmniejsze możliwe dawki tych leków nie wzrosło w sposób znaczący, co z pewnością jest dobrą wiadomością, jednak mało kto przyjmuje najmniejsze dawki tych leków.

Ponadto badania wykazały, że przy najwyższych dawkach niektórych leków, ryzyko udaru wzrosło o 33%, a innych nawet o 50 i 79%.

Gdy czujesz pieczenie w klatce piersiowej i chcesz SZYBKO uwolnić się od tego nieprzyjemnego uczucia najprawdopodobniej nie sięgasz po najniższą dawkę leku.

Okazuje się, że istnieją sposoby na pozbycie się zgagi i refluksu w bezpieczny i naturalny sposób. Wystarczy, że wprowadzisz niewielkie zmiany w swoim stylu życia. Nie musisz od razu za pomocą leków blokować naturalnej zdolności organizmu do wytwarzania kwasu żołądkowego, co na dłuższą metę spowoduje dużo więcej problemów trawiennych.

Oto, co możesz zrobić:

*Zidentyfikuj przyczynę problemu – najczęściej są nim pikantne potrawy i alkohol - unikaj ich.

*Po posiłku żuj bezcukrową gumę słodzoną ksylitolem – spowoduje to większe wydzielanie śliny i pomoże powstrzymać cofanie się kwasów żołądkowych.

*Przyjmuj regularnie suplement z probiotykiem. Zdrowa równowaga bakterii jelitowych pomaga w trawieniu oraz leczy i przywraca naturalną śluzówkę jelit, zapewniając ochronę przed podrażnieniem żołądka.

*Jeśli już przyjmujesz IPP, skonsultuj z lekarzem medycyny integracyjnej stopniowe odstawienie leków i przejście na ich naturalne alternatywy.

*W przypadku sporadycznie występującej zgagi wiele badań potwierdza, że suplementacja magnezu może przynieść ulgę. Badania potwierdzają także, że kurkuma pomaga w przypadku niestrawności i innych dolegliwości żołądkowych.

Materiał Sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze