Lifting twarzy
Lifting twarzy, czyli podciągnięcie skóry twarzy, to chirurgiczna metoda pozwalająca na usuniecie nadmiaru skóry, co sprawia, że twarz wygląda młodziej. Ten zabieg estetyczny może być wykonany u osób po 30. roku życia, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Dzięki niemu następuje także zniwelowanie zmarszczek, wygładzenie czoła, podniesienie opadających brwi. Zabieg liftingu twarzy pozwala na odmłodzenie nawet o 10 lat. Po zabiegu musi być noszona przez ok. 14 dni specjalna maska na twarz.
1. Jak wygląda lifting twarzy?
Tradycyjne podciągnięcie skóry twarzy rozpoczyna się od nacięcia we włosach lub powyżej ich linii oraz w okolicy skroniowej, przed uchem. Nacięcie jest przedłużane w dół przed uchem, prowadzone za ucho, a następnie w górę za nim, kończąc się we włosach lub na linii włosów. Skóra i tkanka tłuszczowa są następnie unoszone od podstawy mięśni i powięzi (tkanki łącznej), tak daleko do przodu jak jest to konieczne do rozwiązania problemu luźnej skóry.
Mięśnie i tkanka łączna mogą być ściągnięte szwami, jeśli lekarz uzna to za konieczne. Skóra jest podciągana, a jej nadmiar usuwany. Rana jest następnie zamykana za pomocą szwów i zszywek skóry. Twarz jest bandażowana. Istnieją też techniki chirurgiczne, które sięgają do głębszych tkanek. Rezultaty obu rodzajów zabiegu są zbliżone.
Zabieg ten ma na celu usunięcie zmarszczek, zmniejszenie bruzd nosowo-wargowychlub też napięcie skóry opadniętej na policzkach. Pozwala także na wygładzenie skóry czoła i skroni oraz podniesienie opadających brwi.
2. Przygotowanie do zabiegu liftingu twarzy
Przed wykonaniem liftingu twarzy należy wykonać kilka badań poprzedzających. Są to morfologia krwi i czas krzepnięcia krwi, tzw. koagulogram. Jeżeli zabieg wykonywany będzie pod znieczuleniem ogólnym, konieczne jest wykonanie jonogramu, a u osób po 40. roku życia także dodatkowo EKG. Pacjentka powinna być zaszczepiona na WZW typu B.
Na tydzień przed planowanym wykonaniem zabiegu liftingu twarzy nie wolno przyjmować preparatów z kwasem acetylosalicylowym, ze względu na jego działanie przeciwzakrzepowe, a także innych leków wpływających hamująco na krzepnięcie krwi. Zaleca się natomiast zażywanie preparatów zawierających środki stymulujące krzepnięcie i uszczelniające naczynia krwionośne. Warto spożywać dużą ilość witaminy C. W dniu zabiegu, jeżeli wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, na 6 godzin przed operacją nie wolno spożywać pokarmów, przyjmować płynów, żuć gumy, ssać cukierków itp., a także jest zakaz palenia papierosów. Jeżeli podawane jest znieczulenie miejscowe lekkiego posiłku. Bezpośrednio przed zabiegiem, jakim jest podciągniecie skóry twarzy, należy zmyć makijaż z całej twarzy oraz zdjąć metalowe ozdoby, tj. kolczyki z uszu, nosa czy innych części twarzy.
3. Skutki uboczne liftingu twarzy
Po zabiegu, jakim jest lifting twarzy, rzadko, ale mogą się pojawić skutki uboczne takie, jak: krwawienie, krwiaki, sińce, infekcje, utrata czucia w twarzy spowodowana przejściowym lub trwałym uszkodzeniem nerwu twarzowego, blizny, utrata włosów wokół nacięcia, asymetria twarzy, martwica. Bezpośrednio po liftingu twarzy pojawia się ból, obrzęk, zasinienie w okolicach powiek dolnych i policzków, zwiększone wypadanie włosów.
Skóra twarzy wraz z wiekiem traci nie tylko elastyczność i opada, ale także traci tkankę tłuszczową i mięśnie. Dodatkowe procedury, które mogą być konieczne do osiągnięcia jak najlepszych wyników obejmują: lifting szyi, operację powiek, odsysanie tłuszczu, wstrzykiwanie tłuszczu autologicznego, usunięcie tkanki tłuszczowej z policzków, plastykę czoła, podniesienie brwi, peeling chemiczny lub laserowy, implanty policzków, brody.
Większość pacjentów jest zadowolona z efektów operacji. Pozwala ona cieszyć się młodszą twarzą średnio przez 10 lat. Po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych zajęć po 3-5 dniach, ale wymagane jest noszenie specjalnej maski na twarz przez 10-14 dni po zabiegu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.