Trwa ładowanie...

Łuszczyca a ciąża

Łuszczyca często dotyka osoby przed 40 rokiem życia, z czego większość stanowią kobiety. Jak pogodzić chorobę z chęcią posiadania dziecka? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czy moja ciąża będzie przebiegała normalnie?

Łuszczyca w ciąży sama w sobie nie stanowi zagrożenia ciąży. Uwaga jednak, jeśli cierpicie na reumatyzm łuszczycowy! W tym wypadku wzrost wagi może spowodować nasilenie bólów stawów. Zaostrzone i przewlekłe formy łuszczycy skóry mogą być również trudne do leczenia, z powodu przeciwwskazań do stosowania wielu leków w czasie ciąży.

2. Jak będzie przebiegać łuszczyca w ciąży?

Nie ma na to reguły. Choroba przebiega różnie, w zależności od osoby i przebiegu ciąży.

Według amerykańskich badań:

  • Większość kobiet (63%) zauważa złagodzenie objawów łuszczycy w ciąży;
  • 13% stwierdza pogorszenie;
  • 23% pacjentek nie zauważyło zmian.

Jednak, niestety, aż u 88% kobiet odnotowano zaostrzenie objawów łuszczycy w 4 miesiące po porodzie. Natomiast jeśli chodzi o to, czy ciąża może sprzyjać pojawieniu się łuszczycy skóry, na to pytanie lekarze nie znają jeszcze odpowiedzi. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że stres i zmęczenie mogą sprawić, że pojawi się u nas łuszczyca. Przyczyny tej choroby są różne.

Porada: odpoczywajcie i przejdźcie przez te dziewięć miesięcy z radością.

3. Czy moje dziecko będzie chore na łuszczycę?

Poza ryzykiem związanym z przyjmowaniem leków, łuszczyca skóry sama w sobie nie jest zaraźliwa, nie przenosi się więc bezpośrednio na dziecko. Istnieją natomiast predyspozycje rodzinne. Dziecko osoby z łuszczycą jest więc bardziej narażone na to, że w przyszłości zapadnie na tę chorobę, niż ogół populacji. Ale nie martwcie się, to nie jest regułą. Badania pokazują, że łuszczyca jest dziedziczna tylko w 30% do 50% przypadków.

4. Czy mogę kontynuować moje normalne leczenie łuszczycy?

Trzeba koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem, który dostosuje, jeśli będzie taka potrzeba wasze leczenie! Niektóre substancje są niewskazane w czasie ciąży. Wiele leków dostaje się z krwią przez łożysko do płodu.

5. Jakie leki na łuszczycę mogę stosować w ciąży?

Pochodne witaminy D, dermokortykoidy oraz kremy nawilżające, łagodzące mogą być używane bez problemu. Stanowią one najlepszy wybór leczenia łuszczycy podczas ciąży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.