Łuszczyca a ciąża

Łuszczyca często dotyka osoby przed 40 rokiem życia, z czego większość stanowią kobiety. Jak pogodzić chorobę z chęcią posiadania dziecka? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Czy moja ciąża będzie przebiegała normalnie?

Łuszczyca w ciąży sama w sobie nie stanowi zagrożenia ciąży. Uwaga jednak, jeśli cierpicie na reumatyzm łuszczycowy! W tym wypadku wzrost wagi może spowodować nasilenie bólów stawów. Zaostrzone i przewlekłe formy łuszczycy skóry mogą być również trudne do leczenia, z powodu przeciwwskazań do stosowania wielu leków w czasie ciąży.

Zobacz film: "Czym jest łuszczyca?"

Jak będzie przebiegać łuszczyca w ciąży?

Nie ma na to reguły. Choroba przebiega różnie, w zależności od osoby i przebiegu ciąży.

Według amerykańskich badań:

  • Większość kobiet (63%) zauważa złagodzenie objawów łuszczycy w ciąży;
  • 13% stwierdza pogorszenie;
  • 23% pacjentek nie zauważyło zmian.

Jednak, niestety, aż u 88% kobiet odnotowano zaostrzenie objawów łuszczycy w 4 miesiące po porodzie. Natomiast jeśli chodzi o to, czy ciąża może sprzyjać pojawieniu się łuszczycy skóry, na to pytanie lekarze nie znają jeszcze odpowiedzi. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że stres i zmęczenie mogą sprawić, że pojawi się u nas łuszczyca. Przyczyny tej choroby są różne.

Porada: odpoczywajcie i przejdźcie przez te dziewięć miesięcy z radością.

Czy moje dziecko będzie chore na łuszczycę?

Poza ryzykiem związanym z przyjmowaniem leków, łuszczyca skóry sama w sobie nie jest zaraźliwa, nie przenosi się więc bezpośrednio na dziecko. Istnieją natomiast predyspozycje rodzinne. Dziecko osoby z łuszczycą jest więc bardziej narażone na to, że w przyszłości zapadnie na tę chorobę, niż ogół populacji. Ale nie martwcie się, to nie jest regułą. Badania pokazują, że łuszczyca jest dziedziczna tylko w 30% do 50% przypadków.

Czy mogę kontynuować moje normalne leczenie łuszczycy?

Trzeba koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem, który dostosuje, jeśli będzie taka potrzeba wasze leczenie! Niektóre substancje są niewskazane w czasie ciąży. Wiele leków dostaje się z krwią przez łożysko do płodu.

Jakie leki na łuszczycę mogę stosować w ciąży?

Pochodne witaminy D, dermokortykoidy oraz kremy nawilżające, łagodzące mogą być używane bez problemu. Stanowią one najlepszy wybór leczenia łuszczycy podczas ciąży.

Komentarze (2)
~Edyta
~Edyta 5 miesięcy temu

Czy to prawda, że na prawie połowę osób chorujących na łuszczycę, ciąża działa łagodząco? Jakie preparaty stosować, aby nasze dziecko było bezpieczne? Czy ktoś miał do czynienia z dermokosmetykami "dr. Michaels"?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie
Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca a depresja (WIDEO)

Łuszczyca a depresja (WIDEO) Odtwórz wideo

Łuszczyca, to choroba skórna, która powoduje, że osoba, która na nią cierpi ma z tego powodu szereg kompleksów i czuje się nieatrakcyjna. Zaniżone (...) społecznej. Poczucie osamotnienia i niezrozumienia otoczenia sprawia, że osoba...

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

6 popularnych mitów o łuszczycy

6 popularnych mitów o łuszczycy

funkcjonują w społeczeństwie. Oto najpopularniejsze z nich. Łuszczyca jest zaraźliwa Zmiany skórne są czerwone, pokryte białą łuską, a czasem (...) nawet krwawią. Właśnie dlatego inne osoby mogą obawiać się zarażenia...

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest łuszczyca? (WIDEO)

Co to jest łuszczyca? (WIDEO) Odtwórz wideo

łuszczycy nie jest do końca wyjaśniona. Choroba jest leczona objawowo, stosuje się leki doustne, środki redukujące i preparaty kortykosteroidowe. W ciężkich postaciach łuszczycy podawane są pochodne witaminy A. ...

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca krostkowa

Łuszczyca krostkowa

w ciąży. Objawia się podobnie jak „tradycyjna" łuszczyca. Pojawiają się płatki suchej skóry i stan zapalny - to typowe zmiany skórne w łuszczycy. Różni (...) nich, a także pod nimi,...

Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno (...) schorzenia a pogodą nie jest silny. Stwardnienie rozsiane latem Upały...

Czy w ciąży mogę...?

Odświeżacz powietrza a ciąża

Odświeżacz powietrza a ciąża

W czasie ciąży nie zaleca się stosowania odświeżaczy powietrza i innych środków w aerozolu. Zawierają one lotne związki organiczne i sztuczne środki zapachowe, które mogą być szkodliwe dla płodu.

Dolegliwości w ciąży

Obolałe i spuchnięte nogi

Obolałe i spuchnięte nogi

Ciąża jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety, która odczuwa to na wiele sposobów. Jednym z nich są obolałe nogi, skurcze łydek, spuchnięte kostki czy pojawiające się żylaki.

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Zmiany łuszczycowe skóry

Zmiany łuszczycowe skóry

Cechuje się przewlekłym przebiegiem z tendencją do samoistnego ustępowania i nawrotów.

Problemy z włosami

5 domowych sposobów na suchą skórę głowy

5 domowych sposobów na suchą skórę głowy

może również świadczyć o takich chorobach, jak egzema czy łuszczyca. Czasami nieprzyjemne symptomy pojawiają się zimą, kiedy skóra musi zmierzyć się z wieloma trudnościami (...) zmieszać z 3 łyżkami jogurtu naturalnego. Miksturę aplikujemy...