Trwa ładowanie...

Magnez na bezsenność? Lekarz ostrzega, nie przyjmuj go w ten sposób

Magnez może złagodzić problemy z bezsennością. Warto przyjmować go wieczorem
Magnez może złagodzić problemy z bezsennością. Warto przyjmować go wieczorem (Getty Images)

Obok zbilansowanej diety i regularnie podejmowanej aktywności fizycznej dobry sen jest jednym z trzech podstawowych filarów zdrowia. Niestety aż 45 proc. ludzi na świecie cierpi na zaburzenia snu. W sieci co rusz pojawiają się nowe patenty na szybsze zasypianie. Ostatnio głośno zrobiło się o przyjmowaniu magnezu. Co na to eksperci?

Oto #HIT2023. Przypominamy najlepsze materiały minionego roku.

spis treści

1. Nawet 50 proc. Polaków skarży się na problemy ze snem

Eksperci z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie szacują, że okresowe problemy z bezsennością, tj. z zasypianiem, utrzymaniem ciągłości i dobrą jakością snu, dotyczą nawet 40-50 proc. wszystkich Polaków. A na przewlekłą bezsenność, trwającą co najmniej miesiąc, cierpi 10-15 proc. populacji ogólnej. Właśnie dlatego bezsenność, podobnie jak depresja czy cukrzyca, uważana jest za chorobę cywilizacyjną.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Podstawowymi przyczynami zaburzeń snu są stres, niezdrowy tryb życia, a także brak higieny snu, np. oglądanie telewizji, praca lub zabawa na komputerze czy korzystanie z telefonów do późnych godzin nocnych, które zaburzają rytm snu i czuwania.

Jak wyjaśnia dr Adam Hirschfeld, neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu, bezsenność dzieli się na nieorganiczną oraz organiczną.

- Poprzez bezsenność rozumiemy zaburzenia w inicjowaniu lub utrzymaniu stanu snu, które przekładają się negatywnie na nasze samopoczucie w ciągu kolejnego dnia. Możemy tu wyróżnić bezsenność nieorganiczną, czyli taką, gdzie stan ją wywołujący pozostaje nieuchwytny, oraz organiczną, wywołaną procesem chorobowym – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Adam Hirschfeld.

- Bezsenność nieorganiczna to zjawisko stosunkowo częste i w rozwiniętych populacjach szacunkowo przyjmuje się, że dotyka ona 6 proc. osób dorosłych. Stan ten półtora raza częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, a zapadalność zwiększa się wraz z wiekiem. Bezsenność jest czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, depresji i zaburzeń lękowych oraz demencji – dodaje lekarz.

2. Nowa moda z TikToka. Czy magnez na sen to dobry pomysł?

W ostatnich dniach na platformie TikTok pojawiło się sporo filmików, na których użytkownicy polecają przyjmowanie przed snem magnezu. Okazuje się, że ma to swoje uzasadnienie w nauce.

@nhutrangx My sleep, mind and muscles atm 💯🧘‍♀️😌 EDIT: I use @pillarperformance triple magnesium tablets and the app is ‘sleep cycle’ 👌 #magnesium #magnesiumdeficiency #magnesiumanswers ♬ som original - isa

Dr Dimitr Marinov, adiunkt na Uniwersytecie Medycznym w Warnie w Bułgarii, tłumaczy, że pierwiastek ten obniża stres, wspiera układ nerwowy w odzyskaniu utraconej równowagi i przeciwdziała nadmiernemu napięciu, które jest uwarunkowane m.in. negatywnymi emocjami, jak strach czy rozdrażnienie, które często utrudniają zasypianie.

- Magnez może ułatwić zasypianie, dlatego warto przyjmować go wieczorem. To samo tyczy się melatoniny. Ten suplement diety powinien być przyjmowany maksymalnie na godzinę przed pójściem spać – twierdzi ekspert.

Jak tłumaczy, magnez wspomaga wyciszenie pracy systemu nerwowego, ponieważ pierwiastek ten przyłącza się do receptorów GABA-ergicznych. To sprawia, że poprawie ulega przepływ kwasu gamma-aminomasłowego, który ułatwia relaks i przejście w stan odprężenia.

Lekarz odradza natomiast przyjmowanie magnezu na pusty żołądek, ponieważ ma działanie przeczyszczające i może powodować biegunkę.

3. Lekarka ostrzega: nie łącz magnezu z tymi suplementami

Dzienna dawka spożycia magnezu dla dorosłego człowieka waha się od 310 do 420 mg. Większość z nas przyswaja taką ilość magnezu z pożywieniem, jednak w niektórych przypadkach potrzebna jest jednak suplementacja.

Eksperci ostrzegają jednak przed nadmiarem magnezu, czyli hipermagnezemią, ponieważ może doprowadzić bezsenności. Dlaczego? Wysoki poziom magnezu jest często związany z obniżonym stężeniem wapnia (hipokalcemia), co skutkuje zaburzeniem prawidłowej pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Wówczas mogą wystąpić trudności z zasypianiem oraz wywołać symptomy wzmacniające ten stan, np. rozdrażnienie, zaburzenie nastroju, nadmierny wzrost napięcia nerwowego czy silne odczuwane zmęczenia.

To niejedyna pułapka, jaka wiąże się z suplementacją pierwiastków. Jak wyjaśnia kardiolog Ewa Uścińska, nie powinno łączyć się magnezu m.in. z cynkiem.

- Uwaga na magnez z cynkiem, one także ze sobą konkurują w organizmie, zachowajmy około dwugodzinny odstęp pomiędzy preparatami witaminowymi – dodaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog z Centrum Medycznego Damiana.

- Magnez "nie lubi się" także z wapniem, bo wapń blokuje wchłanianie magnezu z jelita cienkiego. Co więcej, warto pamiętać, by stosunek wapnia do magnezu był odpowiedni, czyli 2:1 – dwukrotnie więcej wapnia niż magnezu, wówczas wchłanialność obu składników będzie najwyższa. Dlatego magnezu nie powinno się popijać np. mlekiem – precyzuje kardiolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze