Trwa ładowanie...

Maść tygrysia – skład, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
28.02.2023 16:58
Maść tygrysia wykazuje działanie przeciwbólowe i rozgrzewające.
Maść tygrysia wykazuje działanie przeciwbólowe i rozgrzewające. (gettyimages)

Maść tygrysia, czyli „tiger balm”, to popularne i uniwersalne mazidło opatentowane przez zielarza chińskiego, które wyprodukowano z ziół o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym. W skład maści tygrysiej wchodzi kamfora, mentol oraz olejki eteryczne, przede wszystkim goździkowy, kajeputowy, cynamonowy, eukaliptusowy i palmowy. Co jeszcze warto niej wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest maść tygrysia?

Maść tygrysia to potoczna nazwa maści leczniczych, które mają działanie przeciwbólowe i rozgrzewające. Jej nazwa pochodzi od znaku firmowego producenta. Jest nim tygrys, w kulturze dalekowschodniej uznawany za symbol siły.

Recepturę maści tygrysiej opracował chiński zielarz Aw Chu Kin, w latach 20. XX wieku jego synowie otworzyli w Singapurze fabrykę maści tygrysich. Przedsiębiorstwo działa do dziś. Niegdyś w Polsce można było kupić podobne produkty wytwarzane w Wietnamie. To tak zwana „maść z kotkiem”

2. Skład maści tygrysiej

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Do produkcji maści używa się głównie takich składników, takich jak:

Dzięki tak dobranym składnikom maść tygrysia chłodzi, a potem rozgrzewa. Ma działanie przeciwbólowe, znieczulające, orzeźwiające, ochładzające oraz inhalujące, a także przeciwzapalnie i przeciwbólowe.

Wyróżnia się maść tygrysią czerwoną, która zawiera olejek goździkowy i kasję oraz maść tygrysią białą. Maść czerwona działa silniej niż maść biała.

Zobacz także:

3. Na co pomaga maść tygrysia?

Maść tygrysia jest przeznaczona wyłącznie do użytku zewnętrznego. Stosuje się ją, gdy dokuczają bóle kostne, stawowe i mięśniowe, a także przeziębienia czy bóle głowy. To sprawdzony środek na ukąszenia owadów.

Maść tygrysia pomaga na:

  • nerwobóle,
  • bóle stawów, zmęczone, obolałe mięśnie,
  • bóle pochodzenia reumatycznego,
  • skręcenia, zwichnięcia i stłuczenia,
  • zmęczone, opuchnięte stopy i nogi,
  • przeziębienie, katar, kaszel, zatkany nos i chore zatoki,
  • bóle pleców i karku
  • migreny, bóle głowy,
  • bóle menstruacyjne,
  • ukąszenia owadów.

Maść tygrysia biała, z uwagi na swoje łagodne działanie, sprawdza się przy migrenie, ukąszeniach owadów oraz lekkich bólach mięśniowych. Z kolei maść tygrysia czerwona znajduje zastosowanie przy bólach pochodzenia reumatycznego i bólach o silnym nasileniu.

4. Zastosowanie maści tygrysiej

Nacieranie obolałych miejsc rozgrzewającą maścią tygrysią powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz poprawę krążenia krwi w skórze i tkance podskórnej.

Jak stosować maść tygrysią? Niewielką ilość maści należy nanieść i delikatnie wmasować w obolałe miejsce. W przypadku bólu głowy wystarczy posmarować nią skronie i skórę powyżej nosa.

Gdy dokucza obrzęk śluzówki nosa związanym z katarem, maść warto stosować jako olejek eteryczny do wdychania. Można też niewielką ilość maści rozpuścić w gorącej wodzie. To idealny roztwór do inhalacji na zatkany nos i chore zatoki.

5. Skutki uboczne, przeciwwskazania i środki ostrożności

Należy unikać kontaktu maści tygrysiej z okolicami oczu i błonami śluzowymi, ponieważ może być to przyczyną komplikacji zdrowotnej. Ponadto mazidło u osób wrażliwych lub wskutek długiego stosowania, może wywołać poważne podrażnienia skóry.

Pojawia się wówczas zaczerwienienie, ale również zapalenie skóry czy hiperkeratoza. Co istotne, zmiany na skórze nie są trwałe.

Zdarza się, że intensywny zapach maści powoduje łzawienie i dyskomfort, może dojść do podrażnienia dróg oddechowych. Należy unikać zatarcia oczu. Nie każdy może stosować maść tygrysią.

Przeciwwskazaniem jest uczulenie na którykolwiek jej składnik. To dlatego zaleca się także, aby przed pierwszym użyciem maści wykonać test alergiczny. Wystarczy nanieść niewielką ilość mazidła na wewnętrzną stronę nadgarstka.

Maści nie należy stosować u małych dzieci (poniżej 3. roku życia). Nie zaleca się stosowania maści przez osoby z alergią wziewną, astmą czy uszkodzeniami skóry. Kobiety w ciąży lub karmiące dzieci piersią o zgodę na zastosowanie maści tygrysiej powinny zapytać lekarza.

6. Skuteczność i opinie

Maść tygrysia cieszy się dużą popularnością i dobrymi opiniami. Osoby, które po nią sięgają twierdzą, że jest ona skuteczna. Warto ją mieć w domowej apteczce. Kosztuje kilka złotych, a pomaga na wiele dolegliwości.

Można ją kupić w aptekach, drogeriach czy sklepach ekologicznych, a także zielarskich. W badaniach nad skutecznością maści wykazano statystycznie znaczącą przewagę w zmniejszeniu bólu głowy w porównaniu z zastosowanym placebo oraz brak znaczących różnic w porównaniu z paracetamolem. Oznacza to, że maść tygrysia łagodzi bóle głowy równie dobrze jak doustne środki przeciwbólowe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze