Trwa ładowanie...

Medivio, czyli pierwsza certyfikowana przychodnia telemedyczna

 Katarzyna Krupka
06.12.2018 11:48
Medivio, czyli pierwsza certyfikowana przychodnia telemedyczna
Medivio, czyli pierwsza certyfikowana przychodnia telemedyczna

Ile razy zdarzyło ci się nie odebrać wyników ważnych badań ze względu na brak czasu, albo odwołałeś wizytę kontrolną u swojego lekarza, bo nagle „coś ci wypadło”? A teraz wyobraź sobie sytuację, gdy z dowolnego miejsca na świecie, w dogodnym dla ciebie czasie, za pomocą  laptopa, smarfona lub tableta możesz w każdej chwili mieć szybki, wygodny i bezpieczny dostęp zarówno do swojej dokumentacji medycznej, jak i wyników badań diagnostycznych i omówić je ze swoim lekarzem… Brzmi zbyt dobrze, żeby mogło być prawdziwe? Jeśli tak myślisz, to znaczy, że jeszcze nie poznałeś pierwszej certyfikowanej przychodni telemedycznej Medivio.

1. Medivio, sposób na skoordynowaną opiekę zdrowotną

Jeszcze do niedawna rozwiązanie, które zostało zaproponowane przez przez Silvermedia, lidera rozwiązań IT w obszarze telemedycyny w Polsce oraz partnera strategicznego Grupę Adamed, polską firmę farmaceutyczno-biotechnologiczną, wydawało się być tylko mrzonką. Dziś do dyspozycji pacjentów jest pierwsza na polskim rynku certyfikowana przychodnia telemedyczna Medivio.

Czym jest? To profesjonalny wyrób medyczny przeznaczony do zdalnej komunikacji lekarza z pacjentem z dowolnego miejsca na świecie. To połączenie wiedzy z zaawansowaną technologią.

Według wyników badania przeprowadzonego w 2015 roku przez instytut Gfk Polonia „Kontakt z telemedycyną”, aż 44 proc. badanych lekarzy ma zdalny kontakt ze swoimi pacjentami. Są to przede wszystkim rozmowy telefoniczne, ale te niestety, nie pozwalają na przeprowadzenie pełnego zapisu przebiegu takiej konsultacji. Medivio umożliwia postawienie i uzyskania diagnozy bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. To rozwiązanie, które zupełnie zmienia dotychczasowy sposób komunikacji pomiędzy lekarzem a pacjentem.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Regularne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta pozwala na zwiększenie efektywności prowadzonych terapii i zmniejszenie liczby hospitalizacji. Zarówno pacjent, jak i lekarz mogą mieć w każdej chwili dostęp do dokumentacji medycznej. Niezwykle ważną funkcjonalnością platformy jest również współdzielenie kartotek pacjentów z lekarzami różnych specjalizacji, którzy są także zaangażowani w proces leczenia.

Medivio „wprowadza” lekarzy w nową erę - erę mobilności, bo warto pamiętać, że w związku z ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2011 r., Nr 113, poz. 657, tekst jedn.), od 1 stycznia 2018 r. dokumentacja medyczna będzie mogła być prowadzona wyłącznie w postaci elektronicznej.

Narzędzie pomaga także kontrolować regularne przyjmowanie leków przez pacjentów. To niezwykle cenna informacja zwłaszcza dla lekarzy opiekujących się osobami przewlekle chorymi. To nie wszystko. Medivio pozwala prowadzić dokładne zapisy wyników badań pomiarowych, gdyż integruje się z zewnętrznymi urządzeniami pomiarowymi.

Lekarze korzystający z certyfikowanej platformy telemedycznej, mają możliwość używania specjalnie przygotowanego, spersonalizowanego szablonu wywiadu z pacjentem, mogą również szybko wystawić e-receptę, w oparciu o aktualną bazę leków i interakcji lekowych.

Telekonsultacja jest ogromnym ułatwieniem dla pacjentów, którzy nie zawsze mogą pojawić się w gabinecie lekarskim. Takie rozwiązanie znacząco skraca również czas oczekiwania na opinię lekarza oraz eliminuje wielogodzinne oczekiwanie w kolejkach w placówkach medycznych, tak doskonale znane każdemu z nas.

Obecnie, dzięki platformie telemedycznej Medivio, pacjenci mogą skorzystać z porad kardiologów, neurologów, diabetologów i psychiatrów, ponieważ to lekarze tych specjalizacji opiekują się największą grupą pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Od września lekarze z tych czterech dużych specjalizacji przyłączają swoich pacjentów do systemu, dzięki czemu społeczność Medivio stale się powiększa. W planach jest także rozszerzanie funkcjonalności platformy Medivio na kolejne specjalizacje.

- Medivio to telemedycyna jutra, która wydarza się już dzisiaj. Jestem entuzjastą telemedycyny i wierzę, że w ciągu najbliższych lat stanie się ona najpopularniejszym sposobem korzystania z usług lekarzy i pielęgniarek, także w Polsce – mówi dr hab. n. med. Marek Krzystanek, psychiatra i seksuolog.

2. Dlaczego rozwiązania telemedyczne muszą być certyfikowane jako wyroby medyczne?

Telemedycyna ma pomóc w dostępności pacjentów do ich lekarzy i można być pewnym, że w ciągu następnego roku, liczba pacjentów i lekarzy korzystających z Medivio będzie wzrastać. Niestety, tam, gdzie pojawiają się nowoczesne technologie i udostępnianie naszych danych za ich pośrednictwem, pojawia się również strach o ich bezpieczeństwo. Czy jest się czego obawiać? Nie w tym przypadku.

Innowacyjna platforma telemedyczna Medivio jest certyfikowanym wyrobem medycznym klasy 2A (Certyfikat CE 2274). Wyrób ten jest wytwarzany zgodnie z medyczną normą ISO 13485. To pierwsza certyfikowana przychodnia telemedyczna i to właśnie zapewnia, zarówno lekarzom, jak i pacjentom maksymalne bezpieczeństwo kontaktu i realizację świadczeń zdrowotnych zgodnie z obowiązującym prawem.

Medivio, jako wyrób medyczny klasy 2A, jest przede wszystkim bezpieczną formą kontaktu lekarza z pacjentem za pośrednictwem telekonsultacji, a wszelkie dane zebrane w trakcie takiej wizyty – a przecież mówimy tu o danych wrażliwych – są przechowywane we właściwy sposób, zgodny z wytycznymi Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Ponadto, przekaz realizowany podczas telekonsultacji przez platformę Medivio jest odpowiednio szyfrowany.

- Wymogi certyfikacji nakładają na nas, jako na firmę, produkcję zgodną z medyczną normą ISO 13485, zbudowanie odpowiedniej dokumentacji platformy telemedycznej Medivio oraz zgłoszenie do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, zgodnie z procedurą, z jaką zgłasza się wszystkie wyroby medyczne – wyjaśnia Mariusz Czerwiński, Członek Zarządu Telemedycyna Silvermedia.

Pierwsza certyfikowana przychodnia telemedyczna Medivio stawia na rozwój. Prace dotyczą m.in. rozszerzenia Medivio dla innych specjalizacji lekarskich. W 2017 roku planowane są bardzo ciekawe wdrożenia, o których społeczność lekarska będzie informowana na bieżąco. Zapewne pojawią się również nowe, praktyczne rozwiązania dla pacjentów.

Warto zatem pochylić się nad rozwiązaniem, które wprowadza nas – pacjentów - w erę przyszłości, dając skuteczny i nowoczesny sposób, by dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze