Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Piotr Sawicki

Mikrolaryngoskopia

Avatar placeholder
07.04.2017 14:31
Mikrolaryngoskopia
Mikrolaryngoskopia

Mikrolaryngoskopia to rodzaj laryngoskopii bezpośredniej, czyli badania krtani wykonywanego za pomocą laryngoskopu wprowadzanego do krtani oraz mikroskopu krtaniowego, który umożliwia otrzymywanie wyraźnego, powiększonego obrazu. Badanie to służy przede wszystkim do diagnostyki raka krtani, umożliwiając pobranie z miejsc zmienionych wycinków do badania histopatologicznego, a tym samym postawienie rozpoznania. Ponadto dzięki mikrolaryngoskopii stało się możliwe wykonywanie drobnych zabiegów laryngologicznych bez konieczności zewnętrznego nacinania krtani, co dużo bardziej uszkadzało krtań i prowadziło do różnych powikłań.

spis treści

1. Przebieg mikrolaryngoskopii

Krtań zaatakowana przez nowotwór
Krtań zaatakowana przez nowotwór

Na rozwój nowotwora krtani szczególnie narażeni są palacze i osoby spożywające napoje alkoholowe.

zobacz galerię

To

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

badanie krtani jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym . Pacjent jest zaintubowany rurką intubacyjną o małej średnicy tak, aby nie utrudniać operatorowi dostępu do krtani, ale jednocześnie nie spowodować u pacjenta niedotlenienia. W związku z tym bardzo ważna jest dobra współpraca anestezjologa i chirurga. Przed mikrolaryngoskopią, jak przed każdym zabiegiem w znieczuleniu ogólnym, należy zgłosić lekarzowi uczulenia na leki, skazę krwotoczną , możliwą ciążę . Najczęściej przed zabiegiem wykonywane są również różne podstawowe badania diagnostyczne jak morfologia krwi , RTG klatki piersiowej i EKG , zwłaszcza u osób w starszym wieku. Przed samym badaniem należy wypróżnić pęcherz oraz wyjąć protezy zębowe , gdyż mogą one utrudniać intubację.

Podczas badania pacjent jest w pozycji leżącej na plecach, z głową odchyloną do tyłu. Konstrukcja laryngoskopu jest umocowana przy pomocy dźwigni na klatce piersiowej pacjenta. Za głową chorego znajduje się mikroskop krtaniowy, którego ułożeniem steruje się stopami. Dzięki temu lekarz ma obie ręce wolne i może wykonywać niezbędne zabiegi. Nowoczesne mikroskopy są często połączone z monitorem, na którym można obserwować obraz krtani pacjenta. W razie potrzeby przez laryngoskop lekarz wprowadza różne mikronarzędzia chirurgiczne, np. kleszczyki i może pobierać wycinki do badania lub usuwać wewnątrzkrtaniowo widoczne zmiany. Całe badanie trwa około pół godziny.

2. Wskazania do mikrolaryngoskopii

Wskazaniami do tego badania jest występowanie u pacjenta objawów raka krtani, takich jak przewlekła chrypka, zmiana barwy głosu, jego męczliwość, a nawet bezgłos, ból przy połykaniu i zaburzenia połykania, ból ucha, pojawiająca się okresowo duszność, kaszel, uczucie ciała obcego w krtani. W tych przypadkach rozpoznanie raka krtani opiera się na badaniu wycinków pobranych w trakcie mikrolaryngoskopii. Ponadto w trakcie tego badania możliwe jest usuwanie takich zmian jak cysty, torbiele, polipy, brodawczaki, guzki śpiewacze, a nawet ciała obce w obrębie krtani. Możliwe jest również wykonanie choredektomii, czyli wycięcia fałdu głosowego w nisko zaawansowanym raku krtani, dekortykacji, czyli usunięcia przerośniętej błony śluzowej fałdów głosowych (na przykład w przebiegu obrzęku Reinkego) oraz poszerzanie zwężonej szpary głośni.

3. Przeciwwskazania do mikrolaryngoskopii

Ze względu na to, że badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, przeciwwskazaniem mogą być stany chorobowe, które uniemożliwiają zastosowanie tego rodzaju znieczulenia. Niewskazane jest też przeprowadzanie go u kobiet ciężarnych. Poza tym badanie to może być wykonywane u osób w każdym wieku i w razie konieczności powtarzane.

Mikrolaryngoskopia jest obecnie powszechnie stosowana na oddziałach laryngologicznych i stanowi znaczny postęp w mikrochirurgii krtani.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze