Trwa ładowanie...

Może doprowadzić do ślepoty. Lekarz ostrzega

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 25.01.2023 16:28
Przetworzone mięso sprzyja chorobom oczu
Przetworzone mięso sprzyja chorobom oczu (Adobe Stock)

Znaczne pogorszenie wzroku, a nawet jego utrata. Skutki nieprawidłowej diety mogą być dla oczu bardzo dotkliwe, więc warto uważać na to, co jemy. Okulista ostrzega, że niektóre produkty mogą być wyjątkowo szkodliwe. Co znalazło się na czarnej liście?

spis treści

1. Przetworzone mięso niszczy wzrok

Niezdrowy tryb życia, w tym nieprawidłowa dieta, może mieć istotny wpływ na zdrowie. Naukowcy nieustannie alarmują, że sprzyja ona wielu chorobom, w tym problemom z oczami. Okazuje się, że wzrok może niszczyć między innymi przetworzone mięso. Przed jedzeniem takich produktów ostrzega dr Rabia Bourkiza, chirurg okulista.

Przetworzone mięso szkodzi oczom
Przetworzone mięso szkodzi oczom (Getty Images)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Lekarz przekonuje, że dla dobra oczu powinniśmy unikać m.in. kiełbasy, bekonu, salami, pasztetu, mielonek i konserw. - Przetworzone mięso, gotowe posiłki i potrawy smażone zawierają dużo soli i tłuszczów nasyconych, które mogą podnosić ciśnienie krwi i poziom cholesterolu – zaznaczył dr Bourkiza w rozmowie z portalem express.co.uk.

Przy takiej diecie może dojść m.in do retinopatii nadciśnieniowej czy neuropatii nerwu wzrokowego. Okulista ostrzega, że skutkiem może być poważne uszkodzenie wzroku, a nawet jego utrata.

2. Żywność szkodliwa dla oczu

Dr Bourkiza wskazuje, że oprócz przetworzonego mięsa dla dobra oczu warto też unikać słodzonych napojów, słodyczy i innych produktów bogatych w cukier, które mogą się przyczyniać do cukrzycy typu 2. Jednym z jej powikłań są poważne problemy z oczami (retinopatia cukrzycowa - przyp. red.).

Szkodliwe może być też nadmierne spożycie węglowodanów w postaci m.in. białego pieczywa, makaronu czy ryżu (pełnoziarniste wersje tych produktów nie mają negatywnego wpływu na wzrok). Takie wnioski płyną m.in. z wyników badania opublikowanych w "American Journal of Clinical Nutrition". Okazuje się, że dieta bogata w te produkty może zwiększać ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD).

3. Nie tylko dieta

Dr Bourkiza wskazuje, że oprócz diety - bardzo ważna jest też rezygnacja z nałogów (np. rzucenie palenia) oraz regularna aktywność fizyczna, co pomaga utrzymać naczynia krwionośne w dobrej kondycji.

Ponadto warto się chronić przed uszkodzeniami, które mogą wywołać promieniowanie UV czy nawet proste prace w domu.

Do tego ważne są regularne badania wzroku (szczególnie w przypadku pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe).

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze