Trwa ładowanie...

Mykotoksyny. Niebezpieczne substancje, których nie widać

Avatar placeholder
07.04.2021 14:39
Najczęściej mykotoksyny powstają w żywności pokrytej pleśnią
Najczęściej mykotoksyny powstają w żywności pokrytej pleśnią (123RF)

Znajdziemy je w owocach, zbożach, orzechach, a nawet w powietrzu. Mykotoksyny to niebezpieczne substancje wytwarzane przez pleśń. Dziś pod lupę bierzemy te niewidoczne dla oka toksyny i sprawdzamy, czy można się przed nimi uchronić.

spis treści

1. Mykotoksyny – niebezpieczeństwo kryje się w kuchni

Mykotoksyny to substancje trujące pojawiające się najczęściej w produktach spożywczych. Wytwarzane są w pleśni. W związku z tym powinniśmy zwracać szczególną uwagę na żywność, w której szybko może pojawić się grzyb, np. w produktach mlecznych, świeżych owocach, warzywach i przetworach.

Eksperci wśród najniebezpieczniejszych mykotoksyn wymieniają aflatoksynę, występującą najczęściej w zbożach i orzechach. Inną, równie często występującą substancją jest patulina, rozwijająca się w owocach. Warto zachować czujność i dokładnie oglądać produkty, które mamy jeść. Niestety, nawet odkrojenie psującej się części owocu nie spowoduje, że unikniemy mykotoksyn. Należy pamiętać również o pestkach. W nich również mogą pojawić się szkodliwe substacje, które "zarażają" cały owoc.

2. Mykotoksyny – dlaczego są niebezpieczne?

Zobacz film: "Spleśniały chleb. Pod żadnym pozorem go nie jedz"

Te niewidoczne dla ludzkiego oka związki chemiczne bardzo negatywnie wpływają na stan zdrowia. Mogą być przyczyną powstania alergii, problemów z układem pokarmowych i oddechowym. Mają też szkodliwy wpływ na odporność. Często też powodują poważne zatrucia. Zdaniem naukowców, substancje zawarte w pleśni mogą też przyczynić się do rozwoju komórek rakowych.

5 sygnałów, że w twoim organizmie gromadzą się toksyny
5 sygnałów, że w twoim organizmie gromadzą się toksyny [5 zdjęć]

Organizm jest przystosowany do usuwania toksyn z organizmu. Jednak niezdrowa żywność czy stosowane w

zobacz galerię

Niestety, samo unikanie zepsutej, pokrytej pleśnią żywności nie wystarczy, aby uniemożliwić mykotoksynom kontakt z naszym organizmem. Substancje te rozwijają się także w budynkach, w których znajdują się grzyby i pleśń. Przez to wchodząc do takiego pomieszczenia jesteśmy narażeni na mykotoksyny krążące w wilgotnym powietrzu.

Zdaniem badaczy, to właśnie one wywołały tzw. klątwę Kazimierza Jagiellończyka. Była to tajemnicza seria zgonów osób, które od piątku, 13 kwietnia 1973 roku, czyli od momentu, gdy po raz pierwszy otworzono grobowiec, miały kontakt z kryptą. Uczeni twierdzą, że ściany tego miejsca były pokryte pleśnią, kropidlakiem żółtym (łac. Aspergillus fumigatus).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze