Trwa ładowanie...

Na cukrzycę może zachorować każdy. Sławne osobistości, które zmagają się z chorobą

Czytamy o nich, oglądamy ich w telewizji, słuchamy śpiewanych przez nich piosenek, widzimy ich uśmiechniętych i pełnych życia. Sławni diabetycy, bo o nich mowa, żyją wbrew stereotypom i codziennie udowadniają, że aktywne życie z cukrzycą jest możliwe.

Zobacz film: "Co wpływa na glikemię?"

spis treści

1. Ma Pan/Pani cukrzycę

Postawienie diagnozy dla wielu jest momentem bardzo trudnym. Dotychczasowy świat zostaje zburzony, marzenia bledną. Sławni ludzie, o których będzie można za chwilę przeczytać, też kiedyś dowiedzieli się o swojej chorobie. Choć początki życia z nią z pewnością nie były proste, wielu z nich udało się osiągnąć sukces.

2. Lech Wałęsa

Lech Wałęsa
Lech Wałęsa (Akpa.pl)

Legendarny współzałożyciel „Solidarności” i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, na cukrzycę zachorował ponad dwadzieścia lat temu. Choroba wykryta została przypadkiem, w czasie rutynowych badań. Lech Wałęsa szybko musiał nauczyć się z nią żyć. Konieczna była modyfikacja diety, z czym polityk do dzisiaj nie może się pogodzić. W wywiadach wielokrotnie wspominał jednak, że choroba sama w sobie wiele go nauczyła.

Lech Wałęsa aktywnie uczestniczy w spotkaniach, na których porusza się temat cukrzycy. Mówi o chorobie otwarcie i zachęca ludzi do badań profilaktycznych.

3. Thomas Edison

Warto przywołać również nazwisko sławnego wynalazcy, geniusza i samouka. Thomas Edison zmagał się z cukrzycą typu 2. Poziom cukru we krwi regulował za pomocą diety. Niestety, nawet choroba nie powstrzymała go przed nałogowym paleniem hawańskich cygar. Edison był jednak bardzo aktywny fizycznie – często chodził na długie spacery, maszerował i żeglował. Żył 84 lata, a światu znany jest przede wszystkim jako wynalazca żarówki, fonografu, płyty gramofonowej i kamery filmowej.

4. Zbigniew Hołdys

Wracając jednak do współczesności, przywołać warto nazwisko wybitnego muzyka, Zbigniewa Hołdysa. Kompozytor i wokalista w jednym od lat zmaga się z cukrzycą, o czym bardzo otwarcie mówi. Nie wstydzi się sięgnąć po glukometr nawet w towarzystwie! Głośno opowiada o pokonywaniu barier, jakie stawia przed pacjentem choroba. Namawia do walki o marzenia. Muzykowi udało się zrealizować choćby te o nurkowaniu, które w powszechnej opinii jest dla cukrzyków zabronione.

5. Michał Figurski

Dziennikarz muzyczny, który od wielu lat choruje na cukrzycę typu 2. W udzielonych ostatnio wywiadach sam przyznał, że zaniedbał tę chorobę, czego skutkiem był przebyty we wrześniu 2015 roku wylew. Michał Figurski powoli odzyskuje sprawność, ale nieustannie wymaga rehabilitacji. Głośno mówi, jak ważne jest poważne podejście do tematu cukrzycy. Na swoim przykładzie pokazuje, jak dramatyczne skutki może mieć jej zlekceważenie.

6. B.B. King

Niekwestionowany król bluesa przez ponad trzydzieści lat zmagał się z cukrzycą typu 2. Jeden z najlepszych gitarzystów na świecie, który nigdy nie wstydził się swojej choroby. Nie stanowiła ona dla niego żadnej przeszkody, do końca życia oddawał się swojej pasji.

B. B. King angażował się w reklamowanie produktów, które miały podnieść komfort życia diabetyków. Głośno mówił o potrzebie edukowania społeczeństwa na temat cukrzycy. Łamał stereotypy z nią związane. Przestrzegał przed słodyczami, które zresztą kiedyś bardzo lubił. Po usłyszeniu diagnozy jednak radykalnie zmienił swoją dietę. Gościć w niej zaczęły warzywa, których wcześniej niestety nie wprowadzał zbyt często do swojego menu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.