Na cukrzycę może zachorować każdy. Sławne osobistości, które zmagają się z chorobą

Czytamy o nich, oglądamy ich w telewizji, słuchamy śpiewanych przez nich piosenek, widzimy ich uśmiechniętych i pełnych życia. Sławni diabetycy, bo o nich mowa, żyją wbrew stereotypom i codziennie udowadniają, że aktywne życie z cukrzycą jest możliwe.

Ma Pan/Pani cukrzycę

Postawienie diagnozy dla wielu jest momentem bardzo trudnym. Dotychczasowy świat zostaje zburzony, marzenia bledną. Sławni ludzie, o których będzie można za chwilę przeczytać, też kiedyś dowiedzieli się o swojej chorobie. Choć początki życia z nią z pewnością nie były proste, wielu z nich udało się osiągnąć sukces.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Lech Wałęsa

Legendarny współzałożyciel „Solidarności” i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, na cukrzycę zachorował ponad dwadzieścia lat temu. Choroba wykryta została przypadkiem, w czasie rutynowych badań. Lech Wałęsa szybko musiał nauczyć się z nią żyć. Konieczna była modyfikacja diety, z czym polityk do dzisiaj nie może się pogodzić. W wywiadach wielokrotnie wspominał jednak, że choroba sama w sobie wiele go nauczyła.

Lech Wałęsa aktywnie uczestniczy w spotkaniach, na których porusza się temat cukrzycy. Mówi o chorobie otwarcie i zachęca ludzi do badań profilaktycznych.

Thomas Edison

Warto przywołać również nazwisko sławnego wynalazcy, geniusza i samouka. Thomas Edison zmagał się z cukrzycą typu 2. Poziom cukru we krwi regulował za pomocą diety. Niestety, nawet choroba nie powstrzymała go przed nałogowym paleniem hawańskich cygar. Edison był jednak bardzo aktywny fizycznie – często chodził na długie spacery, maszerował i żeglował. Żył 84 lata, a światu znany jest przede wszystkim jako wynalazca żarówki, fonografu, płyty gramofonowej i kamery filmowej.

Zbigniew Hołdys

Wracając jednak do współczesności, przywołać warto nazwisko wybitnego muzyka, Zbigniewa Hołdysa. Kompozytor i wokalista w jednym od lat zmaga się z cukrzycą, o czym bardzo otwarcie mówi. Nie wstydzi się sięgnąć po glukometr nawet w towarzystwie! Głośno opowiada o pokonywaniu barier, jakie stawia przed pacjentem choroba. Namawia do walki o marzenia. Muzykowi udało się zrealizować choćby te o nurkowaniu, które w powszechnej opinii jest dla cukrzyków zabronione.

Michał Figurski

Dziennikarz muzyczny, który od wielu lat choruje na cukrzycę typu 2. W udzielonych ostatnio wywiadach sam przyznał, że zaniedbał tę chorobę, czego skutkiem był przebyty we wrześniu 2015 roku wylew. Michał Figurski powoli odzyskuje sprawność, ale nieustannie wymaga rehabilitacji. Głośno mówi, jak ważne jest poważne podejście do tematu cukrzycy. Na swoim przykładzie pokazuje, jak dramatyczne skutki może mieć jej zlekceważenie.

B.B. King

Niekwestionowany król bluesa przez ponad trzydzieści lat zmagał się z cukrzycą typu 2. Jeden z najlepszych gitarzystów na świecie, który nigdy nie wstydził się swojej choroby. Nie stanowiła ona dla niego żadnej przeszkody, do końca życia oddawał się swojej pasji.

B. B. King angażował się w reklamowanie produktów, które miały podnieść komfort życia diabetyków. Głośno mówił o potrzebie edukowania społeczeństwa na temat cukrzycy. Łamał stereotypy z nią związane. Przestrzegał przed słodyczami, które zresztą kiedyś bardzo lubił. Po usłyszeniu diagnozy jednak radykalnie zmienił swoją dietę. Gościć w niej zaczęły warzywa, których wcześniej niestety nie wprowadzał zbyt często do swojego menu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cukrzyca typu 2 - charakterystyka, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Cukrzyca typu 2 - charakterystyka, leczenie
Cukrzyca

7 gwiazd, które chorują na cukrzycę

7 gwiazd, które chorują na cukrzycę

. Na cukrzycę cierpią w Polsce około 3 miliony osób. Jeśli dotyczy to ciebie, pamiętaj, że nie jesteś sam i masz całkiem sławne towarzystwo. Halle Berry (...) Nie jesteś sam Cukrzyca typu 1 to choroba,...

Profilaktyka grypy

Jak pozostać zdrowym, kiedy choruje domownik?

Jak pozostać zdrowym, kiedy choruje domownik?

z chorującym dzieckiem czy partnerem oznacza, że trzeba wiedzieć, jak samemu nie zachorować. Wzmocnienie odporności zdecydowanie pomoże, podobnie (...) sposób - przynajmniej na kilka dni. W przeciwnym razie podążaj za tymi wskazówkami. Jak...

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca a depresja (WIDEO)

Łuszczyca a depresja (WIDEO) Odtwórz wideo

ludzi i możliwość dzielenia się swoimi problemami. Poczucie wspólnoty jest jest niezwykle istotnym elementem radzenia sobie z chorobą. Odnalezienie (...) ludzi, którzy zmagają się z tą samą dolegliwością jest więc receptą...

Kontuzje i urazy

Dotkliwe bóle mięśniowe

Dotkliwe bóle mięśniowe

się przed kolejnym atakiem, warto poznać skuteczne sposoby radzenia sobie z tym bólem - najlepiej te, które zostały opracowane przez specjalistów lub osoby, które zmagają się z nim bardzo długo.

Choroby genetyczne - klasyfikacja

Albinizm - bielactwo wrodzone

Albinizm - bielactwo wrodzone

ukazać tę rzadką chorobę w zupełnie innym świetle, pokazując piękno ludzi, którzy codziennie zmagają się nie tylko ze zdrowotnymi skutkami choroby (...) z bielactwem wrodzonym. Wszystko po to, by pokazać jak żyje się ludziom z tą chorobą....

Powikłania cukrzycy

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych

wiedzieć każdy chory na cukrzycę? Bądź aktywna Często występującym powikłaniem cukrzycy są choroby układu krążenia. Z tego względu cukrzyk powinien (...) sobie z tym niekorzystnym objawem i każdego...

Cukrzyca typu 2 - charakterystyka, leczenie

Leczenie cukrzycy typu 2 (WIDEO)

Leczenie cukrzycy typu 2 (WIDEO) Odtwórz wideo

chorobą poprzez genetyczne skłonności. Ponadto problem ten może także zaatakować osoby z nadwagą. Co ciekawe, cukrzyca typu 2 pojawia się w 90 (...) % przypadków zachorowań na cukrzycę,...