Trwa ładowanie...

Nadmiar jodu - co to jest jod, zapotrzebowanie na jod, charakterystyka i objawy nadmiaru jodu,

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
16.12.2021 16:18
Nadmiar jodu
Nadmiar jodu (Adobe Stock)

Nadmiar jodu, pierwiastka zaliczanego do mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, może istotnie wpływać na funkcjonowanie organizmu człowieka. Zagraża on przede wszystkim pacjentom z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy. Zbyt wysoki poziom jodu objawia się zmianami pojawiającymi się w obrębie naskórka, wzmożonym wydzielaniem śluzu w oskrzelach, a także nadczynnością tarczycy. Co jeszcze warto wiedzieć? Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiaru jodu w organizmie człowieka?

spis treści

1. Co to jest jod?

Jod jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa on niezwykle ważną rolę w syntezie hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3).

Hormony tarczycy wpływają na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów, w tym: układu krwionośnego, układu nerwowego, układu pokarmowego. Odpowiadają również za regulowanie stałej temperatury naszego ciała.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jod w postaci anionu jodkowego dostarczany jest wraz z pożywieniem oraz wodą pitną. Prawidłowe oddziaływanie tego pierwiastka chemicznego na komórki uwarunkowane jest optymalnym działaniem symporterów sodowo-jodowych. Te systemy transportowe są odpowiedzialne za filtrowanie jodu oraz magazynowanie go.

Naturalnym źródłem jodu są następujące produkty żywnościowe: owoce morza, ryby, sód jodowana, algi morskie, a także inne wodorosty rosnące na glebach o dużej zawartości jodu. Dodatkowo, jod występuje w pomarańczach, kawiorze, serach, mleku, maślankach naturalnych, rzepie oraz pomidorach.

1.1. Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na jod?

Dzienne zapotrzebowanie na jod, według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, powinno wynosić 150 mikrogramów. Zapotrzebowanie to odnosi się do osób dorosłych. Warto zaznaczyć, że u kobiet ciężarnych oraz matek karmiących normy te są nieco zawyżone. Kobietom w ciąży oraz kobietom w okresie laktacji zaleca się przyjmowanie 250 mikrogramów jodu dziennie.

Niemowlętom oraz dzieciom w wieku przedszkolnym zaleca się stosowanie 90 mikrogramów pierwiastka, a dzieciom od szóstego do dwunastego roku życia 120 mikrogramów na dobę.

2. Charakterystyka i objawy nadmiaru jodu

Choć nadmiar jodu dla większości z nas nie stanowi poważnego zagrożenia, dla osób dotkniętych autoimmunologicznymi schorzeniami tarczycy może być niebezpieczny. Zbyt wysokie stężenie jodu może nie tylko skutkować nieprzyjemnymi objawami, ale również doprowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych.

Najczęstsze objawy nadmiaru jodu to przede wszystkim:

Zażycie bardzo dużej dawki pierwiastka chemicznego o nazwie jod może skutkować ostrym zatruciem, a które objawia się w postaci bólu brzucha, nudności, wymiotów, biegunki, zaburzeń pracy serca, uczuciem pieczenia w obrębie jamy ustnej, pieczeniem w żołądku. Dodatkowo, u osoby, która doznała zatrucia jodem obserwuje się proteinurię, czyli obecność białka w moczu.

3. Przyczyny nadmiaru jodu w organizmie

Przyczyny nadmiaru jodu w organizmie mogą być różne. W większoścy przypadków zbyt wysoki poziom tego pierwiastka chemicznego jest wynikiem spożywania:

  • nadjodowanej soli,
  • wody pitnej,
  • mleka zwierzęcego bogatego w jod,
  • niektórych wodorostów, zawierających jod,
  • suplementów diety zawierających ten pierwiastek,
  • leków wykrztuśnych, preparatów zawierających organiczny związek chemiczny o nazwie Amiodaron.

Nadwyżka jodu może wynikac również ze stosowania kropli do oczu zawierających jodek sodu lub jodek potasu. Zbyt wysoki poziom pierwiastka czasem jest spowodowany używaniem jodyny, środka przeznaczonego do stosowania zewnętrznego na niewielkie uszkodzenia skóry.

4. Rozpoznanie nadmiaru jodu

Rozpoznanie nadmiaru jodu jest możliwe dzięki odpowiednim badaniom. Osoba, która podejrzewa u siebie zbyt wysoki poziom pierwiastka zaliczanego do mikroelementów, powinna udać się na wizytę do endokrynologa. Specjalista zleci wykonanie badanie poziomu hormonów tarczycy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze