Przejdź na WP

Najrzadsza grupa krwi - fenotyp Bombay

Najrzadsza grupa krwi - typ Bombay została wyróżniona w 1952 roku w hinduskiej rodzinie. Pacjent, który trafił do szpitala wymagał przetoczenia krwi więc pobrano próbkę krwi do wykonania oznaczenia grupy krwi. Okazało się, że pacjent miał grupę krwi 0 stąd też podano mu jednostkę krwi, która uważana była za zgodną. Niestety jednak  pojawiła się u niego reakcja hemolityczna, która była trudna wówczas do wyjaśnienia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Najrzadsza grupa krwi - fenotyp Bombay

Fenotyp Bombay jest najrzadszą grupą krwi na świecie
Fenotyp Bombay jest najrzadszą grupą krwi na świecie

Niepowodzenie w przeprowadzonym zabiegu pociągnęło za sobą dalsze badania. Okazało się, że osoba z grupą krwi nie posiada jedynie determinant antygenowych A lub B ale również nie posiada łańcucha prekursorowego H. Z tego też powodu pojawiła się konieczność wyróżnienia kolejnej grupy krwi, którą nazwano fenotypem Bombay.

2. Najrzadsza grupa krwi - podłoże genetyczne

Brak antygenu H na krwinkach czerwonych jest spowodowany nieprawidłowym kodowaniem enzymów, które są odpowiedzialne za przyłączanie białkowej do cukrowej części antygenu. Antygen H jest obecny w każdej z dotychczas poznanych grup krwi. W każdej natomiast objawia się inaczej tworząc grupy krwi A, B, AB i 0. U osób z fenotypem Bombay antygen H nie pojawia się w ogóle. Obecne jest natomiast czynnik Rh który może być dodatni lub ujemny. Dlatego też osoby z fenotypem Bombay muszą mieć przetaczaną krew identyczną w grupie.

Krew – jej nigdy nie będzie za dużo
Krew – jej nigdy nie będzie za dużo

Krew jest jedynym składnikiem, którego nie można zastąpić w sztuczny sposób. Więcej na ten temat mówią...

zobacz galerię

3. Najrzadsza grupa krwi - występowanie

Występowanie fenotypu Bombay jest niezwykle rzadkie. W Polsce w zasadzie nie odnotowuje się jego obecności. Zdarza się jedynie w krajach Azji z częstotliwością 1 na 10 000 osób. W szczególności można spotkać się z takim fenotypem w okolicach Bombaju, gdzie żyją potomkowie rodziny w której po raz pierwszy został wykryty.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy