Trwa ładowanie...

Nanocząsteczki złota szansą na skuteczne leczenie raka

Naukowcy z Uniwersytetu Southampton opracowali inteligentne nanocząsteczki, które mogą odciąć dopływ krwi do guzów...

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Nanocząsteczki złota a angiogeneza

Zespół badawczy prowadzony przez dr Antoniosa Kanarasa udowodnił, że nawet niewielka dawka nanocząsteczek złota może aktywować lub hamować geny odpowiedzialne za angiogenezę. Angiogeneza to skomplikowany proces tworzenia naczyń włosowatych, dzięki któremu możliwe jest dostarczanie tlenu i składników odżywczych do większości typów raka. Stosując kompleksy zawierające cząsteczki złota możliwe jest kontrolowanie genów angiogenezy i ich celowa aktywacja bądź blokowanie. Ponadto naukowcy zastosowali laserową iluminację w celu dokonania oceny uszkodzeń, jakie wywołują nanocząsteczki w komórkach śródbłonka naczyń krwionośnych. Komórki stanowiące wyściółkę naczyń krwionośnych odgrywają kluczową rolę w mechanizmie angiogenezy.

2. Zastosowanie nanocząsteczek złota w nanochirurgii

Uczeni odkryli również, że cząsteczki złota mogą służyć jako narzędzie w nanochirurgii. Pod wpływem wiązki lasera można bowiem wykorzystać nanocząsteczki do zniszczenia komórek śródbłonka, co pozwoli na odcięcie dopływu krwi do guza. Dzięki nim można także otworzyć błonę komórkową, aby skuteczniej dostarczać leki do tych komórek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.