Naproxen - charakterystyka i działanie leku, wskazania do stosowania, przeciwwskazania, działania niepożądane
Naproxen to lek niesteroidowy, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wśród najczęstszych wskazań do stosowania Naproxenu wymienia się: reumatoidalne zapalenie stawów, bóle menstruacyjne, czy ostre zaburzenia mięśniowo-szkieletowe. Czy stosowanie tego leku może powodować działania niepożądane? Jakie są przeciwwskazania do stosowania Naproxenu?
1. Charakterystyka i działanie leku Naproxen
Naproxen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Substancją czynną Naproxenu jest organiczny związek chemiczny o nazwie naproksen. Mechanizm działania czynnej substancji leku polega na blokowaniu syntezy prostaglandyn.
Naproxen występuje w formie tabletek dojelitowych. Przyjmuje się go doustnie. Możemy kupić go w w następujących dawkach: 200 mg, 250 mg oraz 500 mg. W zależności od opakowania, w blistrach znajduje się od 20 do 50 sztuk tabletek.
2. Wskazania do stosowania Naproxenu
Naproxen zazwyczaj stosuje się przy dolegliwościach bólowych o niewielkim bądź umiarkowanym nasileniu. Wśród najczęstszych wskazań do stosowania niesteroidowego leku o nazwie Naproxen wymienia się następujące dolegliwości:
- bóle menstruacyjne,
- ból głowy,
- ból pooperacyjny,
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
- młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- zesztywniające zapalenie kręgosłupa,
- napady ostrej dny moczanowej,
- gorączka,
- ból zębów.
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, w innych wypadkach zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce załączonej do opakowania.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Przeciwwskazania do stosowania leku o nazwie Naproxen
Lek niesteroidowy Naproxen nie powinien być stosowany przez pacjentów uczulonych na naproksen i kwas acetylosalicylowy. Oprócz tego, tabletek nie powinni stosować pacjenci z nadwrażliwością na którykolwiek składnik leku i osoby uczulone na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Kolejnymi przeciwwskazaniami do stosowania Naproxenu są następujące schorzenia: ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek, ciężka niewydolność serca. Lek nie powinien być przyjmowany przez kobiety w trzecim trymestrze ciąży, kobiety karmiące piersią.
Nie zaleca się stosowania leku u osób borykających się z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Naproxenu nie należy przyjmować z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (również inhibitorami cyklooksygenazy-2), ponieważ może to prowadzić do zwiększonego ryzyka działań niepożądanych.
To musisz wiedzieć
4. Działania niepożądane
Podobnie jak inne leki, w niektórych przypadkach Naproxen może wywoływać działania niepożądane. Wśród najpopularniejszych skutków ubocznych, które mogą wystąpić po zażyciu Naproxenu wymienia się:
- zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- wzdęcia,
- zaparcia,
- biegunkę,
- ból brzucha,
- świąd skóry,
- zmęczenie,
- złe samopoczucie,
- pokrzywkę,
- zaczerwienienie skóry,
- obrzęk naczynioruchowy,
- szumy uszne,
- problemy z koncentracją,
- trudności z zasypianiem.
W przypadku niektórych osób, stosowanie leku może prowadzić do zespołu nerczycowego lub śródmiąższowego zapalenia nerek. Ponadto, stosowanie leku może wywoływać krwiomocz, zapalenie kłębuszków nerkowych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.