Trwa ładowanie...

Naproxen - charakterystyka i działanie leku, wskazania do stosowania, przeciwwskazania, działania niepożądane

Naproxen to lek niesteroidowy, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wśród najczęstszych wskazań do stosowania Naproxenu wymienia się: reumatoidalne zapalenie stawów, bóle menstruacyjne, czy ostre zaburzenia mięśniowo-szkieletowe. Czy stosowanie tego leku może powodować działania niepożądane? Jakie są przeciwwskazania do stosowania Naproxenu?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Charakterystyka i działanie leku Naproxen

Naproxen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Substancją czynną Naproxenu jest organiczny związek chemiczny o nazwie naproksen. Mechanizm działania czynnej substancji leku polega na blokowaniu syntezy prostaglandyn.

Naproxen występuje w formie tabletek dojelitowych. Przyjmuje się go doustnie. Możemy kupić go w w następujących dawkach: 200 mg, 250 mg oraz 500 mg. W zależności od opakowania, w blistrach znajduje się od 20 do 50 sztuk tabletek.

2. Wskazania do stosowania Naproxenu

Naproxen zazwyczaj stosuje się przy dolegliwościach bólowych o niewielkim bądź umiarkowanym nasileniu. Wśród najczęstszych wskazań do stosowania niesteroidowego leku o nazwie Naproxen wymienia się następujące dolegliwości:

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, w innych wypadkach zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce załączonej do opakowania.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Przeciwwskazania do stosowania leku o nazwie Naproxen

Lek niesteroidowy Naproxen nie powinien być stosowany przez pacjentów uczulonych na naproksen i kwas acetylosalicylowy. Oprócz tego, tabletek nie powinni stosować pacjenci z nadwrażliwością na którykolwiek składnik leku i osoby uczulone na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kolejnymi przeciwwskazaniami do stosowania Naproxenu są następujące schorzenia: ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek, ciężka niewydolność serca. Lek nie powinien być przyjmowany przez kobiety w trzecim trymestrze ciąży, kobiety karmiące piersią.

Nie zaleca się stosowania leku u osób borykających się z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Naproxenu nie należy przyjmować z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (również inhibitorami cyklooksygenazy-2), ponieważ może to prowadzić do zwiększonego ryzyka działań niepożądanych.

To musisz wiedzieć

4. Działania niepożądane

Podobnie jak inne leki, w niektórych przypadkach Naproxen może wywoływać działania niepożądane. Wśród najpopularniejszych skutków ubocznych, które mogą wystąpić po zażyciu Naproxenu wymienia się:

W przypadku niektórych osób, stosowanie leku może prowadzić do zespołu nerczycowego lub śródmiąższowego zapalenia nerek. Ponadto, stosowanie leku może wywoływać krwiomocz, zapalenie kłębuszków nerkowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.