Trwa ładowanie...

Naproxen - charakterystyka i działanie leku, wskazania do stosowania, przeciwwskazania, działania niepożądane

Naproxen to lek niesteroidowy, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wśród najczęstszych wskazań do stosowania Naproxenu wymienia się: reumatoidalne zapalenie stawów, bóle menstruacyjne, czy ostre zaburzenia mięśniowo-szkieletowe. Czy stosowanie tego leku może powodować działania niepożądane? Jakie są przeciwwskazania do stosowania Naproxenu?

spis treści

1. Charakterystyka i działanie leku Naproxen

Naproxen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Substancją czynną Naproxenu jest organiczny związek chemiczny o nazwie naproksen. Mechanizm działania czynnej substancji leku polega na blokowaniu syntezy prostaglandyn.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Naproxen występuje w formie tabletek dojelitowych. Przyjmuje się go doustnie. Możemy kupić go w w następujących dawkach: 200 mg, 250 mg oraz 500 mg. W zależności od opakowania, w blistrach znajduje się od 20 do 50 sztuk tabletek.

2. Wskazania do stosowania Naproxenu

Naproxen zazwyczaj stosuje się przy dolegliwościach bólowych o niewielkim bądź umiarkowanym nasileniu. Wśród najczęstszych wskazań do stosowania niesteroidowego leku o nazwie Naproxen wymienia się następujące dolegliwości:

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, w innych wypadkach zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce załączonej do opakowania.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Przeciwwskazania do stosowania leku o nazwie Naproxen

Lek niesteroidowy Naproxen nie powinien być stosowany przez pacjentów uczulonych na naproksen i kwas acetylosalicylowy. Oprócz tego, tabletek nie powinni stosować pacjenci z nadwrażliwością na którykolwiek składnik leku i osoby uczulone na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kolejnymi przeciwwskazaniami do stosowania Naproxenu są następujące schorzenia: ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek, ciężka niewydolność serca. Lek nie powinien być przyjmowany przez kobiety w trzecim trymestrze ciąży, kobiety karmiące piersią.

Nie zaleca się stosowania leku u osób borykających się z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Naproxenu nie należy przyjmować z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (również inhibitorami cyklooksygenazy-2), ponieważ może to prowadzić do zwiększonego ryzyka działań niepożądanych.

To musisz wiedzieć

4. Działania niepożądane

Podobnie jak inne leki, w niektórych przypadkach Naproxen może wywoływać działania niepożądane. Wśród najpopularniejszych skutków ubocznych, które mogą wystąpić po zażyciu Naproxenu wymienia się:

W przypadku niektórych osób, stosowanie leku może prowadzić do zespołu nerczycowego lub śródmiąższowego zapalenia nerek. Ponadto, stosowanie leku może wywoływać krwiomocz, zapalenie kłębuszków nerkowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza