Trwa ładowanie...

Naukowcy wyhodowali ludzki mózg

 Aleksandra Miłosz
17.09.2015 13:08
Naukowcy wyhodowali ludzki mózg
Naukowcy wyhodowali ludzki mózg (Zdjęcie mózgu / Shutterstock)

Badania nad mózgiem od wieków fascynują naukowców z całego świata. Jego budowa i funkcje spędzały sen z powiek wielu badaczom, którzy swoim kolejnym odkryciom poświęcali niekiedy całe życie. Czy jednak ówcześni neurolodzy mogli marzyć o tym, że w przyszłości dziełem ludzkich rąk będzie wyhodowanie repliki ludzkiego mózgu?

Długoletnia praca naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Ohio zaoowocowała stworzeniem niemal idealnej repliki mózgu 5-tygodniowego płodu. Chociaż wielkością przypomina gumkę ołówka, wyposażony jest w niemal 99 proc. komórek identycznych do tych, które znajdują się w mózgu ludzkiego płodu. Czyni go to najbardziej dokładnym i precyzyjnym modelem mózgu, który kiedykolwiek powstał. Może to pozwolić naukowcom lepiej zrozumieć przyczyny rozwoju chorób neurologicznych, takich jak alzheimer czy parkinson, a także utorować drogę do stworzenia najbardziej zindywidualizowanych metod leczenia, jakie dotychczas stworzono.

Według raportu przedstawionego przez głównego badacza projektu dr Rene Ananda, powstały mózg został zaprojektowany z dorosłych komórek skóry ewoluujących pluripotencjalne komórki macierzyste, zdolne do wzrostu w każdym rodzaju tkanki. Ta sama technika została wcześniej wykorzystana do tworzenia innych części ciała, takich jak mięśnie i żołądek, ale w przypadku pozostałych organów próby były znacznie mniej udane. W sumie hodowla mózgu przypominającego mózg 5-tygodniowego płodu trwała ok. 15 tygodni. Według naukowców to nie koniec badań, ponieważ wciąż rośnie i obecnie wiekiem przypomina 12-tygodniowy mózg. Jednak, aby mógł dalej się rozwijać i rozrastać, konieczne byłoby stworzenie sieci naczyń krwionośnych i sztucznego serca.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Potencjał terapeutyczny dla powstałego modelu mózgu jest większy i bardziej dalekosiężny niż ten przypisywany nawet najbardziej precyzyjnym modelom zwierzęcym mózgu. Mógłby też nakierować medycynę na bardziej spersonalizowane metody leczenia. Sklonowanie mózgów z DNA ich prototypów mogłoby pozwolić na przewidzenie ewentualnych skutków leczenia bez narażania na niebezpieczeństwo osób zmagających się z problemami neurologicznymi. Z pewnością pojawią się głosy kwestionujące etyczność takich badań. Ich autorzy uważają jednak, że powstały mózg w żaden sposób nie jest zdolny do myślenia i poddawania bodźcom sensorycznym, a ten sposób testowania leków i badań jest bardziej etyczny niż wykorzystywanie do tego celu zwierząt.

Ciągle jesteś zmęczony, masz zaburzenia pamięci i koncentracji? Zobacz, co to może oznaczać i jak radzą sobie z tym nasi forumowicze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze