Nerwica lękowa a papierosy

Nie jest dla nas niczym nowym, że palenie papierosów powoduje raka, choroby serca czy płuc. Wystarczy spojrzeć na którąkolwiek paczkę, żeby dowiedzieć się, jak jeszcze papierosy wpływają na organizm. A jak papierosy działają na psychikę?

Wpływ papierosów na organizm

Jak wiadomo, palenie tytoniu uzależnia, a substancją za to odpowiedzialną jest nikotyna. Mimo szkodliwości palenia, organizm szybko się do niego przyzwyczaja. Oznacza to, że brak regularnego wypalenia papierosa wywołuje w organizmie głód nikotyny.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Papierosy uspokajają palacza lub dają mu „zastrzyk energii” – zależy to od stanu organizmu. Takie działanie może przyczynić się do uzależniającego działania papierosów.

Co więcej, takie działanie pojawia się już siedem sekund po pierwszym zaciągnięciu się papierosem. Tak szybka ulga w sytuacji stresowej lub przy zmęczeniu na pewno sprawia, że chętniej sięgamy po papierosy.

Na poziomie komórkowym nikotyna dostająca się do organizmu, reagują z receptorami nikotynowymi. Te receptory zajmują się przesyłaniem impulsów z nerwów, a także regulują poziom neuroprzekaźników w mózgu i całym organizmie. Działanie nikotyny na „centra dowodzenia” receptorów organizmu może być różne w zależności od stanu emocjonalnego.

Po jakimś czasie już sam zapach, dźwięk wydawany przez zapalniczkę i wszystkie czynności związane z zapaleniem papierosa stają się uzależniające – potrafią pobudzić lub uspokoić palacza. Bez zapalenia papierosa osoba uzależniona czuje się przytłoczona stresem i napięciem.

Reakcja po odstawieniu jakiejkolwiek substancji uzależniającej może obejmować objawy czysto fizyczne, nerwicę lękową, czy nawet depresję.

Zgodnie z amerykańskimi badaniami z 2004 roku niemal połowa palaczy miała problemy psychologiczne: zaburzenia nastroju, nerwice, stany lękowe, zaburzenia osobowości czy depresję.

Osoby mające takie problemy jeszcze gorzej znoszą głód nikotyny i związanie z nim następstwa. Ich uzależnienie jest jeszcze silniejsze i ma to wpływ zarówno na psychikę jak i cały organizm.

Jak rzucić palenie papierosów?

Aby nie dopuścić do uzależnienia organizmu od nikotyny, trzeba nauczyć się samemu walczyć ze stresem, napięciem, bezsennością czy nudą. Najlepiej sprawdza się ruch na świeżym powietrzu, spacery lub siłownia. To pomoże zrelaksować ciało i odreagować stres bez potrzeby sięgania po kolejną dawkę nikotyny.

W przypadku osób cierpiących na depresję aktywność fizyczna zwiększa poziom energii, co z kolei zmniejsza uczucie nudy i pomaga w problemach ze snem. Palenie papierosów nie jest do tego niezbędne.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Imielski W., Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, SCHOLAR, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7383-440-8.
  • Kokoszka A., Zaburzenia nerwicowe. Postępowanie w praktyce ogólnolekarskiej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2004, ISBN 83-7430-004-3.
  • Krzyżowski J., Natręctwa, obsesje, kompulsje, Medyk, Warszawa 2003, ISBN 83-87340-04-9.
  • Pietras T., Witusik A., Zespół uzależnienia od nikotyny – ujęcie interdyscyplinarne, Continuo, Wrocław 2011, ISBN 978-83-62182-11-4.

Przyczyny nerwicy

Komentarze (4)
~bezrobotny
~bezrobotny ponad rok temu

Ja gdy rzucałem fajki do miesiaca było ok ,W 5 tygodniuu niepalenia cos zaczelo mi sie dziac z glowa bezsennosc stany nerwicowe depresja zaczolem sobie nabierac do glowy ze nie znajde sobie pracy ze do niczego juz sie nie nadaje ze moje zycie to porazka ,,,niewytrzymalem o 3 w nocy pojechalem na stacje cpn i kupilem fajki teraz wszystko wraca do nomy ,,,,, porazka

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przyczyny nerwicy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pokonaj to

~wygrałem życie • ostatni post 3 tygodnie temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Przyczyny nerwicy
Przyczyny nerwicy

Nerwice związane ze stresem

Nerwice związane ze stresem obejmują szerokie spektrum chorobowe. Na zaburzenia nerwicowe składają się m.in. takie jednostki, jak fobie, natręctwa (...) , traumatyczne wydarzenia życiowe czy codzienny stres mogą wywoływać u niektórych...

Przyczyny nerwicy

Mechanizm błędnego koła

jest pierwszym krokiem do przerwania błędnego koła napędzających się objawów nerwicy oraz negatywnych emocji. Objawy nerwicy Objawy nerwicy możemy podzielić (...) , trudności z koncentracją czy zapamiętywaniem....

Przyczyny nerwicy

Uwarunkowania charakterologiczne

człowieka a rozwój nerwicy Nerwica jest chorobą, która związana jest z psychicznym życiem człowieka. Jej przyczyną stają się wewnętrzne konflikty (...) . To osobowość człowieka w dużej mierze decyduje...

Przyczyny nerwicy

Czy nerwica jest dziedziczna?

Czy nerwica jest dziedziczna?

Rozwój nerwicy to zjawisko złożone, mające wiele przyczyn. Psychika człowieka kształtowana jest przez szereg czynników zewnętrznych i wewnętrznych (...) . Te cechy odgrywają również rolę w powstawaniu nerwic....

Przyczyny nerwicy

Osobowość a nerwica

przyczyną powstawania nerwic. Oprócz biologii muszą zadziałać także zewnętrzne środowiskowe i kulturowe czynniki, by u danej osoby pojawiły się zaburzenia (...) . W połączeniu z niesprzyjającym oddziaływaniem środowiska...

Przyczyny nerwicy

Wpływ wydarzeń z dzieciństwa na rozwój nerwicy

mogą być przyczyną rozwoju nerwicy. Podobna sytuacja może występować w rodzinach patologicznych, gdzie dzieci są świadkami lub ofiarami przemocy (...) oraz reakcje lękowe. Może to wywoływać w dorosłości poważne problemy,...

Nerwica i lęki

Gry terapeutyczne

Gry terapeutyczne

Naukowcy wymyślili nową generację gier komputerowych, które znajdą zastosowanie w terapii lękowej.

Uzależnienie od papierosów

Ekologiczny tytoń

Ekologiczny tytoń

Ostatnie badania wykazały, że e-papierosy są w rzeczywistości systemami nośnikowymi czystej formy nikotyny, a to stanowi ryzyko dla zdrowia osób korzystających z nich.

Substancje słodzące

Cukier jest tak samo szkodliwy jak papierosy (WIDEO)

Cukier jest tak samo szkodliwy jak papierosy (WIDEO) Odtwórz wideo

, od których zależy stan zdrowia społeczeństwa dominuje styl życia a w nim spożycie cukru. Nieprawidłowa dieta znajduje się na drugim miejscu czynników ryzyka (...) przetworzona żywność oraz napoje zawierające dużo cukru są wszechobecne,...