Neuroliza - jakie są rodzaje neurolizy i wskazania do zabiegu
Neuroliza to zabieg medyczny polegający na zniszczeniu włókien nerwowych. Zabieg ten może dotyczyć nerwów obwodowych, zwojów autonomicznych lub włókien czuciowych, znajdujących się w przestrzeni podpajęczynówkowej lub zewnątrzoponowej. Neuroliza podobna jest do blokady nerwu. Różnica polega na tym, że w przypadku neurolizy stosuje się substancję, która powoduje nieodwracalne uszkodzenie danej struktury nerwowej. Tą substancją może być fenol, alkohol etylowy lub glicerol. Dzięki neurolizie pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.
1. Kiedy stosuje się zabieg neurolizy?
Zabieg przeznaczony jest dla osób cierpiących na ból, który nie może być zlikwidowany za pomocą środków farmakologicznych, fizykoterapii bądź innych metod jego zwalczania. Najczęściej wykonuje się go w leczeniu bólu w chorobach nowotworowych oraz w opiece paliatywnej, także do łagodzenia bólu nowotworowego. Czasem neuroliza stosowana jest w leczeniu bólu związanego z niedokrwieniem kończyn.
2. Jakie są rodzaje neurolizy?
Rodzaje neurolizy uzależnione są od lokalizacji i miejsca wykonania zabiegu. Rozróżniamy:
- neurolizę splotu trzewnego (rak żołądka, rak trzustki, rak wątroby);
- neurolizę splotu podbrzusznego górnego lub zwoju nieparzystego (ból miednicy, krocza);
- neurolizę pnia współczulnego w odcinku piersiowym (guz Pancoasta);
- neurolizę w obrębie splotu ramiennego (niesie ryzyko porażenia kończyny górnej);
- neurolizę korzeni tylnych i nerwów obwodowych.
3. Jaka jest strategia walki z bólem?
Ból towarzyszy niemal każdej chorobie, wywołuje liczne reakcje, które osłabiają mechanizmy obronne organizmu, dlatego tak istotne jest uśmierzanie i łagodzenie go. W terapii bólu ważne jest w doborze leczenie umiejscowienia bólu, czas trwania i natężenie bólu - najczęściej sprawdzane za pomocą różnych skal. Kolejną składową bólu są także objawy towarzyszące, które często wymagają dodatkowego postępowania leczniczego.
Ważnym elementem postępowania przeciwbólowego jest także określenie jego przyczyny - w miarę możliwości usunięcie przyczyny doprowadza także do zniesienia odczuwania bólu. W przypadku chorób nowotworowych nie ma możliwości usunięcia przyczyny bólu, ważnym elementem leczenia jest jednak jego łagodzenie, co poprawia jakość i komfort życia pacjenta.
3.1. Jak należy dobrać leczenie bólu indywidualnie do pacjenta?
Ból jest złożonym zjawiskiem. W terapii bólu należy leczyć zarówno jego objawy somatyczne, jak i psychiczne, ponieważ współdziałanie w leczeniu daje lepsze efekty lecznicze. Metody opierają się na jego pochodzeniu oraz rodzaju.
Wyróżniamy:
- ból receptorowy powstający w wyniku pobudzania receptorów bólowych,
- ból neuropatyczny powstający w wyniku uszkodzeniu dróg przewodzących impulsy nerwowe,
- ból wegetatywny, wywodzący się z układu współczulnego.
Dobór odpowiedniego leczenia uzależniony jest od nasilenia bólu i jego charakteru, stosowanie powinno być oparte o wytyczne WHO, drabinę analgetyczną oraz według indywidualnego zapotrzebowania.
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.