Nie ignoruj tych objawów. Znak, że trzustka może nie dawać rady
Problemy z trzustką mogą objawiać się w różnorodny sposób - od ostrego zapalenia, przez przewlekłe choroby, aż po nowotwór. Jak rozpoznać, że nasza trzustka jest w kiepskiej formie? Na jakie dolegliwości zwrócić szczególną uwagę?
1. Po co nam trzustka?
Trzustka jest narządem pełniącym kluczową funkcję w procesach trawiennych i metabolicznych organizmu. Jako gruczoł złożony, spełnia funkcje wydzielnicze zewnątrz- oraz wewnątrzwydzielnicze. Oznacza to, że produkuje zarówno enzymy trawienne, jak i hormony. Zaburzenia w jej działaniu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Po czym rozpoznać, że nasza trzustka niedomaga?
2. Niewydolność trzustki
Do objawów niewydolności trzustki należą nudności, bóle brzucha, biegunki tłuszczowe i ból podczas oddawania stolca, świąd skóry o różnym nasileniu, zmiany skórne (plamista wysypka, rumień wędrujący lub sinica marmurkowata), niewyjaśniona utrata wagi, żółte zabarwienie skóry i białek oczu oraz martwica tkanki podskórnej, której towarzyszy m.in. gorączka.
3. Przewlekłe zapalenie trzustki
Do objawów przewlekłego zapalenia trzustki należą przeszywający ból brzucha, pieczenie i ucisk w nadbrzuszu, wzdęcia, tłuszczowe biegunki, wymioty, odwodnienie, ból występujący po posiłkach, niechęć do spożywania posiłków, zaburzenia tolerancji glukozy i podwyższony poziom glukozy we krwi, żółtaczka i świąd skóry.
4. Ostre zapalenie trzustki
Wśród objawów ostrego zapalenia trzustki wymienia się silny i nagły ból w nadbrzuszu, gorączkę, wymioty, wzmożone pragnienie, napięcie powłok brzucha i ból brzucha promieniujący do kręgosłupa, przyspieszone bicie serca, zaburzenia świadomości, spadek ciśnienia tętniczego i zaczerwienienie skóry na twarzy.
5. Nowotwór trzustki
Do najwcześniejszych objawów raka trzustki (głównie gruczolakoraka) możemy zaliczyć wzmożone pragnienie oraz zmianę koloru moczu na ciemnobrązowy.
Pozostałe symptomy to przewlekłe zmęczenie, złe samopoczucie, świąd skóry, żółtaczka, krwawienie z przewodu pokarmowego, ból brzucha promieniujący do pleców (niekiedy mylony z bólem kręgosłupa), zmiany w rytmie wypróżniania, luźne i blade stolce, ból podczas jedzenia, wzdęcia, nudności, niestrawność, zgaga, trudności w połykaniu, nagły spadek masy ciała, gorączka, obrzęk brzucha, objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i języka, zakrzepowe zapalenie żył.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.