Trwa ładowanie...

Nie lekceważ bólu mięśni. Jeżeli ma to związek z treningiem, to może być gorączka mięśniowa czyli tzw. DOMS

DOMS czyli opóźniona bolesność mięśniowa pojawia się  m.in. u osób, które nie wykonały odpowiedniej rozgrzewki przed intensywnym treningiem.
DOMS czyli opóźniona bolesność mięśniowa pojawia się m.in. u osób, które nie wykonały odpowiedniej rozgrzewki przed intensywnym treningiem. (iStock)

Po intensywnym wysiłku fizycznym wielu uprawiających sport narzeka na ból mięśni. Dolegliwości pojawiają się częściej u osób, które nie ćwiczą regularnie lub przed treningiem nie wykonały odpowiedniej rozgrzewki. Ból nóg czy rąk może mieć różne przyczyny. Część z nich wymaga konsultacji z lekarzem.

spis treści

1. Przyczyny bólu mięśni

Wszelkie dolegliwości, które pojawiają się kilka lub kilkanaście godzin po intensywnym wysiłku fizycznym nazywamy niemal z automatu "zakwasami". W rzeczywistości za pojawienie się bólu najczęściej wcale nie odpowiada nagromadzenie kwasu mlekowego, ale tzw. DOMS, czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego.

DOMS spotyka osoby, które się "przetrenują" albo nagle podejmują się wysiłku fizycznego, do którego wcześniej ich organizm nie był przyzwyczajony, np. noszenie przez cały dzień mebli podczas przeprowadzki albo nagła aktywność fizyczna np. chodzenie po górach w trakcie urlopu.

Zobacz film: "Ból mięśni utrzymujący się 1-2 dni po treningu świadczy o jego zbyt dużej intensywności"

Zespół DOMS jest nazywany czasami gorączką mięśni.

Poza bólem w okolicach nadwyrężonych mięśni towarzyszy jej ogólne złe samopoczucie i uporczywe zmęczenie. Główną przyczyną tych dolegliwości są mikrourazy tkanki mięśniowej, do których dochodzi podczas ponadprogramowego wysiłku. Pod ich wpływem mogą się pojawić również stany zapalne. W przypadku gorączki mięśni dolegliwości pojawiają się od 8 do 48 godzin po intensywnym wysiłku.

Ból mięśni może się utrzymywać nawet przez tydzień.

DOMS to inaczej gorączka mięśni. Pojawia się nawet 2 dni po przeforsowaniu organizmu i nie ma nic wspólnego z "zakwasami".
DOMS to inaczej gorączka mięśni. Pojawia się nawet 2 dni po przeforsowaniu organizmu i nie ma nic wspólnego z "zakwasami". (iStock)

Zespół DOMS został opisany po raz pierwszy w 1902 roku.

2. Zapobieganie gorączce mięśni

Unikanie "skokowego" wysiłku fizycznego, rozłożenie pracy na etapy oraz odpowiednia rozgrzewka przed treningiem – to najprostsze sposoby na uniknięcie zespołu DOMS, czyli zespołu opóźnionego bólu mięśniowego.

Jeśli chodzi o rozgrzewkę, to lekarze przypominają, że jest ona ogromnie ważna również dlatego, żeby zapobiec wszelkim kontuzjom. Osoby aktywne fizycznie powinny zatroszczyć się również o dobrze skomponowaną dietę.

3. Odpowiednie dieta pomoże osobom aktywnym fizycznie

W przypadku osób pracujących fizycznie lub regularnie trenujących dieta odgrywa bardzo ważną rolę.

Odpowiednia ilość potrzebnych składników odżywczych pozwala na szybszą regenerację po intensywnym wysiłku. Jeżeli organizm nie dostaje odpowiedniej ilości białka, aminokwasów BCAA, węglowodanów i tłuszczów, po pewnym czasie zaczyna spalać tkankę mięśniową. W ten sposób kompletnie zaburzamy swój metabolizm, a jedną z konsekwencji może być właśnie pojawienie się zespołu DOMS.

Ból związany z gorączką mięśni może się utrzymywać nawet przez tydzień.
Ból związany z gorączką mięśni może się utrzymywać nawet przez tydzień. (iStock)

Więcej na temat zasad prawidłowego odżywiania podczas aktywności ruchowej możecie przeczytać tu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze