Nie możesz zasnąć? Neurobiolog zdradza prostą sztuczkę
Problem z zaśnięciem może dopaść każdego. Nieprzespana noc niesie ze sobą wiele konsekwencji, nie tylko dla samopoczucia, ale także zdrowia fizycznego. Neurobiolog zdradził prostą sztuczkę, która pozwoli uniknąć bezsennych nocy.
1. Problem z zasypianiem
Neurobiolog dr Eric Haseltine sam przez wiele lat borykał się z problemami z zasypianiem. Mimo wielu wizyt u specjalistów i stosowania się do zaleceń, problem pozostawał nierozwiązany. Dopiero porada jego ojca przyniosła oczekiwane efekty.
"Każdej nocy, kiedy moja głowa leżała na poduszce, próbowałem się zrelaksować, ale w umysł wkradały się obsesyjne myśli: a jeśli znów nie uda mi się zasnąć? Jutro będę zombie" – wspomina specjalista w czasopiśmie "Psychology Today".
Ojciec dr Haseltine zdradził prostą sztuczkę, która zupełnie zmieniła jego życie. Wieczorny odpoczynek przestał być źródłem niepokoju i lęków. Neurobiolog w końcu mógł się wyspać. Warto przetestować ją samemu.
"Kiedy podzieliłem się tym wszystkim z moim ojcem na krótko przed jego śmiercią, wyjawił, że on również cierpiał na chroniczną bezsenność wiele lat przed moimi narodzinami, ale natknął się na prostą sztuczkę, która prawie zawsze na niego działała" – dodaje naukowiec.
2. Prosta metoda, by oszukać mózg
Ojciec dr Haseltine interesował się percepcją wzrokową oraz fosfenami, czyli przetwarzaniem przez mózg bodźców wzrokowych oraz przypadkowymi kształtami, które widzimy podczas całkowitej ciemności.
Mężczyzna każdej nocy przyglądał się widzianym błyskom w oku i zupełnie nieoczekiwanie odkrył metodę na szybkie zasypianie.
"Jego próby uważnego studiowania błysków w oku spełzały na niczym, ponieważ zasypiał, zanim zauważył coś interesującego" – wyjaśnia dr Eric Haseltine.
Prosta sztuczka usypiała ojca neurobiologa przez blisko 50 lat. Mózg znalazł inne zajęcie, więc przestał skupiać się na bezsenności, a zajęcie okazało się tak absorbujące i męczące, że po chwili nadchodził upragniony sen.
Metoda sprawdziła się również u neurobiologa, który przez lata ją doskonalił. Te osobliwe kształty i obrazy, które widzimy w całkowitych ciemnościach są całkowicie normalne. Doświadczenia wzrokowe mogą jednak wprowadzić nas w hipnagogię i ułatwić zasypianie.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.