Trwa ładowanie...

Nie pij tego przed badaniami. Wynik będzie zafałszowany

 Paula Jakubasik
20.02.2023 15:56
Warto przygotować się do badań, by mieć pewność, że ich wynik będzie wiarygodny.
Warto przygotować się do badań, by mieć pewność, że ich wynik będzie wiarygodny. (Adobe Stock)

Do wizyty lekarskiej, morfologii krwi i innych badań należy się przygotować. Nasze przyzwyczajenia mogą znacząco wpłynąć na wyniki i spowodować konieczność powtórzenia diagnostyki. Czego lepiej nie robić przed pójściem na badania?

spis treści

1. Kawa przed mierzeniem ciśnienia

Przed wizytą u internisty lub kardiologa nie należy pić kawy ani napojów, zawierających kofeinę, guaranę lub taurynę. Mogą one przez godzinę sztucznie podnosić ciśnienie tętnicze krwi.

Należy uważać również na wyroby tytoniowe oraz leki redukujące przekrwienie błony śluzowej, one również mogą wpływać na wartości ciśnienia, a wykonany przez lekarza pomiar nie będzie wiarygodny.

2. Kawa przed próbą wysiłkową

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Próba wysiłkowa to badanie umożliwiające ocenę wydolności organizmu i rozpoznanie przyczyn objawów w obrębie klatki piersiowej (np. kłucia, pieczenia lub bólu).

Na 3-4 godziny przed próbą pacjent nie powinien jeść, palić papierosów ani spożywać napojów zawierających substancje pobudzające, szczególnie jeśli podczas analizy lekarz zaleci przyjęcie leków. Warto również pamiętać o unikaniu wysiłku fizycznego na 12 godzin przed badaniem.

3. Posiłek przed badaniem krwi

Na badania krwi najlepiej przychodzić na czczo, po co najmniej 8 godzinach przerwy od ostatniego posiłku. Jest to szczególnie istotne w przypadku pomiaru glukozy, cholesterolu oraz trójglicerydów.

Warto pamiętać również o tym, by na kilka dni przed badaniami nie zmieniać znacząco swojej diety. Spożycie dania bogatego w tłuszcze na dzień przed morfologią krwi nie jest najlepszym pomysłem, jeżeli na co dzień odżywiamy się zdrowo.

4. Leki na przeziębienie przed wizytą lekarską

W przypadku infekcji sięgamy po leki, które zmniejszają gorączkę, katar i kaszel, by poczuć się nieco lepiej. Warto zrezygnować z dawki przed wizytą u lekarza, ponieważ może on mieć trudność z rozpoznaniem choroby.

Niektóre preparaty oddziałują również na ciśnienie tętnicze krwi, uniemożliwia to stwierdzenie, czy obniżone lub podwyższone wartości są efektem trwającej infekcji czy zastosowanych lekarstw.

5. Alkohol przed badaniami

Z picia alkoholu należy zrezygnować na co najmniej dobę przed badaniami krwi, a zwłaszcza przed analizą cholesterolu oraz trójglicerydów.

Zafałszowanie wyników może nastąpić również po przejedzeniu się na dzień przed morfologią, jedzeniu słodyczy i bardzo tłustych potraw.

6. Antyperspirant przed mammografią

W dniu badania mammograficznego należy wziąć prysznic, wytrzeć ciało i się ubrać. Zabronione jest stosowanie dezodorantów, antyperspirantów, perfum, balsamów czy kremów do ciała.

Kosmetyki te są niewskazane ze względu na konieczność bliskiego kontaktu z urządzeniem, ale również ze względu na fakt, że aluminium obecne w dozodorantach jest widoczne w trakcie badania i przypomina zwapnienia.

7. Malowanie paznokci przed wizytą u dermatologa

Przed wizytą u lekarza dermatologa warto zrezygnować z malowania paznokci, ponieważ ich wygląd świadczy o stanie zdrowia. Charakterystyczne zmiany na płytce mogą świadczyć o anemii, cukrzycy, grzybicy czy chorobach serca. Natomiast w przypadku nieprawidłowości na twarzy warto zrezygnować z nakładania makijażu.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze