Nie wrzucaj soczewek kontaktowych do toalety - natura Ci za to podziękuje
Jeśli ktoś zapytałby Cię, jak to możliwe, że 1,5 tony soczewek kontaktowych ląduje rocznie w Bałtyku, pewnie pojawiłyby się w Twojej głowie różne wizje, w rodzaju tajemniczego kutra, który wysypuje je w morską pianę...
Prawda jest jednak bardziej trywialna. 30 proc. Polaków wyrzuca soczewki kontaktowe do toalety i umywalki, które potem kanalizacją i systemem wód dostają się do morza. Z tą niepochlebną praktyką chce zmierzyć się bezpłatna akcja Otwórz Oczy Na Naturę, której partnerem jest sieć salonów optycznych Twoje Soczewki.
1. Twoje Soczewki
Pomysłodawca akcji, Jacek Szkólski zaznacza, że chodzi o to, aby nie wyrzucać soczewek kontaktowych do kanalizacji. To najgorszy sposób na pozbycie się ich, ponieważ po spłukaniu dostają się one do oczyszczalni ścieków, potem do rzek i mórz. Stamtąd mogą już łatwo trafić do łańcucha pokarmowego ryb i owoców morza, a finalnie wylądować na naszych stołach i w naszym organizmie.
Wielu osobom może wydawać się, że ich działania to tylko kropla w, nomen omen, morzu problemów, z jakim boryka się środowisko. Jednak, gdyby każdy zaczął próbę zmiany przyzwyczajeń od siebie, świat wyglądałby całkiem inaczej. Następnym razem, zamiast wyrzucić soczewki do toalety czy umywalki, warto odkładać je do specjalnego woreczka lub pustego pojemnika na soczewki. Potem całość można wrzucić do oznaczonych pojemników, które ustawiono w salonach optycznych Twoje Soczewki. Tym samym spełnimy swój ekologiczny obowiązek.
Soczewki nie znikają z powierzchni ziemi, gdy wrzuci się je do toalety Aby obalić powszechny mit, według którego wrzucane do odpływu soczewki rozpuszczają się w wodzie czy po prostu wyparowują z powierzchni ziemi, specjaliści z Arizona State University przeprowadzili odpowiednie badania. Ich praca, oparta na prześledzeniu losu pojedynczych soczewek spłukanych w toalecie, zaskoczyła opinie publiczną i była asumptem do stworzenia na przykład takiej inicjatywy, jaką jest Otwórz Oczy Na Naturę.
Okazało się bowiem, że oczyszczalnie ścieków nie są w stanie wychwycić drobnych fragmentów soczewek podczas procesu filtracji. Ich rozdrobnione kawałki bez problemu przedostają się do systemu wód, na końcu lądując w morzu. W samych Stanach Zjednoczonych rocznie do oceanów trafia 10 ton soczewek. Z polskich domów do Bałtyku wpływa zaś wspomniane 1,5 tony.
Laura Wanzel, optometrysta z salonu optycznego Twoje Soczewki tłumaczy, że nie chcemy, aby ludzie zrezygnowali z używania soczewek kontaktowych. Wiemy, że odpowiednio używane są bezpieczne dla oka, pomagają lepiej widzieć i ułatwiają życie. Jest wiele sytuacji, w których soczewki są dużo wygodniejsze niż okulary korekcyjne, np. uprawianie sportu czy zabawa z dziećmi. Często jednak ludzie nieświadomie zatruwają środowisko, wyrzucając zużyte soczewki kontaktowe do umywalki lub toalety.
2. Dorzuć swoją cegiełkę dla dobra ekosystemu
– Robiąc nawet tak niewielki krok możemy przyczynić się do poprawy warunków ekologicznych na naszej planecie. Zewsząd słyszymy, że miliardy ton śmieci zalewają świat. Dlatego chcemy, aby użytkownicy soczewek świadomie korzystali z produktu i jednocześnie wiedzieli, jak mogą dołożyć swoją małą "cegiełkę" do poprawy środowiska naturalnego. To przecież od nas zależy, jaką naturę zostawimy naszym dzieciom i wnukom. Warto zastanowić się dwa razy, zanim spłuczemy soczewkę w umywalce lub toalecie – konkluduje Jacek Szkólski.
Warto włączyć się w akcję społeczną Otwórz Oczy Na Naturę i zwracać uwagę, gdzie wyrzucamy zużyte soczewki kontaktowe. Do akcji przyłączyła się znana aktorka Julia Kamińska. Pod hasztagiem #otworzoczynanature można wklejać swoje eko-pomysły lub pokazać, w jaki sposób kibicuje się tej ważnej inicjatywie. Soczewki kontaktowe wszystkich marek, zamiast wylądować w toalecie, mogą być oddawane w salonach optycznych Twoje Soczewki. Więcej informacji o akcji na stronie: www.otworzoczy.com.
Materiał sponsorowany