Trwa ładowanie...

Ważny Temat - Nie wstydź się nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która w zdecydowanej większości dotyczy kobiet. Główną przyczyną choroby jest słabsze funkcjonowanie mięśni dna macicy. Problemy te pojawiają się najczęściej u osób z nadwagą i dotykają kobiet po porodzie. Do czynników ryzyka należą również: palenie papierosów czy też zwiększony wysiłek fizyczny.

Leczenie nietrzymania moczu w pierwszej kolejności należy skierować na zmianę nawyków żywieniowych, zmniejszenie masy ciała oraz rzucenie palenia. Tylko w ten sposób dolegliwości z NTM można złagodzić, a nawet wyeliminować.

Innym sposobem na nietrzymanie moczu są ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie mięśni dna macicy. Należy jednak wykonywać je systematycznie i sumiennie przez co najmniej kilka tygodni, by dostrzec pierwsze efekty.

Czasami stosowane są również środki farmakologiczne lub zabieg chirurgiczny.

Należy jednak pamiętać, że przy nietrzymaniu moczy ogromne znaczenie ma również odpowiednia higiena. Bielizna powinna być wykonana z naturalnych tkanin, które przepuszczają powietrze. Niezbędne mogą okazać się również wkładki specjalistyczne. Należy też pamiętać o prawidłowym pielęgnowaniu skóry, która jest szczególnie narażona na podrażnienia w przypadku NTM. Odpowiednie nawilżające kosmetyki zdecydowanie poprawią komfort skóry, wspomagając jej regenerację.

Z problemem nietrzymania moczu należy zgłosić się do urologa lub ginekologa. Lekarz pomoże podjąć kroki w celu wyleczenia z dolegliwości.