Niebezpieczny "narkotyk zombie" zbiera żniwo w USA. Jest groźniejszy od heroiny
W Stanach Zjednoczonych, które już borykają się z poważnym kryzysem opioidowym, pojawił się nowy narkotyk - tranq. W obliczu rosnącego zagrożenia administracja prezydenta Joe Bidena podjęła szereg działań mających na celu stawienie czoła katastrofie. Czym dokładnie jest tranq i jak Amerykanie zamierzają z nim walczyć?
1. Uzależnienie od opioidów - poważny problem Stanów Zjednoczonych
Stany Zjednoczone stoją w obliczu narastającego kryzysu związanego z nadużywaniem opioidów, które stały się przyczyną znacznego wzrostu liczby przypadków przedawkowań. Ta sytuacja zdrowotna narastała przez lata, doprowadzając do alarmujących poziomów uzależnienia i śmierci.
2. Fentanyle i ich wpływ na kryzys opioidowy
Fentanyle, silne opioidy syntetyczne, znacznie przyczyniły się do zaostrzenia kryzysu opioidowego. Fentanyle są 50 razy silniejsze niż heroina i nawet 100 razy silniejsze niż morfina, co sprawia, że ich niewielkie dawki mogą być niezwykle skuteczne, ale równocześnie bardzo niebezpieczne. Spożycie nawet małej ilości takich narkotyków może prowadzić do śmiertelnego przedawkowania, co sprawia, że są one wyjątkowo niebezpieczne.
W medycynie stosowane są jako środki przeciwbólowe, zwłaszcza w przypadku silnego bólu przewlekłego (chronicznego) i bólu nowotworowego.
3. Pojawienie się narkotyku tranq
Nowy narkotyk zwany tranq stanowi szczególnie niebezpieczne zagrożenie. Jest to mieszanka fentanylu i ksylazyny — leku weterynaryjnego, który ma działanie uspokajające i miorelaksacyjne (rozluźniające mięśnie) u zwierząt.
Połączenie tych substancji sprawia, że efekty obu są potęgowane, co może prowadzić do ekstremalnie silnych reakcji psychoaktywnych i fizjologicznych. Wzrost liczby zgonów związanych z nowym narkotykiem jest alarmujący.
Tranq nazywany jest często "narkotykiem zombie". Osoby uzależnione od tej substancji mają bardzo spowolnione ruchy. Ich sylwetki wyglądają tak jakby zastygły w pochylonej do przodu pozycji.
4. Zwalczanie problemu
Joe Biden podjął konkretne kroki w tej sprawie, wdrażając ogólnokrajową strategię zwalczania narkotyków. Powziął również działania mające na celu obniżenie liczby śmiertelnych przypadków przedawkowania tranq.
Przewidziano, że przeciwdziałanie uzależnieniu będzie realizowane poprzez skierowanie osób uzależnionych na terapię, co ma przyczynić się do redukcji śmiertelności związanej z narkotykami o 15 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat.
Co więcej, kartele narkotykowe, odpowiedzialne za rozpowszechnianie tranq, stały się obiektem szczególnego zainteresowania władz. Ich działalność jest teraz traktowana jako zagrożenie terrorystyczne, co świadczy o skali problemu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.