Trwa ładowanie...

Niedojrzałe granulocyty (IG) - charakterystyka, rozmaz krwi

Niedojrzałe granulocyty (IG) we krwi obwodowej w wielu przypadkach są wczesnym objawem zakażenia. Podwyższony poziom niedojrzałych granulocytów może pojawić się w wyniku morfologii krwi kobiet ciężarnych, a także osób zmagających się z chorobą nowotworową.

spis treści

1. Czym są niedojrzałe granulocyty (IG)?

Niedojrzałe granulocyty (IG)to młodociane formy elementów morfotycznych krwi – leukocytów (białych krwinek. U osoby zdrowej elementy te występują w śladowej ilości. Przewagę stanowią dojrzałe formy leukocytów (u niektórych osób można także zaobserwować obecność granulocytów z jądrem pałeczkowatym).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

Metamielocyty, mielocyty i promielocyty stanowią populację niedojrzałych granulocytów. Do tej grupy nie zalicza się form ani mieloblastów, ani promielocytów typu pierwszego.

Odczynowe przesunięcie w lewo, oznaczające obecność młodocianych postaci komórek nalężących układu granulocytarnego jest typowe dla ciąży, ostrych chorób zakaźnych, a także obciążonego organizmu np. po wysiłku fizycznym.

2. Niedojrzałe granulocyty (IG) a rozmaz krwi

Rozmaz krwi jest badaniem mikroskopowym, pozwalającym określić w procentach skład krwinek białych. Badanie to w żaden sposób nie obciąża organizmu pacjenta, z tego powodu nie należy się go bać. To podstawowa metoda diagnostyczna, pozwalająca dostarczyć lekarzowi informacji o stanie ogólnym pacjenta.

Dorosła osoba może bez obaw oddać od dwustu pięćdziesięciu do pięciuset mililitrów krwi i nie wpłynie to w żaden negatywny sposób na jej stan zdrowia. W trakcie rozmazu specjalista pobiera od pacjenta od dwudziestu do trzydziestu mililitrów krwi.

W przypadku prawidłowego rozmazu u pacjentów dorosłych:

 • granulocyty obojętnochłonne z jądrem podzielonym stanowią od czterdziestu pięciu do siedemdziesięciu procent
 • granulocyty obojętnochłonne z jądrem pałeczkowatym mieszczą się w przedziale od zera do maksymalnie pięciu procent
 • granulocyty kwasochłonne stanowią od zera do maksymalnie trzech procent
 • granulocyty zasadochłonne stanowią od zera do maksymalnie dwóch procent
 • limfocyty mieszczą się w przedziale od dwudziestu do czterdziestu pięciu procent
 • maksymalny poziom monocytów to osiem procent
 • plazmocyty stanowią od zera do maksymalnie dwóch procent.
Morfologia z rozmazem jest podstawowym badaniem do zdiagnozowania np. białaczki
Morfologia z rozmazem jest podstawowym badaniem do zdiagnozowania np. białaczki

3. O czym świadczy obecność niedojrzałych granulocytów (IG) w rozmazie krwi obwodowej?

Pojawienie się niedojrzałych granulocytów (IG) w rozmazie krwi obwodowej jest częstym objawem infekcji, stanów zapalnych, zaburzeń hematologicznych, a także innych czynników stymulujących szpik kostny.

Zwiększona liczba leukocytów może na przykład wynikać z poważnego schorzenia krwi – przewlekłej białaczki szpikowej. Podwyższony poziom IG może pojawić się również wskutek rozległego urazu lub posocznicy.

Podwyższony poziom niedojrzałych granulocytów może pojawić się w wyniku morfologii krwi kobiet ciężarnych, a także noworodków.

To też warto wiedzieć

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza